Drżyjcie, piraci!

Jacek Bombor

Policjanci na Śląsku coraz częściej wnioskują o publikowanie wyroków i zabezpieczają pijanym kierowcom samochody.
 

 

Policja obiecuje, że będzie stosować wszelkie możliwe prawem środki, by napiętnować drogowych przestępców. Tylko w styczniu na całym Śląsku zatrzymano 1044 nietrzeźwych kierujących.

 

- To prawdziwa plaga i wzrost w porównaniu do stycznia ubiegłego roku o ponad 82 procent. Wtedy zatrzymaliśmy 571 kierowców - dodaje kom. Piworawczyk.

A to oznacza jasno, że wielu z nas ma w nosie przepisy, a jazdy po kielichu nie traktujemy jako przewinienie. Nie są nam straszne grzywny finansowe - bo w większości tym kończą się sprawy sądowe.

 

Dlatego trzeba szukać nowych, bardziej skutecznych sposobów dyscyplinowania kierowców. W ostatnim czasie policja wnioskowała o publikację wizerunku kierowców, którzy przyłapani zostali za jazdę po pijaku, w sześciu przypadkach: w Katowicach, Żywcu i Tarnowskich Górach. - To były wykroczenia z udziałem zawodowych kierowców, którzy na przykład w stanie nietrzeźwości przewozili dzieci. A więc sprawy najbardziej bulwersujące. W dwóch przypadkach sądy zgodziły się już na orzeczenia - wyjaśniają policjanci.

 

Ponadto na całym Śląsku wystosowali 38 wniosków wobec kierowców, którzy po pijanemu wsiadali do auta. - Sądy zgodziły się na 14 orzeczeń. kodeks karny na to pozwala - dodaje komisarz Piwowarczyk.

 

Kolejny skuteczny cios w drogowych przestępców to art. 291 Kodeksu Postępowania Karnego, który pozwala na zabezpieczenie samochodu na poczet ewentualnej grzywny.

- Wtedy kierowca nie może sprzedać samochodu. A gdy nie będzie chciał zapłacić na przykład grzywny, co się często zdarza, pod młotek pójdzie samochód - dodają policjanci.

Mistrzami okazali się policjanci z Siemianowic Śląskich, którzy zabezpieczyli w ostatnim czasie 31 pojazdów o łącznej wartości 340 tysięcy złotych.

 

Kierowcy, przyłapani na jeździe na podwójnym gazie, często nie stawiają się na rozprawy i wezwania, lekceważąc stróżów prawa. I na to policja znalazła sposób. "Dogaduje" się z prokuratorami, by ci w najbardziej drastycznych przypadkach nakładali na delikwentów dozór policyjny. - To przynosi efekt, bo taki kierowca musi się raz w tygodniu zgłaszać w określonej godzinie w komisariacie. Pilotażowo stosujemy to w komendzie policji w Bytomiu - dodaje Piwowarczyk.

Policjanci serio potraktowali apel o publikowanie wizerunków nietrzeźwych kierowców w prasie. Pozwala na to art. 13 prawa prasowego. - Na pewno będziemy wnioskować o takie publikacje do prokuratur, a potem będziemy rozsyłać informacje do zainteresowanych mediów - obiecuje. Czy zdjęcia będą pojawiały się w Internecie, co stosuje m.in. policja we Wrocławiu?

- Czekamy na opinię w tej sprawie naszego zespołu prawnego. Jeśli na to pozwoli, nie będziemy się wahali ani chwili - zapewnia Piwowarczyk. Opinia będzie gotowa w ciągu paru najbliższych dni.

 

Różowy Most Tolerancji w Głogowie. Jaka jest jego historia?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie