Fotoradary staną w gminie Ustka. Kierowco! Zdejmij nogę z gazu

redakcja.gdp
Fotoradary staną w gminie Ustka. Kierowco! Zdejmij nogę z gazu
Fotoradary staną w gminie Ustka. Kierowco! Zdejmij nogę z gazu
Komunikacja Zimowiska i Bałamątek – w tych miejscowościach gminy Ustka kierowcy będą musieli mieć się na baczności. Od środy, 22 czerwca, przenośny fotoradar będzie pstrykał zdjęcia jeżdżących zbyt szybko.
Fotoradary staną w gminie Ustka. Kierowco! Zdejmij nogę z gazu
Fotoradary staną w gminie Ustka. Kierowco! Zdejmij nogę z gazu

Fotoradar pojawił się w gminie Ustka po raz pierwszy w ubiegłoroczne wakacje. Tylko w ciągu dwóch letnich wakacji urządzenie zrobiło 2,5 tysiąca zdjęć kierowcom przekraczającym prędkość.

Skuteczność fotoradaru spowodowała, że w tym roku władze gminy postanowiły wystawić go jeszcze raz.

– W tym roku będziemy ustawiali fotoradar w tych samych miejscach, co w ubiegłym roku, czyli przy drogach w Zimowiskach i Bałamątku – mówi Robert Krzos, komendant Straży Gminnej w Ustce. – W Bałamątku stawiamy go w niebezpiecznym miejscu, w którym doszło dwa lata temu do tragicznego wypadku. Zginęła w nim czteroosobowa rodzina. Często się zdarza, że kierowcy jeżdżą tu zbyt szybko. Natomiast w Zimowiskach fotoradaru domagają się mieszkańcy wsi, którzy narzekają, że samochody jadące do Ustki przekraczają dozwoloną prędkość.

Strażnicy gminny zaznaczają, że ich zamiarem nie jest łapanie kierowców przekraczających prędkość i wlepianie im mandatów. Dlatego fotoradar będzie miał ustawioną dużą tolerancję, aż 20 kilometrów więcej niż dozwolona prędkość w danym miejscu. Nowe przepisy spowodowały też, że miejscowości, w których będzie pojawiał się fotoradar, muszą być oznakowane specjalnymi tablicami informacyjnymi.

Pod znakami zamontowano także tabliczki wyjaśniające, że kontrola radarowa jest okresowa. Oznaczenia takie pojawiły się przy wjazdach do Zimowisk i Bałamątka.

Usteccy strażnicy gminni zaznaczają, że fotoradar będzie pojawiał się przez całe wakacje. Najprawdopodobniej od sierpnia przybędzie jeszcze jedno miejsce, w którym będzie można spotkać to urządzenie.

– Dostaliśmy sygnały od mieszkańców Duninowa, że tam również kierowcy często przekraczają prędkość – zaznacza Krzos. – Chcemy ustawić tam fotoradar, ale najpierw musimy zdobyć zezwolenie władz województwa, czyli właściciela drogi.

Mimo wielu ujawnionych przypadków przekroczenia prędkości w ubiegłym roku gmina Ustka nie zamierza kupić fotoradaru na stałe. Stosowania fotoradaru w ogóle nie przewidują władze miasta Ustka.

Tu stanie fotoradar
W środę, 22 czerwca, urządzenie pojawi się  w Zimowiskach, w godz. 9-17. W piątek, 24 czerwca fotoradar spotkamy w Bałamątku, od godz. 9 do 17. We wtorek, 28 czerwca, fotoradar stać będzie przy drodze w Zimowiskach, od godz. 10 do 18. W czwartek, 30 czerwca, fotoradar będzie pracował w Zimowiskach, w godz. 12-20.

Marcin Prusak
Fot. Czytelnik Głosu Pomorza

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty