Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GP Brazylii: Rosberg nie rezygnuje

Tomasz Szmandra
Niemiecki kierowca Nico Rosberg wygrał wyścig na torze Interlagos i zmniejszył przewagę swojego zespołowego kolegi z zespołu Mercedesa - Lewisa Hamiltona w klasyfikacji mistrzostw świata do 17 punktów. Losy tytułu rozstrzygną się za dwa tygodnie w Abu Zabi.

Startujący z pole position Rosberg już po 7 okrążeniach Grand Prix Brazylii zmieniał miękkie opony. Lewis Hamilton zrobił to po następnym okrążeniu. Do 14 rundy prowadził Nico Hülkenberg (Force India), ale wkrótce na czoło wrócił duet Mercedesa i tak już pozostało do mety. Trzecią lokatę zajął faworyt miejscowych kibiców - Felipe Massa (Martini Williams), mimo 5-sekundowej kary „stop and go” za przekroczenie limitu prędkości w depo. Czwarte miejsce zajął Jenson Button (McLaren), a piąte jeszcze urzędujący mistrz świata Sebastian Vettel (Red Bull Racing). Jego kolega z zespołu Daniel Ricciardo, który zajmuje trzecią lokatę w punktacji mistrzostw, tym razem odpadł z wyścigu z powodu uszkodzenia zawieszenia. Natomiast po wygranym pojedynku z Kimim Raikkonenem, szóstą lokatę w Sao Paulo zajął Fernando Alonso (obaj Ferrari).

Team Mercedes już po raz jedenasty w sezonie zajął dwie czołowe lokaty, bijąc tym samym rekord McLarena z 1988 roku. A piętnaste zwycięstwo Srebrnych Strzał w roku jest powtórzeniem wyniku McLarena (1988 rok) i Ferrari (2002, 2004).

Przed ostatnią rundą tegorocznych mistrzostw świata Hamilton ma 17-punktową przewagę nad Rosbergiem. Podczas Grand Prix Abu Zabi (23 listopada), gdzie w myśl nowego regulaminu, do zdobycia będzie podwójna liczba punktów, nawet w przypadku zwycięstwa Niemca, Brytyjczykowi wystarczy druga lokata.