Fiat Punto Sporting

Witold Blady
Udostępnij:
Porównanie ze sportowym Lanosem, Fordem i Renault.

|
|
|
| Sportowy z nazwy
Szkoda, że Sporting tylko wygląda agresywnie, pod maską jest bowiem ten sam, co w wielu innych odmianach, 80-konny silnik.

Fiat Punto Sporting

Punto Sporting poprzedniej generacji był napędzany silnikiem o identycznej pojemności, ale mocy większej o 6 KM. Na szczęście osiągi pogorszyły się tylko nieznacznie - przyspieszenie zajmuje teraz 10,9 zamiast 10,5 sek, prędkość maksymalna spadła z 177 km/h do 172 km/h. Dużo bardziej niż słabszy silnik pasuje za to do Punto Sporting sześciobiegowa skrzynia biegów, stanowiąca element wyposażenia standardowego. Poza nią, standardem są poduszki gazowe dla kierowcy oraz boczne, wspomaganie układu kierowniczego, centralne ryglowanie zamków, elektrycznie podnoszone szyby w drzwiach przednich, halogeny, ABS i aluminiowe felgi. Wśród opcji znajdują się klimatyzacja, lakier metalik, alarm, elektrycznie otwierany dach, radioodtwarzacz, system nawigacji satelitarnej i zmieniacz płyt CD.
NadwozieJest znacznie agresywniej stylizowane niż w poprzednim modelu, widać to zwłaszcza w wersji trzydrzwiowej. Niestety, cierpi na tym bagażnik, mniejszy o 30 litrów niż w odmianie pięciodrzwiowej.
Natomiast wymiana żarówki w lewym reflektorze wymaga sporo wysiłku. Jeśli żarówka przepali się w nocy, jej wymiana bez latarki i kluczy będzie niezłą próbą cierpliwości dla kierowcy.
Wnętrze
Poprawiono jakość tworzyw sztucznych, nie mamy także zarzutów do rozmieszczenia większości włączników. Nie rozumiemy także przeniesienia przycisków sterujących elektrycznie opuszczanymi szybami z drzwi na konsolę środkową. Na piątkę za to zasługuje umieszczenie radia na samej górze deski rozdzielczej. Radio ma nietypowy, a więc nieatrakcyjny dla złodziei, kształt.
Jazda
Znacznie poprawiono wyciszenie wnętrza. Tylko podczas gwałtownego przyspieszania do uszu kierowcy dochodzi ryk silnika. Ale w aucie o zacięciu sportowym (przynajmniej z nazwy) to zaleta, a nie wada. Zawieszenie Sportinga niewiele różni się od tego stosowanego w "zwykłym" Punto, np. ELX. Do szybkiej jazdy jest więc zdecydowanie za miękkie, auto ma skłonność do przechylania się na szybko pokonywanych zakrętach. Na szczęście tendencja do podsterowności pojawia się dopiero przy naprawdę dużej prędkości.
Sporting nie jest na szczęście zbyt paliwożerny - w czasie testu spalił maksymalnie 10,7 l benzyny na 100 km, podczas bardzo spokojnej jazdy nieco ponad 6 l/100 km.
Porównanie Fiata Punto Sporting z konkurentami**Wyposażenie (S - standard, O - opcja, N - niedostępne)**

ModelFiat PuntoFord FiestaRenault Clio
ABSSOO
Airbag kierowca/pasażerS/SS/OS/O
Poduszki boczneSOO
Wspomaganie kierownicySSS
Elektryczne szybySOO
Centralne ryglowanie zamkówSOO
RadioOOO
KlimatyzacjaOOO
Aluminiowe felgiSOO

Osiągi i pozostałe dane

ModelFiat PuntoFord FiestaRenault Clio
SilnikR4R4R4
Pojemność skokowa (cm sześc.)124212421390
Moc maks. (KM)807575
Maks. moment obrotowy (Nm)114110114
Skrzynia biegów/liczba biegówM/6M/5M/5
Hamulce przednie/tylnetarczowe/bębnowetarczowe/bębnowetarczowe/bębnowe
Średnica zawracania (m)10,510,310,7
Objętość bagażnika (dm sześc.)265250255
Długość (mm)380038283775
Szerokość (mm)166016341640
Wysokość (mm)148013201420
Rozstaw osi (mm)246024462470
Masa własna (kg)960940940
Ładowność (kg)470510560
Prędkość maksymalna (km/h)172170170
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)10,912,712,1

Zużycie paliwa (l/100 km)

ModelFiat PuntoFord FiestaRenault Clio
Miasto8,49,38,8
Poza miastem5,55,85,6
Średnie6,5b.d.b.d.
Cena (zł)44 50037 63035 580

Porównanie z Daewoo Lanos Sport**Wyposażenie (S - standard, O - opcja, N - niedostępne)**

ModelFiat Punto SportingDaewoo Lanos Sport
ABSSS
Airbag kierowca/pasażerS/SS/S
Poduszki boczneSN
Wspomaganie kierownicySS
Elektryczne szybySS
Centralne ryglowanie zamkówSS
RadioOS
KlimatyzacjaOO
Aluminiowe felgiSS

Osiągi i pozostałe dane

ModelFiat Punto SportingDaewoo Lanos Sport
SilnikR4R4
Liczba zaworów1616
Pojemność skokowa (cm sześc.)12421598
Moc maks. (KM)80106
Maks. moment obrotowy (Nm)114145
Napędprzedniprzedni
Skrzynia biegów/liczba biegówManualna 6 biegówManualna 5 biegów
Hamulce przednie/tylnetarczowe/bębnowetarczowe/bębnowe
Średnica zawracania (m)10,59,8
Objętość bagażnika (dm sześc.)265250
Długość (mm)38004075
Szerokość (mm)16601680
Wysokość (mm)14801430
Rozstaw osi (mm)24602520
Masa własna (kg)9601050
Ładowność (kg)470545
Prędkość maksymalna (km/h)172180
Przyspieszenie 0-100 km/h (sek)10,911,5

Zużycie paliwa (l/100 km)

ModelFiat Punto SportingDaewoo Lanos Sport
Miasto8,412
Poza miastem5,56,2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jakub Wiech: Ceny ropy naftowej wracają do poziomu sprzed wojny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie