Gaz do kontroli

Tomasz Kunert
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Od stycznia gaz tankowany do samochodów będzie podlegał kontroli jakości w podobnej do dzisiejszych badań benzyny i oleju napędowego.

 

Nową ustawę o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw uchwalono w związku z wprowadzeniem do produkcji i sprzedaży biopaliw. Od 1 stycznia wszystkie paliwa używane do napędu pojazdów, ogrzewania, żeglugi będą podlegały kontroli.

 

Różne mieszanki

 

Gaz LPG, czyli mieszanka propanu i butanu, oraz CNG czyli metan, używane jako paliwo silnikowe nie podlegają żadnym kontrolom jakości, ba, nie ma nawet przepisów określających jakie parametry powinny mieć. Wykorzystują to nieuczciwi handlowcy i producenci, bo sprzedają

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

różne mieszanki - o złym składzie chemicznym, zanieczyszczone itd. Norma europejska nie jest obowiązująca w Polsce, co pośrednio widać na szyldach - właściciel może napisać LPG, Autogaz, Supergaz itp. bo nie ma oficjalnie paliwa o nazwie LPG która jest przypisana dla gazu o określonym składzie i jakości. Kierowcy, którzy jeżdżą na LPG wiedzą co to znaczy - silnik pracuje źle, nierówno, jest słabszy, bardziej się grzeje, zmienia się zużycie gazu. A to w zależności od tego gdzie się zatankowało, czyli jaki gaz został wlany. - Regularnie co miesiąc, dwa muszę czyścić wtryski gazu - mówi Maciej, właściciel 2-litrowego Forda Mondeo z sekwencyjnym wtryskiem gazu fazy lotnej. - Przytykają się zanieczyszczeniami i silnik się dławi, a czasem gaśnie.

 

Milion za zły gaz

 

- To bardzo dobrze, że wejdzie w życie ustawa uwzględniająca paliwa gazowe LPG i CNG - mówi Sylwia Popławska, menedżer "Koalicji na rzecz autogazu" - Po raz pierwszy użytkownicy aut zasilanych gazem powinni tankować na stacjach jedynie paliwo zgodne z europejską normą, określającą jakość i metody badania LPG używanego jako paliwo.

Kontrolowaniem i monitorowaniem jakości LPG i innych paliw zajmie się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów - to on będzie min. wyznaczał przedsiębiorców, u których inspektorzy Inspekcji Handlowej przeprowadzą kontrole. Kontrole będą mogły być robione na każdym etapie drogi gazu do samochodowego zbiornika - na stacjach tankowania, w hurtowni, magazynie, u importera. Przepisy mówią, że jeśli u przedsiębiorcy wykryte zostanie paliwo złej jakości, to kontrola zostanie przeprowadzona także u tego, który to paliwo dostarczył. Metody badań określi w rozporządzeniu minister gospodarki a przeprowadzane one będą przez laboratoria akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji. Po jakimś czasie, gdy kontrole LPG będą prowadzone regularnie, jakość gazu powinna się poprawić - ustawa przewiduje wysokie kary dla przedsiębiorców wprowadzających do obrotu paliwa złej jakości. Grozi za to nawet milion zł kary lub pozbawienie wolności do 5 lat (w przypadku, gdy paliwa stanowią tzw. mienie znacznej wartości). Najniższa grzywna wynosi 10 tys zł.

 

Wypowie się Unia

 

Ustawa wejdzie w życie 1 stycznia, ale nie wiadomo, czy od razu będzie stosowana, bo nie ma jeszcze rozporządzeń określających parametry gazu. Projekty można przeczytać na stronach internetowych ministerstwa gospodarki, ale nadal są to tylko projekty - Obydwa rozporządzenia zostały przesłane do Komisji Europejskiej do akceptacji - mówi Zbigniew Kajdanowski z biura prasowego resortu - Wrócą 27 grudnia, będą jeszcze wymagały podpisu ministra i opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Nawet jeśli kontrola LPG wystartuje z opóźnieniem, to i tak jest to dobra wiadomość dla kierowców - Początki badań jakości benzyny też nie przyniosły spektakularnych rezultatów - mówi Sylwia Popławska - Od nowego roku będziemy mieli do czynienia z nową w Polsce sytuacją, w której autogaz będzie mógł być kontrolowany pod względem jakości, co z pewnością da większe poczucie bezpieczeństwa kierowcom używającym paliwo gazowe.

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty