Formuła 1 - Vettel wygrywa GP Brazylii i przechodzi do historii

Grzegorz Hilarecki
Vettel wygrywa w Brazylii, 13. wygrana w tym sezonie.
Grand Prix Brazylii zakończyło się zwycięstwem Sebastiana Vettela. To 13. triumf 26-letniego kierowcy w tym sezonie, a dziewiąty z rzędu. Tym samym tegoroczny sezon zakończył się dominacją młodego Niemca.

Na torze Interlagos najszybsze w wieńczącym sezon wyścigu bolidy Red Bulla. Vettel prowadził niemal cały wyścig, a jego kolega z zespołu Mark Webber musiał się wykazać, ale wyglądało to tak, że odrabianie starat przychodziło mu nadzwyczaj łatwo. W kończącym karierę wyścigu Australijczyk zajął drugie miejsce.

Start: problem Red Bulla
Startujący z pole position Vettel dał się wyprzedzić Nico Rosbergowi (Mercedes GP), ale już na drugim okrążeniu odzyskał prowadzenie. Do mety dojechał ponad 10 s przed Webberem. Ten szybko znalazł się na piątej pozycji, czyli wystartował jak zwykle źle. Tym razem łatwo jednak przychodziło mu wyprzedzanie.

Fernando Alonso z Ferrari wyprzedzał dwa razy, bo przy zmianie opon Red Bull miał problem. Przytrzymali w boksie Webnbera kilkanaście sekund, ale na torze czerwony bolid Ferrari został objechany, jak to w tym sezonie bywało wcześniej.

Pech Francuza
Romain Grosjean z Lotusa był najwięklszym pechowcem zawodów, bo w jego bolidzie doszło do awarii i zakończył start w oprachj białego dymu z silnika. Tym samym Lotus stracił szanse na podium w klasyfikacji zespołowej.

Sukces McLarena

Czwarte miejsce zajął Jenson Button (McLaren-Mercedes), uzyskując najlepszy wynik swojego teamu w tym sezonie. Gdyby Brytyjczyk spisał się gorzej, team zanotowałby najgorszy występ w MŚ od debiutu w 1966 roku.

Piąty był Rosberg, a szóste miejsce zajął Meksykanin Sergio Perez (McLaren-Mercedes), który startował z 19. pozycji po tym, jak ukarano go przesunięciem o pięć za wymianę skrzyni biegów.

Chwalą Vettela
Vettel był pewny czwartego z rzędu mistrzostwa świata od października, kiedy zwyciężył w GP Indii. Jest najmłodszym w historii F1 kierowcą z czterema tytułami. Niemiec wyrównał w niedzielę dwa rekordy. Pierwszy z nich - dziewięć kolejnych zwycięstw w GP - ustanowił przed 60 laty Alberto Ascari. Włoch opuścił jednak jeden z wyścigów w trakcie trwania tej serii, w przeciwieństwie do Vettela, który takiej przerwy nie miał.

Czterokrotny mistrz świata powtórzył również dokonanie swojego rodaka Michaela Schumachera z 2004 roku - tylko tych dwóch zawodników może pochwalić się trzynastoma triumfami w jednym sezonie.

Sam Vettel nie ukrywał wzruszenia. "Chłopaki, jestem z was bardzo dumny. Zapamiętajcie ten moment i cieszcie się nim. Udało nam się!" - powiedział przez radio swojemu zespołowi triumfator po minięciu linii mety.

Wicemistrzem świata został Alonso, natomiast trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej zajął Webber, który zakończył w niedzielę karierę kierowcy F1. Webber wziął udział w 215 rywalizacjach o Grand Prix Formuły 1 w ciągu 12 sezonów.