Jak przygotować auto na zimę?

(ip)
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe
Październik to idealny czas, aby rozpocząć przygotowanie auta do zimy. Zanim nadejdą niskie temperatury i opady śniegu, możemy zaplanować wszystkie czynności tak, aby nie nadwyrężyły zbytnio naszego budżetu.
Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Odpowiednie przygotowanie naszego samochodu pozwoli nam uniknąć problemów z rozruchem silnika, zaoszczędzi nam również mnóstwo czasu, stresu i pieniędzy A przede wszystkim wpłynie na nasze bezpieczeństwo na drodze.

Pierwsze na liście

Najważniejszą czynnością jest wymiana opon na zimowe. Te, posiadające głębszy bieżnik posiadają większą przyczepność na drodze i znacznie wpływają na nasze bezpieczeństwo. Odpowiednie ogumienie powinno mieć równomiernie zużyty bieżnik, którego grubość nie powinna być mniejsza niż 4 mm. Powinniśmy jednak założyć je dopiero wówczas, gdy temperatura w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Równie ważne jest sprawdzenie kondycji akumulatora. Rozpocznij od sprawdzenia jego stanu i napięcia ładowania. Chodzi przede wszystkim o ocenę sprawności baterii przy odpowiednim obciążeniu. Przy tej okazji warto również sprawdzić alternator – przy zbyt niskim (poniżej 13,7 V) lub zbyt wysokim (powyżej 14,5 V) napięciu na zaciskach, najprawdopodobniej winę za rozładowany akumulator ponosi układ ładowania. Jeśli jesteś właścicielem Diesla dodatkowo powinieneś zadbać o sprawdzenie świec grzejnych. Do również dobry moment, żeby zajrzeć do reszty instalacji elektrycznej – w tym oświetlenia samochodu.

Trzecim niezbędnym elementem przygotowań jest sprawdzenie zawieszenia. Zaczynamy od układu hamulcowego, następnie dokładnie: układ kierowniczy, amortyzatory i sworznie. To właśnie od nich zależy nasze bezpieczeństwo w momencie poślizgu. Warto przy tej okazji również sprawdzić rozkład osi tylnej i przedniej oraz rozkład sił kół.

Zanim nadejdą mrozy

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Spróbuj przewidzieć potencjalne problemy – zacznij od stanu technicznego pojazdu. Problemy z rozruchem mogą wynikać ze słabego akumulatora, lub zużytego układu wtryskowego. Niezbędny jest również przegląd płynów eksploatacyjnych – w szczególności, jeśli chodzi o temperaturę krzepnięcia płynu w układzie chłodzenia, a także o stan płynu hamulcowego. Temperatura tego pierwszego nie powinna być wyższa niż -37 stopni. Dobrej jakości płyn krystalizuje w temperaturze -30-35 stopni. Istotne są przy tym wskazania producenta dotyczące jego zmiany. Płyn hamulcowy także wymaga okresowej wymiany. Jeśli kupiliśmy auto z tzw. „drugiej ręki” powinniśmy zdecydować się na tą czynność profilaktycznie.

Warto też zaopatrzyć się w kilka akcesoriów, które pozwolą nam przetrwać zimę. Należą do nich przede wszystkim: dobra skrobaczka, zmiotka, łopatka do odśnieżania oraz odmrażacz do szyb. Wiele z nich możemy zakupić taniej wykorzystując kody rabatowe tradeinn do sklepu Motardinn. Przydatne mogą okazać się również trapy pod koła, które ułatwią nam wyjazd z zaspy, a także przewody zapłonowe na wypadek awarii akumulatora.

Kompleksowe przygotowanie naszego pojazdu do zimy wymaga sporych nakładów. Oczywiście warto zlecić większość rzeczy specjalistom, zwłaszcza jeśli chodzi o elektrykę auta czy układ hamulcowy. Istnieją jednak inne czynności – jak np. wymiana kół, które jesteśmy w stanie wykonać sami. Dużą oszczędnością są również zakupy w internecie. Istnieją serwisy internetowe, takie jak np. Kupon.pl, w których możemy znaleźć najlepsze oferty promocyjne sklepów on-line, również tych związanych z motoryzacją. Dzięki temu jesteśmy w stanie zaoszczędzić nie tylko pieniądze, lecz również czas potrzebny na zakupy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty