Ford Focus 2.0 Trend

Witold Blady
Udostępnij:
Czterocylindrowa jednostka Focusa zapewnia autu całkiem niezłe osiągi...

|
|
| Prawie jak coupe
Focus Trend, bo tak oznaczona jest usportowiona odmiana nowego Forda, jest w naszym kraju oferowany z jednym tylko trzydrzwiowym nadwoziem. Wsiadanie do tyłu jest w tego typu autach nieco kłopotliwe, przesunięty do tyłu środkowy słupek powoduje także kłopoty z sięgnięciem po pas bezpieczeństwa - szkoda, że nie pomyślano, by zamontować eliminujący te problemy wysięgnik. Na szczęście to jedyny zarzut do ergonomii Focusa.
Silnik
Czterocylindrowa jednostka Focusa zapewnia autu całkiem niezłe osiągi. Sprint od 0 do 100 km/h zajmuje 9,2 sek, zaś prędkość maksymalna wynosi 201 km/h. Silnik po przekroczeniu 3 tys. obr. staje się nieprzyjemnie głośny. Ostra jazda powoduje także raptowne pogorszenie humoru na stacji benzynowej - Focus 2.0 potrafi spalić nawet 15 litrów benzyny na 100 km. Na szczęście nieco łagodniejsze traktowanie pedału gazu od razu procentuje spadkiem zużycia paliwa do akceptowalnych 9-11 l.
Wyposażenie
Standardem jest poduszka gazowa dla kierowcy. Za poduszkę dla pasażera trzeba dopłacić 1000 zł, zaś za airbagi boczne kolejne 650 zł. ABS kosztuje 1900 zł, można także wybrać pakiet: airbag pasażera i ABS za 2400 zł. Poza poduszką kierowcy, do standardu należą elektrycznie opuszczane szyby w drzwiach, centralne ryglowanie zamków, wspomaganie układu kierowniczego, radio, halogeny i immobiliser.
Nadwozie
Choć Focus nie jest pierwszym autem linii New Edge Design, jego ostre linie ciągle szokują. W tym samochodzie wszystko jest nietypowe - od kształtu przednich reflektorów, przez agresywne nadkola, aż do tylnych świateł umieszczonych wysoko w słupkach. Do wyboru są cztery warianty nadwozia - kombi, czterodrzwiowy sedan i dwa hatchbacki: trzy- i pięciodrzwiowy. Nam najbardziej przypadł do gustu trzydrzwiowy hatchback. W planach Forda są także kabriolet i minivan na bazie Focusa, ale żaden z nich nie pojawi się na rynku wcześniej niż w 2001 roku.
Wnętrze
Focus to pierwszy samochód, w którym pokrywę silnika otwiera się... kluczykiem. Zamek ukryto pod znaczkiem Forda na atrapie. Podobno dzięki temu rozwiązaniu obniżono stawki ubezpieczeń Focusa np. w Niemczech. W Polsce nie słychać na razie o podobnych posunięciach firm asekuracyjnych.
Przycisk otwierania klapy bagażnika umieszczono nietypowo, bo po lewej stronie kierownicy, tuż obok wskaźników. Standardowym wyposażeniem każdego Focusa jest radioodtwarzacz. Można z niego zrezygnować (cena auta spadnie wówczas o 700 zł) lub zamówić za dopłatą droższe radio. Jak przystało na auto o zacięciu sportowym, Focus Trend ma kierownicę pokrytą skórą.
Porównanie Forda Focusa 2.0 z konkurentami**Wyposażenie (S - standard, O - opcja)**

ModelFord Focus 2.0Opel Astra 2.0Renault Megane Coupe 2.0
ABSOSS
Airbag kierowca/pasażerS/OS/SS/S
Poduszki boczneOOS
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szybySSS
Centralne ryglowanie zamkówSSS
RadioSSO
KlimatyzacjaOSS
Aluminiowe felgiOSS

Osiągi i pozostałe dane

ModelFord Focus 2.0Opel Astra 2.0Renault Megane Coupe 2.0
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)198919981998
Moc maks. (KM)130136140
Maks. moment obrotowy (Nm)174188200
Skrzynia biegówmanual., pięciobiegowa--
Hamulce przednie/tylnetarczowe/tarczowe--
Średnica zawracania (m)-10,810,7
Objętość bagażnika (dm sześc.)370290-
Długość (mm)415241103930
Szerokość (mm)169917101700
Wysokość (mm)143014201370
Rozstaw osi (mm)261526102470
Masa własna (kg)114611701135
Ładowność (kg)494525420
Prędkość maksymalna (km/h)201208213
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)9,298,6

Zużycie paliwa (l/100 km)

ModelFord Focus 2.0Opel Astra 2.0Renault Megane Coupe 2.0
Miasto11,811,710,2
Poza miastem5,66,36,1
Średnie8,9-7,6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Continental

Continental WinterContact TS 860 195/60 R15 88T

690,00 zł231,00 zł-67%
miejsce #2

Bridgestone

Bridgestone Blizzak Lm005 225/50R18 99V

969,00 zł486,00 zł-50%
miejsce #3

Dunlop

Dunlop Winter Sport 5 225/50R17 94H

611,00 zł340,00 zł-44%
miejsce #4

Michelin

Michelin Primacy Alpin A3 205/55R16 91V

626,00 zł427,00 zł-32%
miejsce #5

Kleber

Kleber Krisalp Hp3 195/65R15 91H

319,04 zł226,00 zł-29%
miejsce #6

Uniroyal

Uniroyal WinterExpert 195/65 R15 91T

320,27 zł238,93 zł-25%
Materiały promocyjne partnera

Co dalej z oprocentowaniem lokat?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie