Egzaminy na prawo jazdy w Kozienicach i Zwoleniu ruszą w lipcu

redakcja.regiomoto
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
Zgodę na poszerzenie działalności ośrodka wydał we wtorek zarząd województwa mazowieckiego. – Długo czekaliśmy na tę decyzje, teraz możemy ruszać z egzaminami – mówi Mirosław Szadkowski, dyrektor radomskiego WORD.
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu
Mirosław Szadkowski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Radomiu

W Kozienicach i Zwoleniu trwają ostatnie przygotowania do rozpoczęcia działalności. Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego czekał tylko na decyzję zarządu województwa mazowieckiego. Teraz już wiadomo, że zgoda jest i w tych miastach będą się odbywały egzaminy praktyczne i teoretyczne, ale tylko na prawo jazdy kategorii B.

W LIPCU RUSZAJĄ

W Zwoleniu pierwsze egzaminy odbędą się 1 lipca, w Kozienicach 2 lipca. Na początek będą prowadzone w jeden dzień w tygodniu.

- Jeśli jednak chętnych będzie więcej możemy egzaminować w Zwoleniu w poniedziałki i wtorki, a w Kozienicach w środy i czwartki – mówi Mirosław Szadkowski. – Nie wykluczamy też, że egzaminy mogą się odbywać równocześnie w obu miastach, nawet codziennie.

Mirosław Szadkowski informuje przy tym, ze przy zapisach pierwszeństwo będą mieli mieszkańcy powiatów, na terenie których będą się odbywały egzaminy.

W Kozienicach egzaminy będą się odbywały w Liceum Ogólnokształcącym przy ulicy Warszawskiej, w Zwoleniu zaś w Zespole Szkół Rolniczo-Technicznych. W obu miastach gotowe są place manewrowe, szkoły udostępnią też pomieszczenia dla osób obsługujących sprawdziany oraz sale egzaminacyjne. Na miejscu będzie można zapisać się na sprawdzian i go opłacić.

TEORIA I PRAKTYKA

- Na początku zakładaliśmy, że w ośrodkach terenowych będziemy prowadzić tylko egzaminy praktyczne. Ale okazało się, że jest potrzeba egzaminowania kandydatów także w części teoretycznej – mówi Mirosław Szadkowski. – Szkoły udostępnią nam sale, my zapewnimy komputery i sprzęt wykorzystywany w czasie egzaminów. W ośrodkach terenowych będą nasi pracownicy, będziemy też wykorzystywać samochody, które są już w naszym posiadaniu.

Jest jedno zastrzeżenie. W Kozienicach część teoretyczną będzie można zdawać od razu po uruchomieniu ośrodka terenowego w lipcu. W Zwoleniu trzeba będzie na taką możliwość poczekać, bo Zespół Szkół Rolniczno-Technicznych czeka przeprowadzka do nowej siedziby.

- Kandydaci już od dawna pytają, kiedy ruszą egzaminy. Ale, ilu będzie chętnych przekonamy się po uruchomieniu zapisów – tłumaczy Mirosław Szadkowski.

Wiadomo natomiast, że i w Kozienicach i Zwoleniu będzie po jednym stanowisku na placach manewrowych. Możliwości będą więc ograniczone. Dla porównania w Radomiu Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego może równocześnie egzaminować pięć osób.

TAK BYŁO

Do niedawna ośrodki egzaminowania kierowców mogły funkcjonować tylko w miastach wojewódzkich i takich, które były siedzibami urzędów wojewódzkich przed reformą administracyjną. Nowelizacja przepisów otworzyła furtkę dla tworzenia ośrodków także w innych miejscowościach.
Terenowe ośrodki egzaminowania powstają wokół naszego regionu, w Puławach, Rykach, czy Ostrowcu Świętokrzyskim. Tymczasem stamtąd pochodzi około 25 procent kandydatów na kierowców zdających egzaminy w radomskim Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Stworzenie placówek w Zwoleniu i Kozienicach ma być sposobem na przyciągnięcie klientów z tamtych terenów.

Ośrodki terenowe powstają w miastach, z których blisko jest do granicy Lubelszczyzny i bliżej stamtąd do Świętokrzyskiego niż z Radomia. W obu miastach jest odpowiednia infrastruktura drogowa, czyli sygnalizacje świetlne na skrzyżowaniach, ronda i drogi dwupasmowe. Wszystko to, co potrzebne, aby przeprowadzić egzamin praktyczny wedle wytycznych ustawowych.

Izabela Kozakiewicz, „Echo Dnia"
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty