Funkcjonariusz drogówki na skrzyżowaniu - jak go zrozumieć? [zdjęcia]

gazeta.pomorska
Funkcjonariusz drogówki w czasie konkursu "Policjant Ruchu Drogowego”
Funkcjonariusz drogówki w czasie konkursu "Policjant Ruchu Drogowego”
Co oznaczają gesty funkcjonariusza drogówki na skrzyżowaniu? Można się było tego dowiedzieć w Bydgoszczy podczas konkursu "Policjant Ruchu Drogowego”.
Funkcjonariusz drogówki w czasie konkursu "Policjant Ruchu Drogowego”
Funkcjonariusz drogówki w czasie konkursu "Policjant Ruchu Drogowego”

Ręka w górze, ręka w dole, mundurowy robi zwrot na pięcie o 90 stopni. Jedne auta zatrzymują się, inne ruszają. Jak w tych ruchach się połapać, nie dopuścić się wykroczenia lub - co gorsza - nie spowodować kolizji? Zobacz na zdjęciach poniżej.

Swoje umiejętności prezentowali w środę (5 września) na skrzyżowaniu ulic Skłodowskiej-Curie z Gajową w Bydgoszczy policjanci ruchu drogowego z 19 komend województwa kujawsko-pomorskiego, uczestnicy wojewódzkiego finału ogólnopolskiego konkursu „Policjant Ruchu Drogowego 2012".

I miejsce zajął mł. asp. Rafał Filosek z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią, II - sierż. sztab. Paweł Serocki z KPP Aleksandrów Kujawski, III - sierż. sztab. Łukasz Kurpiewski z KPP Świecie. Zwycięzcy staną do konkursu ogólnopolskiego, który odbędzie się 25-28 września w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Trzymajmy za nich kciuki!

Jak podaje Kodeks drogowy, sygnały podawane przez osobę kierującą ruchem (może to być policjant lub żołnierz) mają pierwszeństwo przed światłami i znakami drogowymi. Z tym nie było problemu, bo na skrzyżowaniu wyłączono sygnalizację świetlną. Sygnały podawane przez funkcjonariusza muszą być zrozumiałe przez kierowców, jednoznaczne, tak aby ci mogli je w porę zauważyć i dostosować się do nich.

- Po wejściu na skrzyżowanie, policjant podnosi rękę w geście „uwaga!" - wyjaśnia podinsp. Robert Olszewski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. - Przyjmuje pozycję zgodną z odbywającym się ruchem. Pozycja podstawowa oznacza nogi w lekkim rozkroku, ręce opuszczone wzdłuż tułowia, linia barków wskazująca otwarty kierunek ruchu pojazdów, głowa wykonuje zwroty w lewo i prawo.

Gesty mające upewnić kierowców o utrzymaniu kierunku przejazdu i przyspieszające przejazd wykonuje prawą ręką od wyprostowanego w kierunku nadjeżdżających pojazdów ramienia do lewego barku, zginając rękę w łokciu i utrzymując dłoń pionowo, stroną zewnętrzną do nadjeżdżających pojazdów. Wyraźnie mówi o tym instrukcja kierowania ruchem.

Zmiana kierunku ruchu musi być wybrana w dogodnym momencie, gdy ciąg pojazdów kończy się lub na przeciwnym kierunku ustawia się ich zbyt dużo.

Policjant unosi prawą rękę lekko zgiętą w łokciu przodem do góry, aby dłoń znalazła się powyżej głowy. Jednocześnie upewnia się, czy wszyscy (kierowcy i piesi) zastosowali się do sygnału zabraniającego wjazdu i wejścia na skrzyżowanie.

Z uniesioną prawą ręką wykonuje zwrot o 90 stopni w lewo lub prawo i upewnia się, że wszyscy opuścili skrzyżowanie. Ręce wyciąga poziomo na wysokości barków. Teraz mogą ruszać pojazdy z przeciwnego kierunku ruchu. Proste? Nie dla każdego!

Kliknij, aby zobaczyć na zdjęciach, co oznaczają komendy policjantów z drogówkiJak należy rozumieć komendy policjanta na drodze? - zdjęcia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty