Fotoradarowa ofensywa na drogach w Świętokrzyskiem

Karol Biela
Fotoradarowa ofensywa na drogach w Świętokrzyskiem
Fotoradarowa ofensywa na drogach w Świętokrzyskiem
Stacjonarne i przenośne fotoradary, nieoznakowane radiowozy policji z wideorejestratorami. To tylko część systemu mającego ukrócić temperament zbyt krewkich kierowców. Czego mogą się jeszcze obawiać na drogach województwa świętokrzyskiego?
Fotoradarowa ofensywa na drogach w Świętokrzyskiem
Fotoradarowa ofensywa na drogach w Świętokrzyskiem

W 2011 roku Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) przejął od policji i Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 75 fotoradarów wraz z całą siecią rozsianych po całej Polsce masztów.

Część z tych „słupów" została zlikwidowana, niektóre przeniesiono w inne miejsce. Obecnie w Polsce znajduje się 870 masztów. W zeszłym roku, w ramach ogłoszonego przetargu, GITD zakupił 300 nowych przyrządów do pomiaru prędkości aut. – Aktualnie posiadamy 240 nowych fotoradarów. Ostatnie 60 sztuk trafi do nas w marcu – tłumaczy Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym w Warszawie, które zajmuje się obsługą ogólnopolskiej sieci fotoradarów i masztów. Według planów Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego do 2014 roku w każdym maszcie zamontowany ma być działający fotoradar.

W Świętokrzyskiem inspektorzy transportu drogowego zarządzają 26 masztami. Nie oznacza to jednak, że w każdej „skrzynce" znajduje się miernik prędkości. – Urządzenia te zmieniają lokalizację. Co jakiś czas są przenoszone pracowników ITD z jednego miejsca do drugiego – wyjaśnia Łukasz Majchrzak.

Poza strukturami GITD z podobnej formy kontrolowania prędkości korzysta również straż miejska. – Od kilku lat posiadamy takie urządzenie w wersji przenośnej. Trzeba jednak pamiętać, że miejsce, gdzie nasz fotoradar jest ustawiany, musiało wcześniej zyskać akceptację policji oraz zarządcy drogi – mówi Wojciech Bafia, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Kielcach, który dodaje, że ich fotoradar spotkać można m.in. na ulicy Warszawskiej, Krakowskiej, Popiełuszki, czy Radomskiej.

Przenośnym fotoradarem dysponują również strażnicy z podkieleckich Daleszyc. – Mamy jeden taki fotoradar, ale obecnie jest w legalizacji – mówi komendant Wiesław Pióro. – Nasze urządzenie często jest rozstawiane w okolicach szkół np. w Borkowie, Brzechowie, Sukowie, czy Niestachowie – dodaje Pióro, zastrzegając, iż oznaczone odpowiednio miejsca pomiarów uzgadniane są z Komendantem Miejskim Policji w Kielcach.

Poza infrastrukturą stacjonarną Generalny Inspektorat Transportu Drogowego posiada także 29 pojazdów, które rozmieszczono w dziesięciu ośrodkach terenowych.

Na drogach województwa świętokrzyskiego służbę pełnią nieoznakowane auta z Delegatury Południowej (swoim działaniem obejmuje również obszar Małopolski), która otrzymała dwa takie pojazdy: srebrnego Forda Mondeo oraz granatowego Forda Focusa.

Samochody te wyposażone są w urządzenia rejestrujące, sprzężone z radarem, które mogą robić zdjęcia i kręcić filmy. Pracują niezależnie od tego, czy radiowóz jedzie, czy stoi. Mogą mierzyć prędkość zarówno oddalającego się, jak i zbliżającego się pojazdu.

Wyłapywaniem piratów drogowych zajmuje się nieustannie policja, która korzysta nie tylko z ręcznych mierników prędkości. – W całym województwie świętokrzyskim mamy do dyspozycji 18 samochodów wyposażonych w wideorejestratory. Wśród nich jest czternaście nieoznakowanych radiowozów oraz cztery oznakowane auta marki Alfa Romeo – informuje podkomisarz Grzegorz Dudek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego policji.

– Pojazdy te są wykorzystywane w bardzo szerokim zakresie. Służą nie tylko do zatrzymywania kierowców przekraczających prędkość, ale także biorą udział w innych akcjach, kontrolują ruch pieszych – dodaje podkomisarz Dudek.

Karol Biela

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty