Ile samochodów jest zarejestrowanych w Polsce? A ile z nich w Warszawie?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Ministerstwo Cyfryzacji  przeprowadziło aktualizację Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli słynnego CEPiK-u.
Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło aktualizację Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli słynnego CEPiK-u. Szymon Starnawski
Do niedawna nie było właściwie wiadomo, ile po Polsce jeździ samochodów; teraz wiemy, a wszystko za sprawą porządków w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców - pisze "Gazeta Wyborcza" w stołecznym dodatku.

Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło aktualizację Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, czyli słynnego CEPiK-u.

"Od dawna jej wiarygodność budziła dużo zastrzeżeń, które przenosiły się na bieżące dyskusje o samochodozie w miastach" - ocenił dziennik.

Zgodnie z nowymi przepisami zdecydowano o wygaszeniu decyzji o rejestracji pojazdów, czyli wykreśleniu z bazy CEPIK aut, które: miały ją wydaną przed 14 marca 2005 r.; dotyczyły pojazdów, które nie posiadały ważnego okresowego badania technicznego; nie miały ważnego ubezpieczenia OC przez okres dłuższy niż 10 lat, który przypadał bezpośrednio przed 22 lipca 2023 r. (data wejścia w życie ustawy).

Na podstawie tych kryteriów ministerstwo szacowało, że z bazy, w której widniało 27,7 mln pojazdów w całej Polsce, zniknie około 7 milionów aut.

"Gazeta Wyborcza" sprawdziła, jak wygląda „obraz polskiego parku samochodowego” po aktualizacji danych.

"Szacunki o wykreśleniu z bazy 7 mln martwych samochodowych dusz okazały się przesadzone. Po aktualizacji danych na podstawie powyższych kryteriów w Polsce mamy obecnie zarejestrowane 22 968 540, a więc niecałe 5 mln mniej niż wcześniej" - poinformowano.

ZOBACZ TAKŻE: Zgubiona tablica rejestracyjna. Gdzie zgłosić i jak wyrobić nową tablicę?

Dziennik zapytał w Ministerstwie Cyfryzacji także o dane dla Mazowsza i Warszawy, wskazując, że to o tyle ważne, że w mieście trwa spór, na ile są one dotknięte samochodozą.

"W Warszawie po wykreśleniu martwych dusz zarejestrowanych jest 1 342 196, a więc wykreślono niecałe 300 tysięcy. Daje to wciąż bardzo wysoki współczynnik 720 samochodów na tysiąc mieszkańców. Na Mazowszu zostało 3 732 507 samochodów, a więc wykreślono z bazy ponad 700 tysięcy nieużywanych aut. Aktualny współczynnik motoryzacji to 677 samochodów na tysiąc mieszkańców" - czytamy.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty