Drzewo twój wróg?!

(mp)
Fot. Tomasz Hołod
Fot. Tomasz Hołod
Rozgorzała dyskusja na temat wycinania przydrożnych drzew. Zwolennicy wycinki podkreślają, że zwiększa ona bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ekolodzy wskazują na problem niszczenia środowiska naturalnego.

Pomysł na usuwanie przydrożnych drzew nie jest nowy. Od lat mówi się, że stanowią one poważne zagrożenie dla zmotoryzowanych.

 

Niedawno apel o wycinkę wystosowało kilkanaście stowarzyszeń oraz osoby, których bliscy zginęli po zderzeniu z drzewem. Sygnatariusze apelu zwrócili uwagę, że drzewa przyczyniają się do około 20 proc. śmiertelnych wypadków na  polskich drogach oraz że wypadnięcie z drogi może przydarzyć się każdemu kierowcy, młodemu, ale też i doświadczonemu. Ich zdaniem pasażerowie wjeżdżający w puste pole lub choćby do rowu mają większe szanse na przeżycie niż w przypadku kontaktu z drzewem, który zazwyczaj kończy się śmiercią lub trwałym kalectwem.

Fot. Tomasz Hołod
Fot. Tomasz Hołod

 

Podobnego zdania są urzędnicy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wojewódzkich zarządów dróg.

 

- Drzewa rosnące w skrajni drogi, czyli blisko jej krawędzi, stanowią zagrożenie dla zmotoryzowanych. Rozumiemy, że organizacje ekologiczne nie zgadzają się na ich wycinanie, ale jeśli postawimy na jednej szali życie kierowców i pasażerów pojazdów, a na drugiej ekologię, to wybór tego, co jest ważniejsze, wydaje się oczywisty. Część drzew usuwana jest też w związku z budową lub przebudową dróg. Wycinka odbywa się zgodnie z przepisami. Najpierw wniosek opiniowany jest przez konserwatora przyrody, po czym wójt lub burmistrz gminy wydaje w tej sprawie decyzję. Może postawić pewne warunki np. konieczność posadzenia w zamian drzew w innym miejscu - mówi Krzysztof Kondraciuk, zastępca dyrektora Mazowieckiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

 

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2004 r. na drogach całej Polski zdarzyło się 5 628 wypadków, w których pojazdy uderzyły w drzewo lub słup. Zginęły 932 osoby, a 8 004 zostały ranne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty