Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Eksploatacja auta. Co zrobić, żeby szyby nie zamarzały?

Wojciech Frelichowski
Fot. Archiwum PP
Fot. Archiwum PP
Poranne skrobanie szyb auta, aby je oczyścić ze lodu, to czynność żmudna, zajmująca czas, a przy tym można porysować powierzchnię szyby. Są jednak sposoby, aby lód nie zamarzał na szybach.

Żeby pozbyć się lodu z szyb auta większość kierowców bierze do ręki skrobaczkę. Czasem po prostu nie ma innego wyjścia, gdy gruba warstwa lodu pokryła powierzchnię szyb.

Niektórzy sięgają po płynne odmrażacze w sprayu lub atomizerze. W ten sposób unikniemy rys, które mogą powstać po użyciu skrobaczki. Jednak użycie odmrażacza może być kłopotliwe, np. w przypadku silnego wiatru. Poza tym zanim substancja zadziała, musi minąć kilka minut. A jeśli panuje tęgi mróz może się zdarzyć tak, że odmrażacz na szybie... też zamarznie.

Są jednak sposoby, aby w ogóle lód nie osadzał się na szybach. Najprostszym sposobem jest osłonięcie szyb na noc jakąś płachtą, matą (np. osłoną przeciwsłoneczną), albo nawet zwykłym kartonem. Niestety takie rozwiązanie jest skuteczne w zasadzie tylko w przypadku przedniej szyby auta. Jest ona pochyłą, co ułatwia położenie i zamocowanie osłony lub maty (np. za pomocą wycieraczek). Tym mniej to właśnie z usunięciem lody z przedniej szyby jest największy problem, zatem warto spróbować.

Innym rozwiązaniem jest zaparkowanie auta na noc pod wiatą. Specjaliści twierdzą, że takie rozwiązanie zapobiega zamarzaniu szyb nawet przy silnych mrozach. Dodatkowo, jeśli sypie śnieg mamy z głowy problem odśnieżenia samochodu. Ale możliwość zaparkowania auta pod wiatą jest dostępna nielicznym kierowcom.

Można też przed pozostawieniem auta na nocny postój porządnie przewietrzyć kabinę. Chodzi to, żeby usunąć z wnętrza ciepłe powietrze, które ogrzewa również szyby, na których roztapia się padający śnieg. Kiedy chwyci mróz mokra szyba zamarza. Przewietrzenie kabiny przed nocnym postojem ma również tą zaletę, że ogranicza parowanie szyb od wewnątrz.

Należy pamiętać, że zgodnie z kodeksem drogowym, (art. 66 ust.1 pkt 1 i 5) każdy pojazd uczestniczący w ruchu drogowym ma być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę. Mieści się w tym również odśnieżenie i odlodzenia samochodu. W sytuacji kiedy policja zatrzyma nieodśnieżony pojazd, kierowca naraża się na mandat od 20 do 500 zł i sześć punktów karnych.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty