Jak odetchnąć w Krakowie

mei - Gazeta Krakowska
Fot. Bartosz Sadowski
Fot. Bartosz Sadowski

Po 800-tysięcznym Krakowie jeździ ponad 300 tys. pojazdów. Kierowcy tłoczą się w wielkim korku. Piesi narzekają na spaliny i hałas.
 
 

Fot. Bartosz Sadowski
Fot. Bartosz Sadowski

Antyki na kółkach

 

Raz w roku, 22 października, w Dzień bez Samochodu, niektórych ogarnia szlachetna idea: z samochodów przesiadają się na rowery albo do tramwajów. Ale to za mało, bo nazajutrz wszystko wraca do ponurej normy.

 

W grudniu 2003 roku w Wydziale Komunikacji UMK zarejestrowanych było - na 260 tys. samochodów osobowych - aż 11,5 tys. ponad 31-letnich staruszków. Dla porównania: samochodów nie mających więcej niż dwa lata było tylko 20 tys., a najwięcej, gdyż ponad 58 tys. krakowian jeździło gratami ponaddwudziestoletnimi. Zarejestrowanych też było ponad 50 tys. ciężarówek, z tego ok. 9 tys. ponad 21-letnich. A teraz jeszcze Małopolska przoduje w sprowadzaniu z zagranicy starych aut.

 

Normy chronicznie przekroczone

 

- Kraków według ocen jakości powietrza za 2002 i 2003 rok kwalifikuje się do programu ochrony - informuje Barbara Pająk z MWIOŚ.

Nie lepiej jest z hałasem. W zasadzie jego normy są przekraczane na wszystkich głównych arteriach Krakowa, a stacja na Alei Krasińskiego notowała w lipcowe dni aż po 69-73 decybeli.

Korków i zatorów nie udało się - i jeszcze przez lata nie uda się - zlikwidować. Pomysł wykorzystania parzystych i nieparzystych dni dla ograniczenia ruchu nie był jednak przez władze rozważany. A z tego patentu korzystała już z pożytkiem nie tylko metropolia paryska, miasta włoskie, ale także Ateny czy Belgrad. A może by tak u nas?

 

Wstrzymaj oddech na Alejach

 

Stan krakowskiego powietrza i hałasu monitoruje Małopolski Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Najwięcej zanieczyszczeń wykrywa stacja na Al. Krasińskiego. Stężenie pyłu zawieszonego wynosi tu 80 mikrogramów/ metr sześć., gdy wartość dopuszczalna wynosi 40. Średnie w roku stężenie dwutlenku azotu sięga pod ,Jubilatem" 66 mikrogramów/ metr sześc., a dopuszczalne jest 40.

 

Trują i hałasują bezkarnie

 

Kom. Krzysztof Dymura z małopolskiej drogówki uważa, że nie wszystkie leciwe pojazdy są w złym stanie technicznym. Małopolska ,drogówka" dysponuje sześcioma ekoradiowozami wyposażonymi w dymomierz i analizator spalin. Podczas dwóch akcji przeprowadzonych w Krakowie i Tarnowie, zatrzymano z powodu przekroczenia normy zanieczyszczenia aż 84 dowody rejestracyjne na ponad 500 skontrolowanych samochodów. Jednak na co dzień pojazdy trują i hałasują bezkarnie.

Motoshow w Piotrkowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie