Drogi ekspresowe S12 i S17 - wschodnia obwodnica Lublina otwarta

redakcja.regiomoto
Pierwsze samochody wjechały wczoraj na wschodnią obwodnicę Lublina. Nowa trasa między węzłami Lublin Rudnik a Lublin Felin to część dróg ekspresowych S12 i S17. Cała obwodnica ma być gotowa na przełomie października i listopada.

O otwarciu drogi ekspresowej S12/S17 informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jak czytamy w komunikacie GDDKiA, kierowcy zmierzający od strony Lubartowa i Białegostoku w kierunku Piask i dalej do Chełma lub Zamościa nie muszą już przejeżdżać przez Lublin. W środę otwarto wschodnią część obwodnicy miasta, pomiędzy położonym na przecięciu z drogą krajową nr 19 węzłem Lublin Rudnik a funkcjonującym już wyjazdem z miasta w stronę Piask. Ruch tranzytowy od Piask w stronę Warszawy będzie przebiegał tak jak dotychczas przez Lublin (aleje: Witosa, Tysiąclecia oraz Solidarności) i dalej poprzez nowo oddany łącznik do węzła Lublin Sławinek.

Zobacz też: Droga ekspresowa S17 - pierwszy odcinek obwodnicy Lublina otwarty

Niespełna 13-kilometrowy odcinek dróg ekspresowych S12 i S17 ułatwi także dojazd na lotnisko w Świdniku. Kierowcy jadąc od strony Piask, Łęcznej czy też Lubartowa będą mogli skorzystać z fragmentu obwodnicy by dotrzeć do węzła Lublin Zadębie i dalej przez drogę wojewódzką 822 do portu lotniczego. Wschodnia część obwodnicy odciąży także leżącą w ciągu drogi krajowej nr 82 ul. Turystyczną. Kierowcy jadąc od strony Łęcznej mogą na węźle Lublin Tatary wybrać jeden z dwóch nowych wariantów dojazdu do centrum. Skręcić w prawo na obwodnicę i poprzez węzeł Lublin Rudnik wjechać do miasta lub skręcić w lewo a na węźle Lublin Zadębie zjechać w ul. Mełgiewską.

Oddany do użytkowania odcinek drogi jest czwartym z pięciu na jakie podzielono budowę dróg ekspresowych S12 i S17 Kurów – Lublin – Piaski. Kierowcy jeszcze do niedawna korzystali z dwóch skrajnych odcinków. Końcowego, od Lublina w kierunku Piask wraz z dostosowaną do parametrów drogi ekspresowej obwodnicą Piask oraz początkowego od węzła Kurów Zachód do węzła Jastków (o łącznej długości 36,4 km). Pod koniec września oddano do użytku odcinek pomiędzy węzłami Jastków i Lublin Sławinek (7,7 km długości) wraz z łącznikiem (2 km) prowadzącym do granic Lublina i przedłużenia al. Solidarności. W środę oddana została wschodnia część obwodnicy Lublina (długość 12,8 km). Na przełomie października i listopada oddany zostanie północny fragment obwodnicy pomiędzy węzłami Lublin Sławinek i Lublin Rudnik (10,2 km) co pozwoli wyprowadzić ruch tranzytowy, a kierowcy będą mieli do dyspozycji już całą, blisko siedemdziesięciokilometrową trasę szybkiego ruchu.

Kliknij, aby przejść do galerii zdjęć obwodnicy Lublina w serwisie motofakty.pl
Obwodnica Lublina - zdjęcia

Budowa drogi ekspresowej S17 Kurów – Lublin – Piaski współfinansowana jest ze przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wartość całej inwestycji to ok. 3,3 mld zł, z czego dofinansowanie unijne to ok. 2,2 mld zł.

Na budowę drogi ekspresowej S17 Warszawa - Kurów trwa przetarg. Ta trasa ma powstać do 2017 r. 

Zobacz pełną wersję mapy Mapy pochodzą z:naviexpert

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty