Jak bezpiecznie holować samochód

Tekst: Michał Głombiowski, Fot.: Paweł Najbar
Holowanie pojazdów wymaga zachowania szczególnej ostrożności przez obu kierowców i wymaga ścisłej współpracy między nimi.

Warto więc wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami.

Jak bezpiecznie holować samochód

Samochód na lince

Zasadą jest, aby kierujący pojazdem holowanym był bardziej doświadczony. Poza tym, przed podjęciem jazdy powinno się uzgodnić sposób porozumiewania się. Mogą to być znaki ręką lub światłami drogowymi. Należy ustalić, jaki gest lub znak powiadamiać będzie o konieczności zatrzymania się lub innym manewrze. Wymaga to od kierowców dużej uwagi i ciągłego kontrolowania, co dzieje się w drugim pojeździe.
W razie nagłej awarii samochodu i konieczności holowania go, warto wiedzieć, jak zrobić to bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Funkcjonariusze policji zgodnie twierdzą, że większość polskich kierowców ma małe pojęcie o prawidłowych zasadach holowania uszkodzonego auta. Nagminne jest stosowanie nieodpowiedniej linki holowniczej, utrzymywanie nieprawidłowego dystansu pomiędzy pojazdami, a także ich złe oznakowanie. Tymczasem kodeks drogowy dokładnie precyzuje, w jaki sposób samochód należy holować.
Najważniejszą sprawą jest zachowanie odpowiednich warunków bezpieczeństwa. Zasadą jest, aby kierujący pojazdem holowanym był bardziej doświadczony. Jeżeli więc ktoś posiada dłużej prawo jazdy i większe umiejętności niż właściciel uszkodzonego auta, należy się wymienić i pozwolić takiej osobie usiąść za kierownicą samochodu holowanego. Jeżeli holowanie odbywa się na holu giętkim należy utrzymywać stały naciąg linki, tak aby nie wlokła się ona po jezdni, a także aby uniknąć niepotrzebnych szarpnięć.
Holowanie pojazdów wymaga ścisłej współpracy obu kierowców. Warto więc przed podjęciem jazdy ustalić sposób porozumiewania się. Mogą to być znaki ręką lub światłami drogowymi. Należy ustalić, jaki gest lub znak powiadamiać będzie o konieczności zatrzymania się lub innym manewrze. Wymaga to od kierowców dużej uwagi i ciągłego kontrolowania, co dzieje się w drugim pojeździe.Ważne zasady - radzi nadkomisarz Marek Konkolewski z KWP Gdańsk

Dozwolona prędkość auta holującego to 30 km/h w obszarze zabudowanym, poza nim 60 km/h. Pojazd holujący musi mieć zawsze włączone światła mijania, natomiast samochód holowany oznaczony być musi odblaskowym trójkątem ostrzegawczym zainstalowanym z tyłu z lewej strony auta. Jeżeli jest niedostateczna widoczność pojazd holowany powinien mieć włączone światła pozycyjne, nie mijania, aby nie oślepiać kierowcy z przodu. Odległość pomiędzy samochodami przy holu giętkim wynosić musi 4-6 metry i linka holownicza obowiązkowo ma być oznaczona na przemian czerwonymi i białymi pasami lub czerwoną albo żółtą chorągiewką zawieszoną pośrodku linki. Nie wolno stosować innego typu holu, gdyż powodować to może sytuacje niebezpieczne.Holuj bezpiecznie
1.
Podczas holowania samochodu jedźmy powoli. Przy zachowaniu mniejszej prędkości łatwiej zapanować nad samochodem w nagłej, trudnej sytuacji.
2.
Postarajmy się, w ramach możliwości, wybrać stosunkowo mało uczęszczaną trasę. Warto wcześniej omówić drogę, tak aby później nie było nieporozumień.
3.
Należy bezwzględnie dostosować się do wymogów kodeksu drogowego i odpowiednio oznakować oba pojazdy. Nie zapominajmy o włączeniu świateł mijania. W przypadku złej widoczności należy w samochodzie holowanym użyć świateł pozycyjnych, a nie mijania, należy bowiem pamiętać, że te mogą łatwo oślepić kierowcę pojazdu holującego.
4.
Przed ruszeniem ustalmy podstawowe zasady komunikowania się. Określmy dokładnie znaczenie gestów, którymi będziemy się w razie konieczności posługiwali.
5.
Podczas holowania samochodu należy utrzymywać w miarę stałą prędkość. Unikajmy gwałtownego przyspieszania i szarpnięć. Należy czuwać nad tym, aby linka holownicza była odpowiednio naciągnięta. Hol wlokący się po ziemi może zaplątać się między koła i spowodować bardzo niebezpieczną sytuację.

Porad udzielił nadkomisarz Marek Konkolewski.Pomoc drogowa

Gdy nasz samochód definitywnie odmówi posłuszeństwa lub gdy nie nadaje się do odholowania na lince, pozostaje nam jedynie skorzystać z usług pomocy drogowej. Transport samochodu na platformie niestety do tanich nie należy. W koszt usługi zawsze wliczony jest zarówno dojazd jak i powrót lawety, oraz załadunek i rozładunek uszkodzonego pojazdu na platformę. Za utrudnienia typu: wrzucony bieg, zaciągnięty hamulec ręczny, uszkodzone koła, wgniecenia blachy uniemożliwiające swobodne przetoczenie samochodu lub wyciągnięcie auta z rowu, naliczane są dodatkowe koszty.
»

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty