Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwa razy za szybko? Zabiorą prawo jazdy!

Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Jedziesz 80 km/h w miejscu, gdzie dozwolone jest 40 km/h? Możesz stracić prawo jazdy.

 

Stołeczna policja postanowiła wykorzystać nowy środek w walce z piratami drogowymi. Od września tym, którzy w terenie zabudowanym przekroczą dozwoloną prędkość o 100 proc., będzie zatrzymywane prawo jazdy. Dokument ten będzie następnie przekazywany do sądu grodzkiego, który podejmie decyzję o ewentualnej karze.

 

- Interpretacja przepisu z artykułu 86 kodeksu wykroczeń pozwala na orzekanie zakazu prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat wobec osoby, która nie zachowując należytej

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

ostrożności, spowodowała zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jazdę z prędkością dwukrotnie przekraczającą dozwoloną można traktować jako takie zagrożenie - mówi komisarz Marcin Szyndler z Komendy Głównej Policji. - Kilka lat temu osobiście miałem do czynienia z kierowcą, który w terenie zabudowanym, gdzie według starych przepisów prędkość ograniczona była do 60 km/h, jechał 186 km/h.

 

Na razie nie wiadomo, czy pomysł warszawskich funkcjonariuszy zostanie rozpowszechniony.

- Program stołecznych policjantów można potraktować jako pilotażowy. Jeśli sprawdzi się w praktyce i zaowocuje zmniejszeniem ilości piratów drogowych, którzy obawiając się utraty prawa jazdy zaczną zdejmować nogę z gazu, to może wprowadzimy go w całej Polsce. Inną z możliwości jest skierowanie projektu zmian z ustawie Prawo o ruchu drogowym, które pozwoliłyby na odbieranie uprawnień do prowadzenia pojazdów jeżdżącym zdecydowanie za szybko. Póki co będziemy bacznie przyglądać się efektom działań w Warszawie - stwierdza komisarz Szyndler.

 

Pewne wątpliwości wiążą się z sytuacją, w której kierowcy zatrzymano prawo jazdy, ale sąd nie wydał jeszcze wyroku zakazu prowadzenia pojazdów. Jeśli taki zakaz zostanie orzeczony, to na jego poczet zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy.

- Jeśli zakaz nie zostanie orzeczony, to kierowca może domagać się na drodze sądowej odszkodowania, ale tylko w sytuacji, gdy udowodni, że ze względu na zatrzymanie prawa jazdy poniósł jakąś szkodę - mówi sędzia Wojciech Małek z Sądu Okręgowego w Warszawie.

 

Trochę przepisów

 

Art. 86. 
§ 1. Kto, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

podlega karze grzywny.

§ 2. Kto dopuszcza się wykroczenia określonego w § 1, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,

podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

§ 3.  W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 przez osobę prowadzącą pojazd można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

 

Art. 29.
  § 1. Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

§ 2. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.

§ 3. Zakaz, o którym mowa w § 1, obowiązuje od uprawomocnienia się orzeczenia. Orzekając zakaz nakłada się obowiązek zwrotu dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu, jeżeli dokument ten nie został zatrzymany. Do chwili wykonania tego obowiązku okres, na który orzeczono zakaz, nie biegnie.

§ 4. Na poczet zakazu prowadzenia pojazdów zalicza się okres zatrzymania prawa jazdy lub innego dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdu.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty