Fiat Auto Polska odwołał się od decyzji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), który uznał, że firma łamała prawo. Chodziło o stosowanie przez autoryzowany serwis Fiata regenerowanych części.
W wyniku przeprowadzonej kontroli UOKiK uznał, że Fiat Auto Poland naruszył zbiorowe interesy konsumentów. Przyczyną złamania prawa było jednostronne zmienienie przez firmę zasad udzielania gwarancji. Samochody Fiata naprawiano przed dwoma laty regenerowanymi, a nie nowymi częściami. Nie informowano o tym właścicieli pojazdów. Taka procedura, zdaniem UOKiK, jest niezgodna z przepisami.

Fiat odwołał się od decyzji. Poniżej przytaczamy wypowiedź Bogusława Cieślara, Kierownika Biura Prasowego - Rzecznika Prasowego Fiat Auto Poland:
"Stosowanie odnowionych podzespołów/części w naprawach samochodów jest przewidziane procesem technologicznym większości Firm motoryzacyjnych, w tym także w samochodach produkcji Fiat Auto /w Polsce i w Europie/. Podyktowane to jest m.in. zmianą technologii napraw samochodów w autoryzowanych serwisach / wymienia się cały podzespół, np., silnik; skrzynię biegów; zawieszenie itd., a nie uszkodzony element podzespołu/. W ten sposób skraca się czas naprawy samochodu i oczekiwanie klienta, który w krótkim czasie otrzymuje w pełni sprawny samochód. Wymiana całego podzespołu, a nie naprawa części, jest także gwarancją jej wysokiej jakości i skuteczności. Odnowione części to podzespoły poddane odpowiednim procesom technologicznym w tych samych zakładach, które produkują części nowe. Każdy z tych zakładów posiada odpowiednie certyfikaty jakościowe, które gwarantują że części odnowione posiadają te same parametry techniczne/użytkowe co części nowe i mają taką samą gwarancję. Fiat Auto Poland w swych działaniach zawsze miał i ma na uwadze dobro klientów, a oszczędności w tej sprawie nie były decydujące. Odpowiednie instytucje Unii Europejskiej angażują firmy samochodowe w różnych sprawach, np. w zakresie podnoszenia bezpieczeństwa pojazdów; wzrostu ochrony środowiska, recyklingu. W zakresie ochrony środowiska - poprzez liczne normy -zobowiązują je do osiągania coraz wyższego poziomu recyklingu samochodów osobowych, m.in. poprzez stosowanie procesu odnawiania podzespołów, które mogą być powtórnie zastosowane, zamiast ich złomowania - co zawsze jest niekorzystne dla środowiska. Od decyzji prezesa UOKiK odwołaliśmy się".
Rajd Pojazdów Zabytkowych
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?