Fiat Punto

Ryszard Polit
Fot. Fiat:  Punto może pełnić rolę samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej.
Fot. Fiat: Punto może pełnić rolę samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej.
Punto został wprowadzony do produkcji w 1993 r. W ubiegłym roku dokonano restylingu tego modelu.

Punto został wprowadzony do produkcji w 1993 r., a w 1999 r. przeprowadzono gruntowną modernizację tego modelu. W ubiegłym roku dokonano restylingu tego modelu.

Fot. Fiat:  Punto może pełnić rolę samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej.
Fot. Fiat: Punto może pełnić rolę samochodu rodzinnego. Oferowany jest w wersji 3- lub 5-drzwiowej.

 

Punto okazał się “strzałem w dziesiątkę", kontynuując najlepsze tradycje Fiata w produkcji małych samochodów. Oferowany w wersji 3- lub 5-drzwiowej samochód, w gruncie rzeczy wcale nie jest taki mały. Konstruktorom udało się po mistrzowsku zagospodarować wnętrze pojazdu. Siedzenia przednie są wygodne i mają dość długie siedziska. Również na tylnej kanapie ilość miejsca jest wystarczająca, chociaż dla wysokich osób może brakować nieco przestrzeni nad głową.

 

Fot. Fiat: Nadwozie Punto ma spokojną sylwetkę, którą niektórzy nazywają “ponadczasową”. Wysoko umieszczone tylne lampy są dobrze widoczne.
Fot. Fiat: Nadwozie Punto ma spokojną sylwetkę, którą niektórzy nazywają “ponadczasową”. Wysoko umieszczone tylne lampy są dobrze widoczne.

W 3-drzwiowej wersji zajmowanie miejsca na tylnej kanapie ułatwia przesuwanie do przodu całego przedniego fotela, ale i tak wygodniejsza jest wersja 5-drzwiowa. Objętość bagażnika wynosi 264 dm3. Ma on regularne kształty, dzięki pochylonym amortyzatorom, które nie wnikają do jego wnętrza. W podstawowej wersji wyposażenia Actual tablica przyrządów wyposażona jest jedynie w najniezbędniejsze wskaźniki: prędkościomierz, wskaźnik ilości paliwa, zegar cyfrowy i liczniki przebiegu. Nie ma niezwykle przydatnego wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej.

 

Zachowanie Punto na drodze jest poprawne. Pojazd stabilnie zachowuje się podczas pokonywanych zakrętów, chociaż konstrukcja zawieszenia jest nieskomplikowana. W

Fot. Fiat: Po ubiegłorocznej modernizacji tablica przyrządów nabrała wyrazu, przynajmniej w najbogatszej wersji (na zdjęciu). W najtańszej wersji wyposażenia
Fot. Fiat: Po ubiegłorocznej modernizacji tablica przyrządów nabrała wyrazu, przynajmniej w najbogatszej wersji (na zdjęciu). W najtańszej wersji wyposażenia Actual nie ma obrotomierza i wskaźnika temperatury cieczy chłodzącej. Na czymś trzeba zaoszczędzi

zawieszeniu przednim zastosowano kolumny McPhersona, a z tyłu oś skrętną z wahaczami wzdłużnymi i pochylonymi amortyzatorami. Zawieszenie jest nieco twarde, co na naszych drogach obniża poczucie komfortu jazdy.

 

W naszym kraju Punto oferowany jest z silnikami benzynowymi o pojemności 1,2 l i mocy 60 KM lub 80 KM, 1,4 l/95 KM, a także dieslem o pojemności 1,3 l/70 KM. Najsłabsza jednostka napędowa o mocy 60 KM ma 2 zawory w każdym cylindrze i nie należy do najnowocześniejszych, ale wyróżnia się stosunkowo niewielkim zapotrzebowaniem na paliwo. Silnik ten jest jednak nieco za słaby, gdy jedziemy w

Fot. Fiat
Fot. Fiat

pełni obciążonym autem. Punto napędzane jednostką napędową o mocy 80 KM jest bardziej żwawe.

 

Dzięki niewielkim wymiarom Punto znakomicie porusza się w ruchu miejskim. Widoczność we wszystkich kierunkach jest bardzo dobra, a średnica zawracania wynosi 10,2 m. W podstawowej wersji wyposażenia Actual pojazd nie ma wspomagania układu kierowniczego. W zasadzie można się bez niego obyć, chociaż podczas parkowania ćwiczenie mięśni mamy gratis. Słabą stroną Punto jest układ hamulcowy. Droga hamowania z prędkości 100 km/h wynosi ok. 43,5 m, co przy obecnych standardach nie jest wynikiem dobrym.

 

Biorąc pod uwagę wartość samochodu do ceny, Punto wydaje się bardzo ponętną propozycją. Dopłacając ok. 1400 zł, otrzymuje się wersję 5-drzwiową, która jest bardziej uniwersalna.

 

Wybrane dane techniczne

 

Typ silnika

benzynowy

benzynowy

benzynowy

diesel

Pojemność skokowa (cm3)

1242

1242

1364

1251

Moc (KM)

60

80

95

70

Przyspieszenie (s)

14,3

11,4

9,9

13,4

Prędkość maksymalna (km/h)

155

172

178

164

Zużycie paliwa trasa/miasto (l/100 km)

4,8/7,3

5,0/7,6

5,1/7,8

3,9/5,6

Długość x szerokość x wysokość (cm)

380 x 166 x 148

Pojemność bagażnika (l)*

264/297

Cena (zł)*

35 600/37 000

43 700/45 100

45 500/46 900

49 200/50 600

* - wersja 3-drzwiowa/5-drzwiowa

 

Wybrane wyposażenie standardowe:

poduszka powietrzna kierowcy i pasażera, regulowana wysokość położenia kolumny kierownicy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty