
Dlaczego?
- W celach prewencyjnych, by urządzenia były widoczne już z daleka - wyjaśnia Aleksandra Kobylska z Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego w Warszawie.
Według nowego prawa z poboczy mają zniknąć też tzw. atrapy na fotoradary. Zostać mogą tylko i wyłącznie te maszty, które mają możliwość zainstalowania urządzeń rejestrujących przekroczenie prędkości (m.in. są podłączone do energii elektrycznej).
Takie maszty są właśnie w Opolu. Niebawem fotoradary będą pracowały tu przez całą dobę (teraz urządzenia montowane są czasowo). Główny Inspektorat Transportu Drogowego, który przejął od policji zarządzanie fotoradarami, jeszcze w tym roku planuje kupić 300 takich urządzeń. Cześć z nich trafi na Opolszczyznę (w tym do Opola).
Zgodnie z nowymi przepisami przy Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego powstał też automatyczny nadzór ruchu drogowego, który zajmuje się obsługą fotoradarów.
Zdjęcie zrobione kierowcy przez fotoradar trafia do nadzoru, tam ustalany jest właściciel pojazdu i to jemu jest wysyłane wezwanie do zapłacenia mandatu.
Zgodnie z nowym prawem, jeśli właściciel samochodu nie siedział za jego kierownicą podczas zarejestrowanego przewinienia, musi powiedzieć, komu pożyczył pojazd.

NOWY ODCINEK OBWODNICY WSCHODNIEJ_
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?