Filtr paliwa. Co ile powinno się go wymieniać?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Filtr paliwa zapewnia prawidłową pracę jednostek napędowych i usuwa z cieczy m.in. kurz, rdzę czy opiłki metalu. Nieoczyszczone paliwo wpływa na szybsze zużycie wtryskiwaczy oraz pompy wysokiego ciśnienia w silniku z wtryskiem bezpośrednim, może doprowadzić do ich awarii i wygenerować bardzo wysokie koszty naprawy.

Zapchany filtr paliwa wiąże się z konkretnymi symptomami, takimi jak problemy z uruchomieniem silnika, utratą momentu obrotowego czy zwiększonym zużyciem paliwa.

- Kierowcy często bagatelizują wymianę filtra paliwa i robią to zbyt późno. W konsekwencji tych zaniedbań może dojść m.in. do uszkodzenia wtryskiwaczy, problemami z rozruchem, a nawet awarii silnika. Ponadto, w nieoczyszczonym paliwie może znaleźć się woda, a jej nadmiar spowoduje korozję silnika. Szczególnie w przypadku samochodów z silnikiem Diesla wymianę filtra paliwa powinno się przeprowadzać przed każdą zimą właśnie z powodu wody, której w tym okresie odkłada się w filtrze najwięcej. Przy niskich temperaturach woda ta zamarza i może całkowicie zablokować przepływ paliwa – tłumaczy Mirosława Łatka, współwłaścicielka serwisu Zakład Elektromechaniki Pojazdowej Pomoc Drogowa Wiesław Łatka w Unisławiu, należącym do sieci Q Service Castrol.

Zalecenia wynikające z dobrych praktyk mówią o wymianie filtra paliwa co 10 tysięcy kilometrów w autach z motorem Diesla lub z jednostką benzynową wyposażoną w bezpośredni wtrysk paliwa. W przypadku aut z silnikami benzynowymi, które mają pośredni wtrysk paliwa, wystarczy to robić co 50 tysięcy kilometrów. To ostatnie rozwiązanie techniczne jest najczęściej spotykane w samochodach wyprodukowanych przed 2007 rokiem.

Filtry paliwa. Znajdź produkty w promocji

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty