Endurance: Suzuki na podium w Albacete

(ip)
SERT (Suzuki Endurance Racing Team) wywalczył podium w drugiej rundzie Mistrzostw Świata Endurance. Tym razem wyścig liczył sobie osiem godzin i został rozegrany w nocy na hiszpańskim torze Albacete.

Zespół w składzie Vincent Philippe, Freddy Foray i Daisaku Sakai wywalczył pole position z czasem 1:30.409 (Vincent Philippe) i od początku walczył o prowadzenie w wyścigu. Niestety plany na kolejną wygraną pokrzyżowała zawodnikom Suzuki kara Stop-Go nałożona za nie wyłączenie świateł podczas Pit-stopu. To pozwoliło zespołom MW Motorrad France 99 i Yamaha France GMT 94 wypracować sobie przewagę, którą utrzymali aż do mety.

Po przejechaniu trzystu pięciu okrążeń hiszpańskiego toru, Suzuki minęło linię mety ze stratą jednego okrążenia do dwóch najszybszych zespołów. Trzecie miejsce w drugiej rundzie mistrzostw World Endurance Championship - 'The 8 Horas Nocturnas of Albacete' - oznacza, że SERT, z pięćdziesięcioma czterema punktami na swoim koncie, pozostaje liderem klasyfikacji generalnej.

Następna runda mistrzostw 2011 Qtel FIM Endurance World Championship odbędzie się na legendarnym, japońskim torze Szuka gdzie zawodnicy, trzydziestego pierwszego lipca, wezmą udział w ośmiogodzinnym klasyku, Suzuka 8 Hours.

Endurance to rozgrywane na zamkniętych torach, długodystansowe wyścigi motocyklowe. Pierwszy taki puchar rozegrano w latach sześćdziesiątych pod nazwą FIM Endurance Cup. W roku 1976 EC zmienił się w European Championship, a potem w 1980 w World Endurance Championships (Mistrzostwa Świata Endurance) i pod tą nazwą seria ta funkcjonuje do dziś. Dzięki swojemu unikalnemu formatowi kilka wyścigów z kalendarza tej kategorii stało się wręcz legendarnymi np.: 24 Hours of Le Mans, 24 Hours of Liège (tor Spa-Francorchamps), 8 Hours Of Suzuka i Bol d'Or 24 Hours (rozgrywane na torach Paul Ricard i Magny-Cours).