Felgi. Jak o nie umiejętnie zadbać?

Mariusz Michalak
Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
Felgi nie tylko poprawiają wygląd samochodu. Przede wszystkim wspomagają chłodzenie układu hamulcowego, a także korzystnie wpływają na dynamikę jazdy. Aby zapobiec osadzaniu się na felgach pyłu hamulcowego i na dłużej zachować ich wizualne właściwości, warto regularnie dbać o te elementy.

Felgi są elementem naszego pojazdu, który ulega zabrudzeniu najszybciej. Narażone są one na wiele nieczystości, takich jak: sól drogowa, piasek, pył z klocków hamulcowych, smoła czy sadza. Takie nieczystości bywają naprawdę uciążliwe. Niestety długotrwałe zaniedbania często kończą się koniecznością renowacji, a nawet wymiany felg na nowe.

Nie tylko warunki atmosferyczne i związane z nimi czynniki wpływają niekorzystnie na nasze felgi. Uważajmy także na środki chemiczne stosowane w automatycznych myjniach samochodowych. Środki czyszczące na bazie kwasów mogą trwale uszkodzić alufelgi. - Przed rozpoczęciem mycia należy pamiętać, aby felgi były wystudzone, gdyż rozgrzane mogą ulec deformacji. W ten sposób unikniemy także zniszczenia przezroczystej powłoki na felgach. Dodatkowo odparowujące środki chemiczne mogą pozostawiać plamy – mówi Mariusz Melka, pełnomocnik zarządu ds. jakości z Organiki S.A.

Sposobem na zabezpieczenie felg i tym samym uniknięcie niepotrzebnych kosztów jest pokrycie ich woskiem. Nowe felgi są bardzo podatne na zabrudzenia i uszkodzenia. Jeśli zaniedbamy je od samego początku, nawarstwiający się brud wgryzie się w nie i spowoduje trudne do usunięcia zanieczyszczenia. Proces woskowania należy przeprowadzić jeszcze przed zamontowaniem nowych felg w samochodzie. Dzięki temu skutecznie zapobiegniemy osadzaniu się kurzu i brudu i ułatwimy mycie felg w przyszłości. Woskowanie warto wykonywać okresowo, np. raz na 2 miesiące, wcześniej dokładnie myjąc i osuszając alufelgi. Konserwowanie bardzo korzystnie wpłynie także na efekt wizualny.

Kolejnym sposobem na to, aby w porę zapobiec uszkodzeniom felgi jest mycie ich odpowiednimi środkami, a także używanie gąbek i miękkich ściereczek. Dzięki temu unikniemy porysowania lakieru, a co za tym idzie dalszych uszkodzeń. Należy zachować szczególną ostrożność podczas mycia, jeśli na felgach widnieją już ogniska zapalne korozji.

Zwróćmy szczególną uwagę na pielęgnację felg w okresie zimowym. Środki stosowane do posypywania dróg bywają często bardzo silne i agresywne, co również wpływa bardzo niekorzystnie na nasze felgi.

Regularne mycie jest podstawą pielęgnacji felg. Aby maksymalnie wydłużyć okres ich eksploatacji warto sięgać po preparaty dedykowane. Przed ich użyciem należy spłukać brud z felg strumieniem wody, co pozwoli nam uniknąć zarysowań piaskiem i innymi zanieczyszczeniami. Następnie nałożyć preparat i odczekać odpowiedni czas. Miękką gąbką usunąć zanieczyszczenia i wypłukać felgi wodą. Dodatkowo można wypolerować je suchą ściereczką, a także nałożyć wosk. Mimo ogólnych zasad należy pamiętać, aby produkty stosować zgodnie z zaleceniami widocznymi na etykiecie.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty