Egzamin na prawo jazdy w Ostrowcu Świętokrzyskim?

Karol Biela
Prawo jazdy w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Prawo jazdy w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Świętokrzyski poseł Artur Gierada chce utworzenia ośrodków egzaminacyjnych we wszystkich miastach prezydenckich, gdzie można by było zdawać na kategorię A i B. Jedna z takich placówek miałaby powstać w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Prawo jazdy w Ostrowcu Świętokrzyskim?
Prawo jazdy w Ostrowcu Świętokrzyskim?

W Polsce jeden ośrodek przypada średnio na ok. 700 tys. obywateli. W województwie świętokrzyskim wskaźnik ten wynosi aż 1 270 tys. mieszkańców. Według aktualnych przepisów możliwość zdawania egzaminu istnieje jedynie w miastach na prawach powiatu, a w naszym regionie taki status mają tylko Kielce.

W Świętokrzyskiem nowe placówki mogłyby powstać w Skarżysku-Kamiennej, Starachowicach i Ostrowcu Świętokrzyskim. Według projektu ustawy miasta te posiadają niezbędną infrastrukturę komunikacyjną (duże ronda, drogi krajowe, ulice o kilku pasach ruchu), aby można było przeprowadzić tam egzamin państwowy.

Ostatnio uruchomiono nawet stronę internetową www.prawkodlaostrowca.pl. Można tam przeczytać o projekcie poselskim oraz podpisać petycję w tej sprawie. Jednocześnie powstał też profil na serwisie Facebook, gdzie już ponad 230 osób poparło pomysł utworzenia w Ostrowcu ośrodka egzaminującego.

– Taki projekt ma sens. Kursant będzie mógł łatwiej dojechać na umówione jazdy, nie mówiąc już o tym, że na sam test teoretyczny musi udać się do Kielc, a to strata pieniędzy i czasu – tłumaczy Barbara Lasota z Ośrodka Szkolenia Kierowców i Instruktorów „Rywal".

Podobnego zdania jest Marcin Świercz, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców „Wiraż". – Ja osobiście byłbym zadowolony z takiego rozwiązania. Kursanci też powinni być za tym projektem. Teraz na egzamin trzeba jeździć do Kielc lub Tarnobrzega, a przecież wiadomo, że niektórzy zdają dopiero po kilku podejściach – tłumaczy Marcin Świercz.

O opinię w tej sprawie poprosiliśmy także Czesława Dawida, dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach. – Nigdy nie byliśmy przeciw tworzeniu ośrodków zamiejscowych. Jeżeli powstaną odpowiednie regulacje prawne i zostaną one poparte przez samorząd, to wtedy podejmiemy odpowiednią analizę ekonomiczną takiego przedsięwzięcia. Wiem, że przybliżanie dostępu do usług obywatelom to ważna kwestia, ale trzeba pamiętać o znacznych nakładach finansowych, jakie będą niezbędne do utworzenia nowych placówek – zastrzega dyrektor Dawid.

Karol Biela

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty