Groźne drogi Podhala

Łukasz Bobek
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Mimo że na drogach Podhala jest tylko jeden czarny punkt, miejsc szczególnie niebezpiecznych dla kierowców, szczególnie przyjezdnych, jest o wiele więcej.

 

Ostatni wypadek dwóch autobusów w Falsztynie, w rejonie Jeziora Czorsztyńskiego (w którym zostało rannych kilkanaście osób) pokazał, że są na Podhalu fragmenty dróg, gdzie przyjezdni

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

kierowcy powinni zdecydowanie bardziej uważać. W związku z rozwijającym się letnim sezonem urlopowym i wzmożonym ruchem turystycznym postanowiliśmy sprawdzić gdzie najczęściej na Podhalu dochodzi do wypadków i gdzie turyści powinni szczególnie uważać.

 
Powiat tatrzański

- W powiecie tatrzański trudno zrobić mapę miejsc, gdzie zdarzają się wypadki i kolizje, gdyż odnotowujemy je niemal wszędzie - wyjaśnia Monika Kraśnicka-Broś, rzecznik prasowy komendy powiatowej policji w Zakopanem. - Na szczęście w ostatnim czasie nie zdarzył się u nas żaden śmiertelny wypadek.

 

Zdecydowanie najgroźniejszym punktem jest pod Giewontem przejazd kolejowy w Poroninie. Jest to jedyny czarny punkt na Podhalu. - Na szczęście od dawna nie doszło tam do żadnego wypadku - mówi Jankub Rogoziński, naczelnik sekcji ruchu drogowego w zakopiańskiej komendzie. Dotychczas na tablicy widnieje informacja, że zginęły tam cztery osoby. Nie ma natomiast rannych.

 

Newralgicznym punktem jest także sam wyjazd z Zakopanego oraz skrzyżowanie na Ustupie.
- W tym roku doszło tam już do czterech wypadków i 18 kolizji, w których zginęła jedna osoba - zaznacza Monika Kraśnicka-Broś.

Kierowcy baczniejszą uwagę powinni poświęcić w czasie przejazdu Zakopianką przez Poronin, jak również przez Biały Dunajec. Poza samym miastem, to właśnie na Zakopiance zdarza się najwięcej wypadków. W pierwszym półroczu ponad 20 proc. wszystkich zdarzeń drogowych pojawiło się właśnie tam.

 
Powiat nowotarski

O ile w Zakopanem i sąsiednich gminach od stycznia tego roku na drogach zginęły zaledwie dwie osoby, o tyle w powiecie nowotarskim jest zdecydowanie gorzej. Na dwóch tylko najniebezpieczniejszych fragmentach drogi zginęło już 5 osób.

 

- W maju w Tylmanowej, na trasie do Nowego Sącza zginęły w wypadku trzy osoby. Rok wcześniej, niemal w tym samym miejscu, życie straciły cztery osoby - wylicza Kazimierz Kania, naczelnik sekcji ruchu drogowego komendy powiatowej policji w Nowym Targu.
Jest to najbardziej niebezpieczna trasa na terenie całego powiatu. Dlatego policja zastanawia się nad zamontowaniem w tym miejscu masztu na przenośny fotoradar.
Ofiary pochłonęła również trasa nr 7 z Jabłonki do Podwilka. Od początku roku zginęły tam dwie osoby, a 10 zostało rannych. - Najczęściej giną tam piesi, gdyż na całej trasie nie ma tam chodników - wyjaśnia Kazimierz Kania.

 

Zdecydowanie jednak najwięcej wypadków i kolizji zdarza się w samym Nowym Targu. W okresie letnim nie tylko turyści powodują stłuczki i wypadki. Szczególnie w czwartki, gdy jest jarmark, miasto odwiedza bardzo dużo Słowaków. Nieznajomość topografii miasta a także wzmożony ruch powoduje często nieprzyjemne drogowe zdarzenia.

Powiat suski
Nieoficjalnym czarnym punktem w powiecie suskim można nazwać drogę nr 28 z Wadowic do Jordanowa. - Jest to trasa tranzytowa. Wzmożony ruch panuje tutaj szczególnie w dni weekendowe, gdy ludzie ze Śląska jadą w stronę Zakopanego - mówi Wojciech Fluder, rzecznik prasowy policji w Suchej Beskidzkiej.

 

Na tej trasie, kilka tygodni temu w Juszczynie w wypadku zginęła jedna osoba, a sześć trafiło do szpitala. Zderzyła się wówczas mała ciężarówka z autobusem szkolnym. Na łuku drogi ciężarówka zjechała na przeciwległy pas ruchu i wjechała w autokar przewożący 40 dzieci. Śmierć poniósł kierowca ciężarówki, a sześciu nieletnich z lekkimi obrażeniami trafiło do szpitala.

 

- Trasa jest dobrze oznakowana. Byłoby mniej wypadków, gdyby kierowcy po prostu zwracali uwagę na znaki drogowe i stosowali się do nich - zaznacza Fluder. - Przyczyną wypadków jest zwykle nadmierna prędkość.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty