Gra warta świec(zki)

Andrzej Glajzer
W obecnie stosowanych silnikach czas pracy świecy określa się średnio na 30 - 45 tys. km, ale zdarzają się sytuacje kiedy wymagana jest wcześniejsza wymiana.

Kiedy z silnikiem dzieje się z "coś niedobrego", trudno go uruchomić, pracuje nierówno, przerywa, lub wzrasta zużycie paliwa, dla większości kierowców jest to powód do wizyty u mechanika.

 

Przy stosowanej w nowoczesnych układach zapłonowych elektronice jest to działanie słuszne, ponieważ trudno jest samemu określić przyczynę, chociaż jedną z możliwych może być jedynie wadliwie działająca świeca zapłonowa.

Fot. Bosch
Fot. Bosch

 

W obecnie stosowanych silnikach czas pracy świecy określa się średnio na 20 mln cykli, co w przybliżeniu można przyjąć na 30 - 45 tys. przejechanych kilometrów, ale zdarzają się sytuacje kiedy wymagana jest wcześniejsza wymiana. Dotyczy to choćby silników zasilanych gazem (LPG/CNG), gdzie spowodowane jest to trudniejszymi warunkami pracy (głównie wolniej przebiegającym procesem spalania i wyższą temperaturą). Niekorzystnym czynnikiem wpływającym na kondycję świecy jest także zła jakość używanego paliwa.

 

Co musi świeca?

 

Podstawowym zadaniem świecy zapłonowej jest wytworzenie stabilnej i odpowiednio silnej iskry elektrycznej pomiędzy elektrodami, oraz odprowadzanie ciepła zapewniające utrzymanie jej poniżej granicy samozapłonu mieszanki paliwowej, czyli ok. 900 stopni C. 

 

Z tego też powodu dobór odpowiedniej do każdego typu silnika rodzaju świecy jest szczególnie ważny. Określa to producent silnika zalecając stosowanie świec o określonej konstrukcji, założonej wartości cieplnej, oraz czasie ich użytkowania.

 

Nie ma więc uniwersalnych świec zapłonowych, pasujących do każdego  rodzaju silnika! Wszelkiego rodzaju "cudowne" zamienniki, w tym świece wieloelektrodowe nie poprawiają w

Fot. Andrzej Glajzer: Jedną z podstawowych zasad jest wkręcanie świecy palcami, aż do wyczuwalnego oporu i dopiero wtedy dokręcenie jej kluczem
Fot. Andrzej Glajzer: Jedną z podstawowych zasad jest wkręcanie świecy palcami, aż do wyczuwalnego oporu i dopiero wtedy dokręcenie jej kluczem

znaczący sposób parametrów pracy silnika, ale wydłużają żywotność i niezawodność pracy świecy.

 

Dotyczy to również świec, których elektrody wykonane są z drogich stopów (itr, platyna), których stosowanie zalecane jest tam, gdzie jest to uzasadnione (np. w przypadku silników zasilanych gazem lub jednostek napędowych samochodów sportowych).

 

Zimno, ciepło, gorąco

 

W zależności od wartości cieplnej określonej tzw. "współczynnikiem cieplnym" wyrażającym zdolność do przewodzenia i rozpraszania ciepła wyróżniane są trzy zasadnicze typy świec zapłonowych.

 

"Gorące" o dużej wartości cieplnej, charakteryzujące się dużą powierzchnią izolatora przejmującego znaczną ilość ciepła, świece o "średniej" ciepłocie z mniejszym izolatorem, przez co większa w porównaniu ze świecą "gorącą" ilość ciepła odprowadzana jest do elementów silnika, oraz świece "zimne", najmniej pochłaniające ciepło.

Fot. Andrzej Glajzer: Wymieniając świece warto również dokładnie obejrzeć przewody zapłonowe i ich połączenia
Fot. Andrzej Glajzer: Wymieniając świece warto również dokładnie obejrzeć przewody zapłonowe i ich połączenia

 

Świece "gorące" stosuje się w silnikach mniej obciążonych, natomiast "zimne" w jednostkach bardziej wysilonych.

 

Czyścić, czy wymieniać?

 

Jeśli czyścić, to jedynie same elektrody w przypadku niewielkiego osadu sadzy, używając bardzo miękkiej szczoteczki. Czyszczenie papierem ściernym lub piaskowanie to już przeszłość. Przy obecnej dostępności i stosunkowo niskich cenach, lepiej jest wymienić świece na nowe, stosując się przy ich wyborze do zaleceń producenta silnika.

 

Czy możemy to zrobić sami? Niestety, ze względu na umieszczanie świec, coraz częściej, ta prosta czynność bez posiadania specjalnych narzędzi okazuje się niemożliwa. Przy zachowaniu

Fot. Andrzej Glajzer: Ze względu na umieszczanie świec, coraz częściej bez specjalnych narzędzi nie da się ich wyjąć
Fot. Andrzej Glajzer: Ze względu na umieszczanie świec, coraz częściej bez specjalnych narzędzi nie da się ich wyjąć

ostrożności i precyzji działań mogą to zrobić właściciele starszych aut.

 

Jedną z podstawowych zasad jest wkręcanie świecy palcami, aż do wyczuwalnego oporu i dopiero wtedy dokręcenie jej kluczem. W ten sposób unikniemy uszkodzenia gwintu gniazda.

Źle wkręcona świeca kończy się zwykle kosztowną naprawą głowicy.

 

Wymieniając świece warto również dokładnie obejrzeć przewody zapłonowe i ich połączenia, oraz jeśli taki występuje, sprawdzić aparat zapłonowy, od których zależy efektywność działania całego układu.

 

Ceny wybranych świec zapłonowych

  

Marka samochodu

Bosch

Cena

(zł)

NGK

Cena

(zł)

Beru

Cena

(zł)

Fiat Panda 1.1

FR78

 

YR7DE

20,87

 

25,79

BKR5E2

 

V Line16

16,11

 

9,90

ZF2

 

UXF7

10,33

 

22,29

Skoda Fabia 1.4

FR78

 

F7DC

20,87

 

12,49

 

BKUR5ET-10

 

V Line17

24,86

 

   6,81

14FR-8DPU2

21,70

Toyota Corolla

1.6 VVT-i

FR78

 

FR7KCX-11

20,87

 

11,46

 

BKR5EYA-11

BKR6EY-11

16,11

 

16,11

14FR-7KUOX

14,20

Ford Focus 1.6

HR8MEV

 

14,91

PTR5A-13

V Line25

39,26

38,36

        -

   -

Renault Laguna

1.8 16V

FR7DP+

 

FR7DC+

16,88

 

12,49

BKR6ES

 

V Line 28

13,55

 

15,31

UXF79P4

44,08

Audi A6 2.4

       -

    -

BKR6EKUB

32,12

14-FGR-6DDU

41,92

BMW 525i

FGR7DQP

49,34

BKR6EQUP

 

V Line30

54,09

 

52,80

14-FR-

7DUQP7

48,90

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty