Finał Honda Gymkhana 2012 - tytuły zostały rozdane

Karol Biela
Finał Honda Gymkhana 2012 - tytuły zostały rozdane
Finał Honda Gymkhana 2012 - tytuły zostały rozdane
W miniony weekend, 16 września, w Markach koło Warszawy, przyszła pora na decydujące rozstrzygnięcie w tegorocznej walce z czasem pomiędzy kolorowymi pachołkami, czyli wielki finał sezonu Honda Gymkhana 2012.
Finał Honda Gymkhana 2012 - tytuły zostały rozdane
Finał Honda Gymkhana 2012 - tytuły zostały rozdane

Pomimo niezbyt sprzyjającej aury, do udziału w ostatniej rundzie tych amatorskich zawodów motocyklowych, stawiło się aż 73 uczestników. Sobota upłynęła pod znakiem treningów w grupach na specjalnie przygotowanych sekcjach toru.

Każda z sekcji umożliwiała uczestnikom ćwiczenie wybranych elementów tej coraz popularniejszej dyscypliny. Była to również doskonała okazja do zapoznania się z nawierzchnią, na której następnego dnia przewidziane były jazdy konkursowe.

W niedzielę, po zamknięciu listy startowej oraz krótkiej odprawie, na 30 minut przed pierwszym przejazdem, każdy z uczestników otrzymał plan toru i wyruszył pieszo na plac, aby zapoznać się i dokładnie zapamiętać wytyczona trasę. Podobnie jak podczas poprzedniej rundy we Wrocławiu, organizator przygotował dwa identyczne tory do startów równoległych. Po krótkiej rozgrzewce, jeszcze przed południem, rozpoczęły się pierwsze przejazd par startujących od najniższych numerów startowych.

Pomimo, na pozór nieskomplikowanie ustawionej trasy przejazdu, część ze startujących straciło cenne sekundy gubiąc się pomiędzy pachołkami. Jednak większość zawodników zachowała zimną krew, co pozwoliło im dojechać do mety bez błędów i upadków. Niestety wśród wyjątków znalazł się Grzegorz Uliński z Warszawy, oraz jedna z najszybszych wśród pań – Karolina Miechowska z Wrocławia, którzy przewracając się podczas pierwszego startu, musieli szczególnie mocno skoncentrować się przed kolejnym przejazdem. Doskonale wystartował Oskar Kubicki, który po nieudanym występie podczas poprzedniej, domowej rundy, w pierwszym przejeździe wyprzedził trzeciego Beniamina Muchę i zajął miejsce za Wojtkiem Grodzkim – jedynym z wynikiem poniżej 50 sek.

W przerwie pomiędzy przejazdami, specjalną atrakcją finałowej rundy był udział w imprezie Mistrza Świata w trialu - Takahisa Fujinami. Japończykowi tak bardzo spodobała się ubiegłoroczna edycja imprezy, że chętnie zawitał raz jeszcze na kolejny finał Honda Gymkhana. Na specjalnie przygotowanej sekcji z przeszkodami, a także na samym torze gymkhany, licznie zgromadzeni widzowie i zawodnicy mogli podziwiać jego umiejętności podczas nieprawdopodobnych pokazów przeczących prawom grawitacji. Fujinami-san, poza mistrzowskimi zdolnościami, pokazał się również jako wyśmienity showman, bawiąc zgromadzoną publiczność.

Jak zawsze, lista startowa do drugiego przejazdu, ustawiona została na podstawie wyników pierwszych startów tego dnia. Emocje i prędkości na torze rosły z każdą startującą parą, a aktualny lider, w asyście hostess, obserwował z honorowego miejsca na tronie walkę rywali. Zmagania były bardzo zacięte, tym razem aż czterech zawodników w czołówce osiągnęło doskonały wynik mieszcząc się w czasie 52 sek. Jednak „Terminator" Grodzki, bez brawury, wpadł na metę uzyskując czas 00:50.00, co przypieczętowało jego wygraną w ostatniej rundzie. Swoje pozycje z pierwszego przejazdu obronili również Oskar z Beniaminem uzupełniając kolejno podium.

W trakcie rundy finałowej najlepsza i niepokonaną w kategorii kobiet okazała się Monika Jaworska. Podobnie jak podczas zeszłorocznego finału imprezy, kolejne dwa miejsca przypadły Aleksandrze Frost i Karolinie Miechowskiej, pomimo jej upadku w pierwszym przejeździe.

Po rozdaniu pucharów IV edycji Honda Gymkhana 2012 ponownie wyjechał na plac trialowy Mistrz Świata. Elektryzując widownię i bawiąc się przy tym doskonale, nie pozostawił wątpliwości dlaczego jest tak utytułowanym zawodnikiem. Zanim opadły wrażenia, na pola startowe zaczęła wjeżdżać najlepsza 16-stka, aby w systemie pucharowym walczyć o specjalną nagrodę Prezesa Hondy Poland. Po zaciętej rywalizacji do półfinału przeszli: Kubicki, Romanowski, Sylwanowicz i Grodzki, a w finale Wojtek z czasem 50.23 pokonał Oskara o zaledwie 26 setnych sekundy.

Takahisa Fujinami, tak jak rok temu, postanowił wystartować na torze z najlepszym zawodnikiem Hondy Gymkhana. Ponownie był to Wojtek. Była to okazja do rewanżu po przegranej ostatnim razem. Po widowiskowym pojedynku Mistrz Świata w trialu, z czasem 49.17 okazał się o 7 setnych lepszy od Grodzkiego.

To jednak nie zdołało popsuć humoru Wojtka, ponieważ już za kilka chwil został mu oficjalnie przyznany tytuł Mistrza Honda Gymkhana 2012. W nagrodę otrzymał skuter - Hondę PCX. Drugim w klasyfikacji generalnej został Beniamin Mucha, który dzięki temu stał się właścicielem skutera Vision 50. Natomiast świeżo upieczony małżonek Mariusz Romanowski, jako II Vice Mistrz otrzymał zestaw akcesoriów i gadżetów Honda.

Najszybszą kobietą Honda Gymkhana 2012 została Monika Jaworska, a tytuły wicemistrzowskie, podobnie jak na podium ostatniej rundy, przypadły kolejno Aleksandrze Frost i Karolinie Miechowskiej. Mistrzynie w kategorii kobiet otrzymały takie same nagrody jak zwycięzcy klasy open.

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty