Jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży samochodu?

Materiał powstał we współpracy z LINK4
Właśnie sprzedałeś auto i zastanawiasz się jak odzyskać zwrot części składki OC za niewykorzystany okres? Istnieje taka możliwość, jednak, aby było to możliwe, musisz spełnić pewne warunki.

Kiedy można uzyskać zwrot składki po sprzedaży samochodu

Według obowiązującego w naszym kraju prawa osoba sprzedająca pojazd musi przekazać kupującemu polisę OC. Nie jest istotne, z jakim towarzystwem ubezpieczeniowym, ani na jaki okres jest ona zawarta. W niektórych przypadkach osoba, która sprzeda pojazd, może uzyskać niewykorzystaną część składki, ale to kupujący decyduje, czy wykorzysta ubezpieczenie, czy je anuluje. Osoba, która kupi używany pojazd, ma prawo korzystać z istniejącego ubezpieczenia OC do końca obowiązywania umowy. Może też z niego zrezygnować w dowolnym terminie w trakcie jej obowiązywania.

Co zrobić, jeśli kupujący nie chce zrezygnować z ubezpieczenia? W takiej sytuacji możesz spróbować negocjacji. Możesz udać się z nim razem do wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego i tam załatwić wszystkie formalności. Zgodnie z prawem osoba kupująca ma w tej sprawie dowolność i może zachować obowiązujące ubezpieczenie OC. Dlatego, aby nie być zaskoczonym, powinniście uzgodnić tę kwestię przed sprzedażą samochodu.

Pamiętaj także, że jeśli jesteś sprzedawcą, ponosisz wyłączną odpowiedzialność za powiadomienie firmy ubezpieczeniowej o sprzedaży auta, w okresie nie dłuższym, niż 14 dni od podpisania umowy z nabywcą. Ta sama zasada dotyczy darowizny pojazdu. Darczyńca może odzyskać ubezpieczenie tylko wtedy, gdy obdarowany zrezygnuje z umowy ubezpieczenia.

Jak odzyskać ubezpieczenie OC po sprzedaży auta?

Jeśli kupujący zrezygnuje z obowiązującego ubezpieczenia OC, osoba, która sprzedała auto, otrzyma zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony. Aby było to możliwe, nie trzeba składać specjalnej deklaracji. Kwota ta zostanie automatycznie przekazana na adres domowy zbywcy. Jeśli wolisz, aby trafiła ona bezpośrednio na Twoje konto bankowe, powinieneś wysłać taką prośbę do towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po zmianie właściciela samochodu, firma ubezpieczeniowa przelicza wysokość składki ubezpieczeniowej. Kwota ta często może być wyższa niż w przypadku poprzedniego właściciela. Przykładowo, jeśli kierowca jest młodszy i należą mu się mniejsze zniżki, to najczęściej zapłaci więcej. Dlatego wielu nabywców używanych samochodów od razu rezygnuje ze starej umowy, aby znaleźć lepsze i tańsze ubezpieczenie OC, lub wrócić do sprawdzonego wcześniej ubezpieczyciela. W takiej sytuacji poprzedni właściciel ma prawo domagać się zwrotu ubezpieczenia za niewykorzystany okres.

Atrakcyjne oferty OC od LINK4

Niejednokrotnie nowi właściciele aut wybierają rezygnację z dotychczas obowiązującej umowy. Nie tak trudno znaleźć atrakcyjniejszą ofertę, skrojoną na miarę własnych potrzeb. Takie właśnie ubezpieczenia OC oferuje LINK4. Na stronie LINK4 znajduje się wygodny kalkulator, za którego pomocą obliczysz wysokość składki.

Możesz także zdecydować się na szerszy zakres ochrony i wykupić łącznie pakiet OC/AC, a także nabyć inne ubezpieczenia komunikacyjne takie jak Assistance lub NNW. Zapewnią Ci one ochronę w różnych sytuacjach, jakie mogą się zdarzyć na drodze.

Już dzisiaj sprawdź, ile zaoszczędzisz na polisie OC w LINK4! Możesz zrobić to przez Internet, porozmawiać bezpośrednio z konsultantami pod numerem 22 4444444 lub osobiście spotkać się z agentem współpracującym z LINK4, który zaoferuje Ci atrakcyjne OC.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i włączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie