Jak bezpiecznie podróżować podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik

Karol Biela
Jak bezpiecznie podróżować podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik
Jak bezpiecznie podróżować podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik
Dla wielu kierowców dotarcie autem do miejsca wypoczynku to droga przez mękę. Warto więc przed jazdą zapoznać się z kilkoma przydatnymi wskazówkami.
Jak bezpiecznie podróżować podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik
Jak bezpiecznie podróżować podczas wakacyjnych wyjazdów? Poradnik

Letnie wyjazdy dla wielu kierowców kończą się tragicznie. Według policyjnych danych w ubiegłym roku w Polsce najwięcej wypadków drogowych odnotowano w czerwcu, lipcu i sierpniu, a srednia ilość rannych w każdym z tych miesięcy wynosiła ponad 5 000.

Aby zminimalizować prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego warto zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami bezpiecznej jazdy.

Zwolnij

Choć w ostatnich latach można zauważyć spadek ilości wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu, to nadal jest to ich główna przyczyna. Powodów, dla których kierowcy jeżdżą zbyt szybko jest wiele.

Może być to związane z pośpiechem, przecenianiem własnych możliwości, jednak często jest to wynik nieodczuwania faktycznej prędkości, z jaką porusza się nasze auto. Dlatego kierowcy powinni regularnie zerkać na prędkościomierz w celu kontroli szybkości – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

Bądź wypoczęty

Zmęczenie zmniejsza koncentrację i wydłuża czas potrzebny na reakcję, a to przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo jazdy. Absolutną koniecznością są postoje, które należy robić co 2-3 godziny.

Wakacje to czas dalekich podróży po Polsce czy zagranicę, dlatego podczas długiej jazdy w pojeździe powinno być przynajmniej dwóch kierowców. Jeśli nie ma nikogo, kto mógłby nas zmienić za kierownicą, warto pomyśleć o takim rozplanowaniu trasy, abyśmy mieli czas na długi odpoczynek lub nocleg – radzą eksperci.

Przed planowaną podróżą kierowca powinien dobrze wypocząć, a godziny jazdy najlepiej dostosować do swojego rytmu dnia, unikając pór, kiedy najczęściej odczuwamy senność. Dodatkowo warto pamiętać, że niewskazane jest spożywanie obfitych posiłków, gdyż wzmagają one uczucie senności.

Patrz na znaki

Bardzo duża liczba robót drogowych prowadzonych obecnie w Polsce sprawia, że nawet na dobrze znanych trasach powinniśmy spodziewać się zmian w organizacji ruchu.

Na znaki drogowe trzeba zawsze patrzeć, jazda na pamięć jest niedopuszczalna. Nawet korzystając z nawigacji satelitarnej kierowca nie jest zwolniony z obowiązku sprawdzania zgodności podpowiedzi systemu GPS z faktycznym oznakowaniem drogi. Może się bowiem okazać, że sugerowany manewr jest niezgodny z przepisami.

Nie rozpraszaj się

Podczas jazdy unikać należy korzystania z telefonów komórkowych, do koniecznego minimum należy ograniczyć czynności takie jak regulowanie radia czy nawigacji, aby nie odrywać wzroku od drogi, a rąk od kierownicy – najlepiej o pomoc poprosić pasażera. Prowadząc nie należy też spożywać posiłków.

Ważną kwestią jest zachowanie pasażerów – nie powinni oni dekoncentrować kierowcy poprzez angażowanie go w absorbującą rozmowę czy pokazywać mu np. zdjęć lub budynków.**

Jeśli jedziemy z dziećmi, warto zadbać o to, aby miały się czym zająć w podroży. Jeśli kierowca chce kontrolować co dzieje się na tylnym siedzeniu, można zainstalować dodatkowe lusterko wsteczne skierowane na małych pasażerów.

Zadbaj o samochód

Przed podróżą należy upewnić się, że samochód jest sprawny. Poza oczywistą kwestią bezpieczeństwa, wykonanie napraw przed wyjazdem na wakacje ma też względy ekonomiczne. Nawet drobna, stosunkowo niegroźna awaria może doprowadzić w końcu do unieruchomienia pojazdu.

Holowanie i naprawa mogą nas dużo kosztować, dlatego o wszelakie naprawy warto zadbać wcześniej – mówią specjaliści od bezpiecznej jazdy. Nie zapominajmy o tak podstawowych rzeczach jak: stan opon, poziom oleju, sprawność świateł i wycieraczek oraz ilość odpowiedniego płynu do spryskiwaczy.
 
Zapoznaj się z przepisami

Jeśli planujemy zagraniczną podróż, przed wyjazdem należy zapoznać się z przepisami panującymi w krajach, przez które będziemy przejeżdżać. Niewiedza nie zwalnia kierowców z odpowiedzialności za złamanie przepisów drogowych i może powodować zagrożenie.

Pamiętajmy, że występują różnice graficzne w znakach drogowych, różne mogą być ograniczenia prędkości oraz wymogi dotyczące obowiązkowego wyposażenia samochodu – podpowiadają trenerzy bezpiecznej jazdy.

Tekst i zdjęcia: Karol Biela

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty