Egzamin na prawo jazdy w aucie wybranym przez kursanta. To możliwe

Czesław Wachnik
Kursant sam wybierze samochód, w którym zda egzamin
Kursant sam wybierze samochód, w którym zda egzamin
Jest niemal pewne, że jeszcze w tym roku w Zielonej Górze jako jedynym mieście w Polsce, można będzie zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy kat. B, w samochodzie szkół jazdy. Na razie pilotażowo.
Kursant sam wybierze samochód, w którym zda egzamin
Kursant sam wybierze samochód, w którym zda egzamin

Przypomnijmy, że obecnie średnio jedynie co trzeci kursant zdaje egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B. Ale to średnia. Są szkoły, których tzw. zdawalność wynosi 10-20 procent.

Do auta trzeba się dopasować

Jednym z powodów, jak powiedział nam właściciel szkoły jazdy z Żagania, jest to, że zanim zdający dopasuje się do auta, to wcześniej egzamin zawali.

- Oblałem dwa razy. Jestem wysoki, mam duży rozmiar butów, dlatego naciskałem jednocześnie na pedał gazu i hamulca. Oblałem. Za drugim razem nie ustawiłem sobie dobrze fotela, i to było przyczyną błędów. Też nie zdałem. Dlatego korzystniej byłoby, by egzaminy odbywały się w autach szkół - powiedział nam Patryk Szewczyk z Zielonej Góry.

Pomysł zdawania w samochodach należących do ośrodków szkolenia popiera Eugeniusz Kubiś, szef Motoreksu, największej szkoły jazdy w Lubuskiem: - Przepisy na to pozwalają, a zależy to jedynie od dobrej woli dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego.

Kubiś dodaje, że jego szkoła może dostosować wszystkie pojazdy do prowadzenia egzaminów. A ma ich prawie 20. Powód jest prosty.

- Mniej kosztowne będzie wyposażenie aut w urządzenia nagrywające, niż zakup nowych do szkolenia. A to będzie konieczne, gdy ośrodek ruchu drogowego, obecnie używane Renaulty Clio i Fiaty Punto, zamieni na pojazdy innych marek. A to jest możliwe. WORD już ogłosił przetarg na zakup nowych aut. Jeśli wygrają np. samochody japońskiej, a to jest realne, to trzeba będzie wymienić wszystkie auta. Dlatego chcemy, by to kandydat na kierowcę miał wybór. Czy chce zdawać egzamin w aucie należącym do szkoły, czy też egzaminatora - dodaje Kubiś.

Polska i Litwa wyjątkiem w Europie

Tu wyjaśnijmy, że w niektórych regionach kraju dilerzy samochodów, oferują auta ośrodkom egzaminowania z symboliczne pieniądze miesięcznie. Dodatkowo pojazdy te są często bezpłatnie serwisowane. Dilerzy wiedzą co robią. Koszty, które ponoszą przy praktycznie darmowym przekazywaniu aut WORD-om, odbijają sobie sprzedając pojazdy szkołom jazdy. Sprzedając nawet kilkaset samochodów.

Możliwość zdawania egzaminów w autach szkół jazdy popiera Iwona Palacz, właścicielka szkoły jazdy. - Pewnie coś w tym jest, że niektórzy zdający nim dopasują się do nowego auta, to wcześniej obleją. Dlatego o ile będzie wybór, to nikomu taka możliwość nie zaszkodzi - tłumaczy Iwona Palacz.

Tu przypomnijmy, że do 1992 roku umiejętności kandydata na kierowcę, sprawdzano w samochodach szkół jazdy. Obecnie jedynie w Polsce i na Litwie używa się do tego pojazdów egzaminatora. Natomiast w innych krajach służą do tego auta ośrodków szkolenia lub nawet zdającego, a raczej jego rodziny.

Egzaminy po nowemu już w tym roku

Rafał Gajewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Zielonej Górze podkreśla, że zarówno obecne przepisy, jak i te, które zaczną obowiązywać od stycznia 2013 roku pozwalają, by zdający w czasie egzaminu jechał pojazdem szkoły. Dodaje też, że zielonogórski WORD jako jedyny w kraju ma system informatyczny, który umożliwia prowadzenie egzaminu praktycznego w taki sposób.

Chodzi o zapisy, losowanie oraz sam przebieg egzaminu. Co więcej, WORD pracuje nad projektem umowy, która o ile zostanie podpisana przez ośrodki szkolenia, pozwoli na prowadzenie egzaminów w autach należących do szkół. Do pokonania są jedynie kwestie techniczne. Każdy egzamin musi być nagrywany. A więc konieczny jest zakup np. sprzętu kompatybilnego z tym stosowanych przez WORD, by dysk nagrany w czasie egzaminu, mógł być odczytany przez specjalistów ośrodka.

- Ale pewnie sobie z tym poradzimy. Dlatego chyba jeszcze w tym roku pilotażowo odbędą się pierwsze egzaminy praktyczne kategorii B w samochodach ośrodków szkolenia - zapowiedział dyrektor Gajewski.

Czesław Wachnik

od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty