Jak zdobyć prawo jazdy? Aktualny ranking szkół nauki jazdy z Radomia

redakcja.regiomoto
- Szkoły nauki jazdy musiały się przestawić. Kiedyś bywały takie, które teorii prawie wcale nie uczyły. Teraz już nie mogą sobie na to pozwolić - mówi Mirosław Szadkowski, dyrektor radomskiego WORD. Oto najnowszy ranking szkół nauki jazdy z regionu.
Nauka jazdy
Nauka jazdy

Przestawić musieli się kursanci i szkoły, które ich uczą. Podczas nowego egzaminu kursanci dostają pytania wylosowane z puli liczącej kilka tysięcy. Do tego baza zadań nie jest jawna. Oczywiście w internecie pojawią się kolejne pytania, na których można ćwiczyć. Nowe są podręczniki.

PRZEPYTYWANIE NA KURSIE

- To wszystko musieliśmy wymienić. Ale też zmienić sposoby nauki teorii, formę wykładów – mówi Przemysław Pałosz, współwłaściciel szkoły nauki jazdy Navigator, która w rankingu teorii zajęła pierwsze miejsce.

Podczas szkolenia kursant powinien uczestniczyć w 30, czterdziestopięciominutowych wykładach. Powinien poznać przepisy ruchu drogowego, nauczyć się znaków i ich czytania.

Zobacz też: Nowy egzamin na prawo jazdy kategorii B krok po kroku. Zobacz filmy

- Teraz rzeczywiście nie ma mowy o wykuwania odpowiedzi na pytania. U nas nie prowadzimy klasycznych wykładów podczas, których kursant tylko słucha. Musi być interakcja między instruktorem, a jego słuchaczem. Musimy odpytywać, rozmawiać i dyskutować – opowiada Przemysław Pałosz. – Choć trzeba przyznać, że w ciągu tego roku było kilka niespodzianek. Bo, kto mógłby się spodziewać na egzaminie pytania o rozmiary tablicy rejestracyjnej samochodu? A takie pytanie się pojawia.

KLUCZ DO SUKCESU

- Odkąd są nowe egzaminy teoretyczne lepiej wypada praktyka – mówi Mirosław Szadkowski. - To widać w statystykach. Zdawalność praktyki wyniosła w drugim półroczu 2013 roku ponad 36,5 procent. Większość kandydatów, którzy obleją za pierwszym razem, nie poddaje się i znów próbuje. Jeśli ktoś upora się z testem, to i z jazdą sobie radzi. Zna przepisy, potrafi czytać znaki, radzić sobie na skrzyżowaniach, ma ku temu podstawy teoretyczne. To ma wpływ na zachowanie się w ruchu drogowym.

Przepisy nie limitują prób. Można zdawać do skutku. Według specjalistów od trzech do czterech procent członków populacji w ogóle nie powinno mieć prawa jazdy. Nie mają do tego żadnych predyspozycji.

Zobacz też:

NOWE EGZAMINY TEORETYCZNE NA PRAWO JAZDY - ROZWIĄŻ PRZYKŁADOWY TEST NA PRAWO JAZDY KATEGORII B I SPRAWDŹ, CZY NAPRAWDĘ JEST TAK TRUDNY

Predyspozycje to jedno. Kluczowa sprawa to przygotowanie do egzaminu. W Radomiu mamy ponad 40 szkół nauki jazdy. Nie mają one wpływu na to, jacy kursanci do nich przychodzą. Mogą natomiast wybierać instruktorów. Tych w Radomiu nie brakuje, trudniej podobno o dobrego. Taki jest bowiem kluczem do sukcesu, szkoły, bo przysparza jej renomy i kursanta, bo pomaga zdać egzamin.

Zdaniem kursantów idealny instruktor ta taki, który cierpliwie i umiejętnie przekazuje wiedzę. Nie stresuje, a tłumaczy. Wymaga, ale pokazuje, jak dojść do wprawy i zdobyć umiejętności. To samo mówią właściciele szkół jazdy.

- Cierpliwość to podstawa. Trzeba tłumaczyć, pokazywać, przypominać – opowiada Przemysław Pałosz. – Czasem taka nauka trwa długo. To zależy od kursanta. Jeden po 15 godzinach kursu już bardzo dobrze sobie radzi. Innemu nawet 30 jazd to zbyt mało.

Kliknij, aby powiększyć
Zdawalność egzaminów na prawo jazdy w regionie radomskim

JAK POWSTAŁ RANKING?

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, który prowadzi egzaminy na prawo jazdy, co pół roku przygotowuje zestawienie. To wymóg ustawowy stawiany przed każdym ośrodkiem w kraju. Zawarte są w nim między innymi informacje na temat zdawalności egzaminów praktycznych i teoretycznych przez kursantów poszczególnych ośrodków szkolenia.

W naszym rankingu wykorzystaliśmy dane dotyczące egzaminów praktycznych i teoretycznych na prawo jazdy kategorii B. Znalazły się w nim szkoły, z których było co najmniej 50 podejść do egzaminu w Radomiu w drugim półroczu 2013 roku. Bez rozróżnienia, czy osoby te zdawały za pierwszym, za drugim, trzecim, czy kolejnym razem.

EGZAMINY W LICZBACH

Ze statystyk Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego wynika, że w drugim półroczu 2013 roku zdawalność części teoretycznej egzaminu na prawo jazdy kategorii B wyniosła 31,91 procent. W części praktycznej wyniosła zaś 36,58 procent. Po raz pierwszy zdarzyło się, że część praktyczna wypadła lepiej niż teoretyczna.

Izabela Kozakiewicz, „Echo Dnia"
[email protected] 

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty