Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instalacja w używanym aucie LPG – okazja czy zagrożenie?

Autotesto.pl
Fot. Opel
Fot. Opel
Instalacje LPG nie tracą na popularności. Nawet w dobie niskich cen paliw zapewniają wymierne oszczędności. Pytanie tylko czy warto wybrać używane auto z zamontowaną instalacją, czy zlecać wykonanie tej usługi już po zakupie pojazdu.
Fot. Opel
Fot. Opel

Producenci walczą o klienta, montując silniki z doładowaniem, diesle, które prawie nie spalają paliwa albo hybrydy, w wielu krajach zyskujące na popularności dzięki ulgom podatkowym. Co ciekawe, popyt na poczciwą instalację gazową nie spada, mimo że trudniej podłączyć ją w nowszych modelach. Należy zauważyć, że instalacja LPG w nowoczesnych motorach z bezpośrednim wtryskiem nie jest zbyt opłacalna. Wpływa na to głównie bardzo wysoki koszt montażu oraz konieczność spalania wraz z gazem niewielkich ilości benzyny.

Zakup auta z zamontowanym LPG
Zamontowana instalacja gazowa może stanowić silną kartę przetargową w momencie sprzedawania auta. Głównym argumentem jest fakt, iż potencjalny nabywca nie będzie musiał tracić czasu na jej podłączanie i będzie mógł od razu rozpocząć oszczędną jazdę. Warto jednak pamiętać o kwestiach, których sprawdzenie przed zakupem jest konieczne.

Samochody z zamontowaną instalacją LPG są zwykle intensywnie eksploatowane - biją rekordy rocznych przebiegów,  zatem nie powinniśmy wierzyć w niski stan licznika. Dlaczego? Instalacji gazowej nie montuje się, by mało jeździć. Kolejna sprawa to fakt, że silnik zwykle gorzej znosi jazdę na gazie niż na benzynie. To powoduje szybsze zużycie i konieczność większej dbałości o szczegóły, np. częstszą wymianę oleju.

- Niejednokrotnie decyzja o sprzedaży auta zapada, gdy motor zaczyna domagać się poważniejszego remontu bądź nie udaje się wystroić instalacji LPG i mimo wielu starań silnik nie pracuje prawidłowo na alternatywnym paliwie. To problemy łatwe do zdiagnozowania, zatem powinny być sprawdzone przed zakupem auta - mówi Ekspert z serwisu Autotesto.pl.

Samodzielny montaż
Instalacje LPG nie są tanie. Wysokiej jakości systemy do mocnych silników mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych, a świeżo po kupnie auta nowi właściciele często nie dysponują takimi pieniędzmi. Kolejny problem to czas. Konieczne jest znalezienie wykwalifikowanego warsztatu i pozostawienie w nim samochodu na jakiś czas. Ostatnia kwestia to eksploatacja. Aby inwestycja się zwróciła, trzeba naprawdę dużo jeździć. Inaczej montaż LPG zwyczajnie nie ma sensu.

- Korzyści ze zlecania montażu instalacji LPG jest jednak wiele. Nie musimy martwić się o historię serwisową układu, ponieważ znamy ją od samego początku. Ponadto samodzielne wybranie firmy i możliwość czuwania nad prawidłowym montażem jest dużym plusem. Kolejna sprawa to silnik. Jeśli dotychczas jeździł tylko na benzynie, mamy większą pewność, że jest w dobrym stanie i nasza instalacja gazowa jeszcze długo będzie z nim dobrze współpracować - wyjaśnia Ekspert z serwisu Autotesto.pl.

Najwięcej zależy od budżetu przeznaczonego na zakup samochodu. Auto z zamontowaną już instalacją gazową będzie tańsze w eksploatacji. Nabywca ponosi jednak ryzyko. Decyzję warto oszacować, z perspektywy planowanego przebiegu, które z rozwiązań będzie dla nas korzystniejsze.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty