Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak usunąć wilgoć z auta i co może być jej przyczyną? Do czego może doprowadzić wilgoć w samochodzie?

Paweł Bartocha
Parujące szyby, nieprzyjemna woń – gromadzenie się wilgoci potrafi być prawdziwą zmorą dla posiadaczy samochodów. Dotyczy to zwłaszcza nadchodzącego okresu jesiennego, kiedy to aura często nie rozpieszcza a dni są krótkie. Wyjaśniamy, co może być przyczyną gromadzenia się wilgoci w aucie i jak się jej pozbyć.Fot. Renault
Parujące szyby, nieprzyjemna woń – gromadzenie się wilgoci potrafi być prawdziwą zmorą dla posiadaczy samochodów. Dotyczy to zwłaszcza nadchodzącego okresu jesiennego, kiedy to aura często nie rozpieszcza a dni są krótkie. Wyjaśniamy, co może być przyczyną gromadzenia się wilgoci w aucie i jak się jej pozbyć.Fot. Renault
Parujące szyby, nieprzyjemna woń – gromadzenie się wilgoci potrafi być prawdziwą zmorą dla posiadaczy samochodów. Dotyczy to zwłaszcza nadchodzącego okresu jesiennego, kiedy to aura często nie rozpieszcza a dni są krótkie. Wyjaśniamy, co może być przyczyną gromadzenia się wilgoci w aucie i jak się jej pozbyć.

Deszcze dają się we znaki użytkownikom samochodów i przypominają, jak ważne jest dbanie o szczelność pojazdu i odpowiednie odprowadzanie wody. Zaczęła się już jesień, a wraz z nią wilgotna aura, częste mgły, opady deszczu i krótkie dni. W tym czasie szczególnie warto zadbać o odpowiednie odprowadzanie wilgoci w aucie. Wilgoć gromadzi się w kabinie przez cały rok – wystarczy wejść w mokrym obuwiu i ubraniach, by we wnętrzu pojazdu zaczęła gromadzić się wilgoć. Skutki jej obecności mogą owocować nie tylko przykrym zapachem, ale także konsekwencjami finansowymi. Wyjaśniamy, jak dochodzi do gromadzenia się wilgoci w samochodzie, do czego może ona doprowadzić i jak się przed nią ustrzec.

Do czego doprowadzić może wilgoć w kabinie?

Widząc gromadzącą się w kabinie wilgoć, najczęściej w postaci parujących szyb, wielu kierowców działa doraźnie, poprzez wycieranie szyb szmatką z mikrofibry. Zapominają przy tym, że źródło problemu może leżeć gdzie indziej. O gromadzeniu się wilgoci w kabinie najczęściej dowiadujemy się bowiem poprzez parujące szyby lub nieprzyjemną woń stęchlizny w kabinie, jednak przyczyna problemu może być zlokalizowana znacznie głębiej. Najczęściej źródłem wilgoci jest woda trafiająca do kabiny poprzez mokre buty i ubrania.

W wyniku gromadzenia się wilgoci w kabinie pojawia się nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także mnóstwo drobnoustrojów, które są niebezpieczne dla naszego układu oddechowego (dotyczy to zwłaszcza alergików). Wynikiem zawilgoconego samochodu mogą być także trudne do usunięcia zacieki, wilgotna i nieprzyjemna w dotyku tapicerka i boczki drzwi, korozja niektórych elementów (np. prowadnic foteli), a w skrajnym przypadku nawet awaria komputera pokładowego.

Przyczyny gromadzenia się wilgoci w kabinie

Przyczynami gromadzenia się wilgoci w kabinie mogą być sparciałe uszczelki drzwi, niedrożne kanały odpływowe, zapchane kratki odpływowe w podszybiu oraz zapchany filtr przeciwpyłkowy, inaczej zwany kabinowym (można go wymienić samodzielnie zgodnie ze znajdującą się na stronie internetowej danego modelu instrukcją, a jego koszt to kilkadziesiąt zł). Elementy te są szczególnie ważne w kabrioletach, gdyż jest tam sporo uszczelek, a sam mechanizm rozkładania dachu podlega nieustannej pracy, przez co tak ważne jest monitorowanie stanu uszczelek i ich regularna konserwacja. Czasami można w błahy sposób udrożnić kanał odpływowy, np. poprzez wsadzenie w niego linki na pranie i odetkanie odpływu. Woda potrafi się gromadzić także w bagażniku, m.in. we wnęce na koło zapasowe, doprowadzając do jej korozji. Inną przyczyną gromadzenia wilgoci są nieszczelności nagrzewnicy i problemy z ogrzewaniem. Mogą one wynikać np. z niskiego poziomu płynu chłodniczego, zerwanych cięgien sterowania wentylacją lub też zapchanej nagrzewnicy. Poszukując przyczyn wilgoci warto też sprawdzić stan podłogi pojazdu oraz przednią i tylną szybę pod kątem korozji.

Jak zwalczyć objawy wilgoci?

Aby sprawdzić, co powoduje gromadzenie się wilgoci w aucie, na początek trzeba zwalczyć jej objawy. Najprostszym, lecz najbardziej czasochłonnym sposobem, jest dokładne, kilkugodzinne przewietrzenie samochodu. Warto wówczas wyjąć wycieraczki oraz zdjąć pokrowce z siedzeń, o ile takowe mamy. Można też wykorzystać okazję i gruntownie odkurzyć dywaniki, fotele oraz wykładzinę. Przesiąknięta wilgocią i brudna wykładzina po okresie jesienno-zimowym nadaje się bowiem wyłącznie do prania i suszenia. Najlepiej dywaniki wyprać w domu lub skorzystać z usług pralni chemicznej, która przy okazji odświeży fotele, podłogę, a nawet podsufitkę. Jest to szczególnie istotne w przypadku, gdy mamy do czynienia z wieloletnim brudem, gdzie zapach we wnętrzu jest nieprzyjemny i mocno wyczuwalny. Oczywiście można też spróbować odświeżyć wnętrze samemu za pomocą szczotki z miękkim włosiem, gąbki lub firanki oraz środka do prania dywanów lub tapicerki. Należy jednak pamiętać, że efekty nie będą tak zauważalne, jak w przypadku pralni chemicznej.

Proste, domowe sposoby warte polecenia

Idąc dalej w stronę domowych sposobów, dobrym pochłaniaczem wilgoci są gazety lub ręczniki papierowe. Pomagają one usunąć nadmiar wilgoci poprzez rozłożenie na podłodze i wchłonięcie wody. Dobrą metodą walki z wilgocią jest też zastosowanie żwirku dla zwierząt lub ryżu – produkty te mają bowiem właściwości higroskopijne. Żwirek ponadto pochłania przykre zapachy. Po kilku godzinach od ich rozsypania w wilgotnych miejscach należy je wciągnąć odkurzaczem. Produkty te można także wsypać do niewielkich materiałowych woreczków lub gazy z drobnymi oczkami i tak przygotowane pakunki umieścić w miejscach szczególnie narażonych na zawilgocenia, np. pod siedzeniami. Oczywiście należy pamiętać, by co jakiś czas wymieniać pakunki, by one same nie stały się źródłem wilgoci.

Prostą i tanią metodą na usunięcie wilgoci z kabiny jest też użycie silikonowych granulek, które chłoną wodę z powietrza. Kosztują one kilka-kilkanaście złotych i występują w pojemnikach lub woreczkach. Umieszczone w kabinie działają w sposób bezobsługowy. Są jednorazowe i działają nie dłużej niż kilka tygodni. Są też wersje wielokrotnego użytku, kosztujące około 50 zł. Zmieniają one kolor, gdy wchłoną maksymalną ilość wody. Wówczas wystarczy taki osuszacz umieścić w kuchence mikrofalowej na kilka minut i gotowe. Innym rozwiązaniem jest pochłaniacz, który korzysta ze specjalnych tabletek. Umieszcza się je w pojemniku tak, by miały kontakt z wilgotnym powietrzem. Tabletka absorbuje wilgoć, sama zamieniając się w ciecz, która spływa do zbiorniczka poniżej. Gdy tabletka się zużyje, wkłada się nową, a wodę wylewa. Taki osuszacz kosztuje około 30 zł, jednak trzeba uważać na zbiorniczki z wodą, gdyż łatwo je przewrócić, niwecząc cały efekt.

Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z kabiny?

W walce z nieprzyjemnym zapachem przyda się natomiast mielona kawa w płóciennym woreczku lub dostępne w sklepach neutralizatory zapachów. Można też skusić się na ozonowanie kabiny, które polega na zabiciu drobnoustrojów odpowiadających za przykre zapachy pochodzenia organicznego.

Najczęstszym i najbardziej uporczywym skutkiem gromadzenia się wilgoci w aucie są zaparowane szyby. Można skorzystać ze specjalnego środka chemicznego lub pianki do mycia szyb. Oprócz tego warto raz na jakiś czas je odtłuścić domowym detergentem (np. płynem do mycia naczyń), a następnie umyć płynem do mycia szyb. Wiosną warto też pamiętać o przeglądzie układu klimatyzacji i jej ewentualnym odgrzybieniu. Sprawna klimatyzacja pomaga odparować szyby.

Wilgoć w aucie. Podsumowanie

Jak widać, przyczyny gromadzenia się wilgoci w kabinie pojazdu są różne. Często mogą być one prozaiczne i wynikać po prostu z zaniedbań użytkownika związanych z nieregularnym serwisem pojazdu, a także z niedokładnym czyszczeniem pojazdu. Jest to też związane z panującym często w kabinie bałaganem, który jest świetnym środowiskiem do rozwoju drobnoustrojów chorobotwórczych. Z wieloma przyczynami wilgoci w kabinie możemy poradzić sobie sami za pomocą prostych, domowych metod. Niektóre jednak wymagają ingerencji specjalistów. Dbajmy przede wszystkim o regularne utrzymywanie porządku w kabinach naszych samochodów, gdyż nie tylko uczyni to podróż zdrowszą i przyjemniejszą, ale także oszczędzi nam niepotrzebnych wydatków, nie wspominając już o kwestiach estetycznych.

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty