Dział: Oświetlenie - Kilka pytań w sprawie DRL

Redakcja
Patronat działu: Philips
Patronat działu: Philips
Patronat: Philips. Przeciętny kierowca ma niewielką wiedzę w sprawie oświetlenia. Wie, że żarówki mają się palić, a światła powinny być prawidłowo ustawione. Oto kilka pytań, na które odpowiedzi mogą się przydać każdemu właścicielowi samochodu.
Patronat działu: Philips
Patronat działu: Philips

Dział: Oświetlenie
Patronat: Philips

Jaki rodzaj źródła światła należy uznać za optymalny pod względem bezpieczeństwa, poziomu kosztów i energochłonności w funkcji świateł: a. pozycyjnych ? b. dziennych ? c. hamowania ?
Producenci oświetlenia samochodowego w miejsce klasycznych żarówek coraz częściej stosują diody świecące LED. Zastosowanie tego źródła światła pozwala na znaczne, sięgające nawet 95% zmniejszenie zużycia energii. Charakteryzują się one także dużo większą, aniżeli klasyczne żarówki, trwałością. Zalety te spowodowały, że technologię LED najczęściej stosuje się w światłach do jazdy dziennej, tzw. DRL.

Obowiązek całodobowego używania świateł mijania lub do jazdy dziennej powoduje, że zastosowanie LED daje wymierne korzyści w postaci mniejszego zużycia paliwa.

Wiodący producenci oświetlenia, jak Philips, oferują gotowe zestawy DRL oparte na technologii LED również dla właścicieli starszych pojazdów. Zestawy te występują w wersjach z 4, 5 lub 8 diodami High Power Luxeon LED, uważanymi za najlepsze na świecie.

W światłach pozycyjnych najpopularniejsze są żarówki o małej mocy, jednak i w tym przypadku można zauważyć tendencję

Fot: Philips
Fot: Philips

do coraz częstszego stosowania diod świecących.

Zastosowanie technologii LED w światłach hamowania daje praktycznie niezauważalne oszczędności energii, jednak istotna jest tutaj inna zaleta tego źródła światła. Czas włączenia diody jest nieporównywalnie krótszy niż klasycznej żarówki. W czasie jazdy z dużą prędkością może to dać kierowcy jadącemu z tyłu więcej czasu na zahamowanie.

Czy specjalne tzw. inteligentne konstrukcje samochodowych świateł głównych mogą w najbliższych latach zastąpić rozwiązania standardowe w segmencie samochodów miejskich i popularnych?
W samochodach klas wyższych coraz częściej stosuje się zaawansowane konstrukcje reflektorów głównych, m.in. oświetlenie ksenonowe, diodowe, doświetlanie zakrętów, samoczynne włączanie i zmienianie świateł. Skutkuje to znacznym wzrostem bezpieczeństwa i komfortu podróżowania. Barierą w stosowaniu tych rozwiązań w pojazdach niższych klas jest wciąż relatywnie wysoka cena. Niemniej jednak, malejące koszty produkcji będą powodowały powolne, acz stopniowe i systematyczne wprowadzanie ich również w tych segmentach.

Co może zmienić w technice oświetleniowej upowszechnienie się samochodów z napędami hybrydowymi i elektrycznymi?
Stosowanie napędów hybrydowych i elektrycznych wynika z konieczności ograniczenia emisji szkodliwych produktów spalania, ma również wpływ na zmniejszenie zużycia paliwa. Zastosowanie technologii LED do oświetlenia tych pojazdów umożliwi zaoszczędzenia energii, a tym samym zwiększenie zasięgu pojazdu.

W jaki sposób można poprawić bezpieczeństwo i bilans energii elektrycznej w samochodach starszych lub skromniej wyposażonych stosując konkretne oświetleniowe produkty akcesoryjne?
Najpopularniejsze produkty akcesoryjne oferowane do starszych pojazdów to zestawy świateł do jazdy dziennej. W pojazdach, które fabrycznie nie były wyposażone w światła do jazdy dziennej, czyli praktycznie we wszystkich mających kilka lat, zestaw DRL pozwala w prosty sposób zaoszczędzić wiele energii. Nie bez znaczenia jest również zmniejszenie zużycia żarówek w światłach mijania. Szczególnie istotne jest to w pojazdach wyposażonych w reflektory ksenonowe, w których wymiana żarówki może kosztować nawet kilkaset złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty