Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty

Sławomir Draguła
Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty
Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wydał już rozporządzenie umożliwiające strażnikom namierzanie kierowców za pomocą radarów.
Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty
Fotoradary straży miejskiej znów legalne! Posypią się mandaty

Żeby mierzyć prędkość, strażnicy miejscy i gminni muszą oznaczyć znakiem D-51 "automatyczna kontrola prędkości" miejsce, w którym będą dokonywali pomiaru. Jeśli fotoradar będzie stacjonarny (montowany na maszcie), wówczas i znak będzie zamontowany na stałe.

- Jeśli jednak będziemy mieli przenośny fotoradar, wówczas i znak będzie mógł być stawiany na czas prowadzonej kontroli - tłumaczy Krzysztof Maślak, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu.

Straż miejska i gminna może ustawiać fotoradary na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, ale tylko w obszarze zabudowanym. I tylko w miejscach, na które zgodzi się policja.

 

Strażnicy mają za to prawo żądać, by właściciel auta, które widnieje na zdjęciu fotoradaru wskazał, kto wówczas siedział za jego kierownicą.

Chodzi o sytuację gdy na fotografii nie widać twarzy kierowcy, ale widać numer rejestracyjny i wiadomo do kogo należy samochód. Oczywiście strażnicy mogą też kontrolować prędkość za pomocą wideorejestratorów zamontowanych w radiowozach.

 

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2011 r. zwiększyły się uprawnienia straży miejskiej. Podobnie jak policjanci, strażnicy mają prawo zatrzymać kierowców do kontroli, ale tylko w przypadku niezastosowania się do znaku zakaz ruchu (B-1) lub jeśli wykroczenie kierowcy zostało zarejestrowane wideoradarem.

Podczas kontroli drogowej funkcjonariusz straży miejskiej lub gminnej może sprawdzić nasze dokumenty – prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz czy mamy ważne ubezpieczenie OC. Tak jak dawniej, ma także prawo wlepić kierowcy mandat za złe parkowanie.
 

 

- Jeśli strażnik nas zatrzymuje, musimy zjechać na pobocze i zatrzymać się w miejscu wskazanym przez funkcjonariusza – wyjaśnia Krzysztof Maślak. – Po zatrzymaniu, należy wyłączyć silnik i nie wychodzić bez polecenia z samochodu. Najlepiej otworzyć okno, by zapewnić swobodny kontakt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty