Grudziądz wypowiada wojnę przeładowanym TIR-om

gazeta.pomorska
Grudziądz wypowiada wojnę przeładowanym TIR-om
Grudziądz wypowiada wojnę przeładowanym TIR-om
Ciężarówki wjadą na wagę. Sprawdzane będą na drugim i trzecim etapie "średnicówki”. Jeśli okaże się, że TIR jest przeładowany, w "pościg” za nim ruszą inspektorzy transportu drogowego. System ma ruszyć jeszcze w tym roku.
Grudziądz wypowiada wojnę przeładowanym TIR-om
Grudziądz wypowiada wojnę przeładowanym TIR-om

Listwy pomiarowe zostaną wbudowane w nawierzchnię "średnicówki".Jedna waga zostanie zamontowana między zjazdem z autostrady A1 a węzłem Konstytucji 3 Maja (trzeci etap Trasy Średnicowej).

Druga natomiast będzie "sprawdzała" pojazdy na odcinku drugiego etapu, od ulicy Łyskowskiego do Granicznej. Uruchomienie systemu nie jest tanie. Ale zdaniem urzędników gra jest warta świeczki. Ich argumenty?

- Nie możemy pozwolić, aby przeciążone samochody niszczyły nasze ulice - mówi Jarosław Murgała, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Na tym nie koniec. Bramki nie tylko zważą samochody, ale również będą rejestrowały m.in. natężenie ruchu. - Dzięki nim będziemy mieli dostęp do 20 różnych danych - twierdzi Jan Przeczewski, komendant straży miejskiej. 

Kiedy przeładowany TIR najedzie na listwę, ta go zważy i zarejestruje poziom nacisku każdej z osi.
Te informacje drogą radiową trafią do inspektorów transportu drogowego, którzy zatrzymają samochód i jeszcze raz sprawdzą jego masę na innej wadze.

Jeśli normy zostaną przekroczone, rozpocznie się postępowanie administracyjne, które może się zakończyć karą finansową dla przewoźnika. Te pieniądze trafiają do budżetu właściciela drogi, na której TIR został złapany,

Przy bramkach będą też kamery, które wykonają zdjęcia "podejrzanej" ciężarówki. One też mają nagrywać kierowców, którzy na skrzyżowaniu ulicy Łyskowskiego i "średnicówki" przejeżdżają na czerwonym świetle.

- Inspektorzy transportu drogowego szacują, że 30 proc. wszystkich ciężarówek jest zbyt ciężkich - dodaje Jan Przeczewski.

Podobne wagi działają na kilku drogach wojewódzkich w Kujawsko-Pomorskiem. Efekty? - System się sprawdza i nie ma z nim większych problemów technicznych - twierdzi Michał Sitarek, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Potwierdzają to również funkcjonariusze. - Po pewnym okresie działania systemu i naszej wzmożonej aktywności można zaobserwować zmniejszony ruch pojazdów nienormatywnych- informuje Krzysztof Nowak, z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego.

Ważenie aut na "średnicówce" ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Najpierw jednak na wydatek muszą się zgodzić radni. Decyzję w tej sprawie będą podejmować 22 maja, podczas sesji rady miejskiej. 

(Deks) 

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty