Dzień bez samochodu to fikcja? Kierowcy nie przesiedli się do autobusów

redakcja.regiomoto
Korki we Wrocławiu były dziś rano podobne do tych tydzień temu
Korki we Wrocławiu były dziś rano podobne do tych tydzień temu
Dziś, z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu, w wielu polskich miastach można bez biletu jeździć pojazdami komunikacji miejskiej. - Kierowcy niechętnie przesiadają się z aut do tramwajów - donosi NaviExpert na podstawie danych z monitoringu korków.
Korki we Wrocławiu były dziś rano podobne do tych tydzień temu
Korki we Wrocławiu były dziś rano podobne do tych tydzień temu

Specjaliści z firmy, produkującej oprogramowanie do nawigacji na telefony komórkowe i inne urządzenia mobilne, sprawdzili, czy kierowcy jadący rano do pracy zamiast samochodu wybrali komunikację miejską. W poniedziałek, przez cały dzień, można za darmo korzystać z transportu zbiorowego między innymi w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu. W niektórych miastach warunkiem skorzystania z darmowego przejazdu jest okazanie podczas ewentualnej kontroli dowodu rejestracyjnego pojazdu.

Po raz pierwszy od trzech lat Europejski Dzień bez Samochodu nie wypadał w weekend, dlatego wyniki analiz są ciekawe, bo pokazują czy kierowcy są rzeczywiście skłonni porzucać swoje samochody, by dojechać komunikacją miejską do pracy.

- By to sprawdzić, zbadaliśmy jak jeździło się w godzinach porannego szczytu (7:00-9:00) w Warszawie, Poznaniu oraz we Wrocławiu na głównych trasach – zarówno w ścisłym centrum, jak i na głównych arteriach poza nim – mówi Katarzyna Przybylska z NaviExpert. Firma NaviExpert pozyskuje aktualne dane o ruchu drogowym, w tym informacje o średnich prędkościach, z jakimi poruszają się pojazdy na poszczególnych odcinkach dróg, od swoich użytkowników podróżujących z nawigacją i aplikacją Rysiek oraz z monitoringu floty.

Porównując średnią prędkość jaką osiągały auta w godzinach porannego szczytu podczas tegorocznego dnia bez samochodu oraz średnią prędkość dla analogicznego okresu z dwóch poprzednich wrześniowych poniedziałków (8 i 15.09) wynika, że niewiele, bo o ok. 6 proc. średnia prędkość wzrosła tylko w Poznaniu. W Warszawie jeździło się prawie bez zmian - tylko nieznacznie wolniej (o ok. 2 proc.) niż średnia dla dwóch wcześniejszych poniedziałków. We Wrocławiu kierowcy zwolnili natomiast o 5 proc. Te zmiany nie były mocno odczuwalne dla kierowców i dzisiejszy ranek dla wielu z nich tak naprawdę nie różnił się od innych poniedziałków.

Wrocławskie wyniki są o tyle zaskakujące, że dwa lata temu, kiedy Europejski Dzień bez Samochodu wypadał w sobotę, władze miasta zadecydowały, by jego obchody wraz z darmową komunikacją przenieść na piątek, by więcej osób mogło z niego skorzystać i wówczas w godzinach szczytu miasto rzeczywiście przyśpieszyło o jedną piątą. 

Ruch na drogach możesz śledzić na naszej interaktywnej mapie samochodowej Polski:

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

od 7 lat
Wideo

Igor Polak, Najpopularniejszy Talent 2023 Roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty