Dział: Badania, Nauka - Od 60 lat z nami

(mk)
Kadra ITS - obecnie pracownicy Instytutu Transportu Samochodowego na czele zdyrekcją, Fot: ITS
Kadra ITS - obecnie pracownicy Instytutu Transportu Samochodowego na czele zdyrekcją, Fot: ITS
Patronat: ITS. Bezcenna wiedza, bogate doświadczenie w pracy badawczej oraz zaangażowanie w rozwój szeroko rozumianego transportu drogowego. Tak można podsumować sześć dekad działalności Instytutu Transportu Samochodowego. W tym roku Instytut Transportu Samochodowego obchodzi jubileusz 60-lecia działalności. Patrząc z perspektywy ludzkiego życia, można by rzec, że jest emerytem, który niebawem przejdzie na zasłużony wypoczynek. Nic bardzie mylnego.
Patronat działu: ITS
Patronat działu: ITS

Dział: Dział Nauka Badania
Patronat: ITS

Sześć dekad owocnego funkcjonowania i bardzo dobra forma dowodzą, jak ważne i poczesne miejsce w strukturach badawczych nad systemami transportu zajmuje ITS. A przecież w latach powojennych, gdy odradzał się polski przemysł motoryzacyjny, sytuacja nowo powstałej placówki nie była łatwa i odzwierciedlała ogólny trend niedoborów w materiałach, maszynach i wykształconej kadrze.

Trochę historii
Impulsem powołania do życia Instytutu Transportu Samochodowego w 1952 roku było

Kadra ITS - obecnie pracownicy Instytutu Transportu Samochodowego na czele zdyrekcją, Fot: ITS
Kadra ITS - obecnie pracownicy Instytutu Transportu Samochodowego na czele z
dyrekcją, Fot: ITS

wybudowanie Fabryki Samochodów Osobowych na Żeraniu. Jako samodzielny ośrodek pracy naukowo-badawczej, ITS miał się zajmować badaniami dotyczącymi szeroko rozumianego transportu samochodowego, w tym m.in. podstawowymi zasadami używania samochodów oraz ekonomicznego wykorzystania już istniejącego i planowanego w przyszłości taboru samochodowego.

Kolejne dekady przynosiły coraz to ambitniejsze wyzwania i projekty. Warto wspomnieć rozdział historii z okresu końca lat 80., gdy wraz z całym krajem ITS wszedł w wir głębokich przemian społecznych i gospodarczych. Wprowadzenie w Polsce gospodarki wolnorynkowej wymusiło podejmowanie nowych wyzwań, służących pozyskiwaniu pozabudżetowych środków finansowych dla dalszej działalności. Instytut nawiązał współpracę z przedsiębiorstwami transportowymi, oferując im interesujące projekty wraz z ich praktycznym wdrożeniem.

Przykład profilaktyki i edukacji społecznej - symulator dachowania, Fot: ITS
Przykład profilaktyki i edukacji społecznej - symulator dachowania, Fot: ITS

Innym kluczowym etapem dla ITS był burzliwy okres lat 90., z których gospodarka Polski wyszła całkowicie odmieniona. Instytut dostosował profil swojej działalności do nowych warunków ekonomiczno-społecznych, rozbudował i unowocześnił aparaturę badawczą, przystosowując ją do wzrastających i zmieniających się potrzeb. W rezultacie ITS stał się cenioną placówką naukowo-badawczą, która pod względem finansowym znalazła się w pierwszej trójce wszystkich (około 250) ówczesnych jednostek badawczo-rozwojowych w kraju.

XXI wiek postawił zupełnie nowe zadania przed Instytutem Transportu Samochodowego. Wejście Polski do NATO oraz do Unii Europejskiej po raz kolejny zmieniło realia społeczno-gospodarcze. Instytut sprawnie przystosował się do nowej sytuacji, niezmiennie pozostając w czołową jednostką naukowo-badawczą w kraju.

Pokłosie tych nowatorskich zmian odzwierciedla dzisiejszy obraz ITS, jako jednostki nowoczesnej z bogatymi tradycjami i dużym doświadczeniem międzynarodowym.

Kontynuacja misji

ITS chętnie angażuje się w akcje społeczne, których celem jestedukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego., Fot: ITS
ITS chętnie angażuje się w akcje społeczne, których celem jest
edukacja z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego., Fot: ITS

Mimo, że od momentu powstania mija 60 lat, to działania ITS w jego statutowej formie pozostają niemalże niezmienione. Misją jest prowadzenie, koordynacja i upowszechnienie badań naukowych oraz prac rozwojowych z zakresu transportu samochodowego, a także wypracowywanie nowych rozwiązań technicznych, organizacyjnych i ekonomicznych w dziedzinach związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego, czy ochroną środowiska. Słowem ITS stymuluje rynek transportowy dzięki wiedzy i edukacji, skupiając się na końcowych użytkownikach, i wykonując tym samym zadania szczególnie ważne dla osiągnięcia celów polityki społeczno-gospodarczej państwa.

Dziś Instytut Transportu Samochodowego to placówka na wskroś nowoczesna, będąca partnerem wielu polskich i zagranicznych jednostek badawczych. Wielokrotnie doceniana za swoją działalność, może pochwalić się licznymi nagrodami i wyróżnieniami. Nagrody i wyróżnienia pochodzą m.in. od organizacji rządowych, samorządowych, społecznych, ale także od osób prywatnych. Na adres ITS płyną także podziękowania za współpracę i aktywność naukową w polskim życiu społeczno-gospodarczym. Wszystkie te wyrazy uznania sprawiają, iż pracownicy ITS są jeszcze bardziej zmotywowani do pracy. Efektem naszych działań są m.in. liczne wynalazki i wdrożenia.

Co warte podkreślenia, Instytut Transportu Samochodowego jest jednostką opiniotwórczą, czego najlepszym dowodem jest częsta obecność ekspertów ITS w mediach, debatach i konferencjach branżowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty