Jak dbać o klimatyzację w aucie?

Przemysław Pepla
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse
Zdecydowana większość nowych samochodów, które obecnie pojawiają się na naszych drogach, jest wyposażonych w klimatyzację. Pomimo jej dużej popularności, w dalszym ciągu wielu kierowców nie korzysta z niej właściwie. O czym zatem pamiętać podczas użytkowania samochodu z klimatyzacją?
Fot. Archiwum Polskapresse
Fot. Archiwum Polskapresse

Jeszcze kilkanaście lat temu urządzenie to było oferowane jedynie w luksusowych pojazdach. Jednak teraz, nawet najmniejsze modele segmentu A są wyposażone w popularną "klimę" standardowo lub za dopłatą. Jej zadaniem jest dostarczenie do kabiny pasażerskiej schłodzonego powietrza, a także jego osuszenie. Schładzanie pozwala na ustabilizowanie temperatury wnętrza, a osuszanie ogranicza parowanie szyb, gdy na zewnątrz jest wilgotno (np. podczas opadów deszczu czy też mgły).

- Właśnie z tych powodów klimatyzacja może być wykorzystywana zawsze, niezależnie od pory roku i warunków, a nie tylko w okresie letnim - wyjaśnia Zenon Rudak z firmy Hella Polska. Wielu kierowców traktuje bowiem klimatyzację wyłącznie jako urządzenie do schładzania wnętrza podczas podróży w upalne dni. Tymczasem długa bezczynność układu przyczynia się do jego szybszego zużycia.

Częstsze korzystanie z tego urządzenia zapobiega zatarciu najdroższego elementu klimatyzacji, jakim jest sprężarka. - Gdy klimatyzacja nie działa przez dłuższy czas, rozprowadzany przez czynnik chłodzący olej osadza się w jej częściach. Po ponownym uruchomieniu klimatyzacji, przez czas potrzebny do rozmieszenia oleju, sprężarka pracuje z niedostatecznym smarowaniem. Dlatego też przerwa w pracy klimatyzacji nie powinna trwać więcej niż tydzień, nawet w zimie - przestrzega Rudak.

Z kolei w okresie letnim, powinniśmy pamiętać o kilku pozostałych zasadach, które mogą zdecydowanie podnieść komfort podróżowania. - Gdy samochód jest nagrzany na słońcu należy otworzyć okna i przewietrzyć wnętrze, następnie uruchomić klimatyzację i korzystając z obiegu wewnętrznego szybko schłodzić wnętrze. Jeśli temperatura się ustabilizuje, otwieramy nawiew powietrza z zewnątrz. Choć wydaje się to oczywiste, korzystamy z klimatyzacji przy zamkniętych oknach. Urządzenie to współpracuje z systemem ogrzewania, co oznacza, że jeżeli przy uruchomionej klimatyzacji w samochodzie jest zbyt zimno, trzeba odpowiednio "dogrzać" wnętrze bez jej wyłączania. Podobnie należy ustawić według potrzeb prędkość pracy dmuchawy. Powietrza z systemu klimatyzacji nie kierujemy bezpośrednio na siebie i pasażerów aby nie odczuwać przeciągów i zimnych strug powietrza. Aby klimatyzacja zapewniała właściwy komfort należy schładzać wnętrze maksymalnie 5-8 stopni poniżej temperatury zewnętrznej - wyjaśnia ekspert Hella Polska.

Warto także pamiętać o tym, by przed podróżą zabrać ze sobą napoje, najlepiej niegazowane. Klimatyzacja wysusza bowiem powietrze, co już po kilkunastu minutach może objawiać się zwiększonym pragnieniem.

Aby jak najdłużej cieszyć się ze sprawnego układu klimatyzacji, właściciel auta nie powinien również zapominać o serwisowaniu tego urządzenia. Tego typu systemy powinny być poddane kontroli przez wyspecjalizowany warsztat przynajmniej raz w roku. Jeśli jednak czujemy, że z otworów wentylacyjnych wydobywa się powietrze o nieprzyjemnym zapachu, powinniśmy udać się do niego wcześniej. W skład takiego serwisu wchodzi kontrola szczelności układu, jego osuszenie, uzupełnienie właściwej ilości czynnika roboczego, a także oczyszczenie z grzybów i bakterii toru nawiewu powietrza. - Żywotność klimatyzacji przedłuży również wymiana filtrów kabinowych - dodaje Rudak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty