Droga ekspresowa S10 w Kujawsko-Pomorskiem - którędy będzie biegła?

redakcja.regiomoto
Dojazd z Torunia do autostrady A1
Dojazd z Torunia do autostrady A1
Budowa drogi ekspresowej S10 może skomplikować dojazd z Torunia do Warszawy i na odwrót. Ale też otworzyć tereny inwestycyjne dla miasta i podtoruńskich gmin. W przyszłym tygodniu zaplanowano konsultacje dotyczące przebiegu trasy.
Dojazd z Torunia do autostrady A1
Dojazd z Torunia do autostrady A1

Drogowcy z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad przygotowują się do budowy drogi ekspresowej S10 w naszym regionie (Wyrzysk - Bydgoszcz - Toruń - Blinno). Zgodnie z procedurą przyszedł czas, żeby głos w sprawie przebiegu trasy zabrali mieszkańcy. 6 czerwca zaplanowano spotkanie - w Toruniu (o 16:00 w Domu Harcerza), a 10 - w Lubiczu (o 13:30 w sali gimnastycznej przy Toruńskiej 36).

  • pierwszy - pozostawienie obecnego przebiegu i rozbudowa obecnej drogi krajowej nr 10 o drugą jezdnię,
  • drugi - rozbudowa i korekta obecnej trasy tak, by można było tam osiągnąć prędkość 120 km na godz.,
  • trzeci - korytarz przez poligon odsunięty na południe od obecnego.

Dwie pierwsze opcje zakładają połączenie Torunia z drogą ekspresową S10 poprzez węzeł Kluczyki, a każda z nich rozbudowę i włączenie do węzła Czerniewice drogi krajowej nr 91.

- Jako mieszkaniec Podgórza jestem za odsunięciem na południe drogi ekspresowej S10 m.in. z uwagi na hałas, jaki panuje przy poligonówce - mówi Maciej Cichowicz, radny PO. - To byłby wariant prorozwojowy. Można by wykorzystać istniejące już wiadukty na trasie, by wjechać np. na Szubińską i Poznańską. Poligonowa może być drogą lokalną. Dzięki temu otworzą się tereny inwestycyjne w południowym Toruniu i gminie Wielka Nieszawka.

Władze Torunia opowiadają się jednak za pozostawieniem obecnego przebiegu.

- Po to, by nie tracić czasu i nie powiększać kosztów - mówi Adam Popielewski, architekt miasta. A dlaczego nie południowy przebieg trasy? - Wojsko go nie akceptuje - mówi Popielewski. - Taki wariant przyniósłby miastu najwięcej korzyści. Ale nie bardzo wierzymy w jego realność.

Więcej emocji budzi odcinek drogi ekspresowej od Czerniewic do Czernikowa. Tam też są trzy warianty: pierwszy - rozbudowa trasy w istniejącym korytarzu (przez Lubicz), drugi - odsunięcie drogi na północ, przez Krobię, trzeci - budowa węzła na autostradzie A1 na wysokości Grabowca i nowej drogi przez tereny leśne w kierunku Czernikowa. Lubicz już zajął stanowisko. Jako optymalny wskazał wariant przez tereny leśne.

- Przebieg przez Krobię nie jest realny, bo powstało tam wiele domów jednorodzinnych - mówi Marek Olszewski, wójt Lubicza. Zwraca uwagę, że prowadzenie drogi ekspresowej S10 po śladzie obecnej „dziesiątki", podzieli na dwie części Lubicz Górny i Dolny. Będzie wymagało budowy dwupoziomowych węzłów. Przeszkód - zwłaszcza ekologicznych - nie brakuje też w „leśnym" wariancie. Wójt: - Budowa drogi ekspresowej S10 to wciąż odległa perspektywa. Zapewne dziesięć lub więcej lat.

Zobacz też: Otwierają nowe trasy - autostradę A4 oraz drogi ekspresowe S3 i S17

Tymczasem władze Torunia oprotestowały korytarz przez las. Popielewski: - Do miasta nie da się podłączyć węzła Grabowiec. Torunianie w takim przypadku jadąc do stolicy, musieliby dojeżdżać do niego płatną A1 lub przebijać się przez Lubicz.
- Nie wskazujemy, które warianty są najlepsze - mówi Tomasz Okoński z GDDKiA w Bydgoszczy. - Na tym etapie nie preferujemy żadnego z rozwiązań. Liczymy, że mieszkańcy wypowiedzą się nie tylko o przebiegu drogi ekspresowej S10, ale też, gdzie powinny powstać kładki, drogi serwisowe.

Wyniki trafią do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, która wyda decyzję środowiskową. Jeszcze nie wiadomo, czy S10 wejdzie do rządowego planu budowy dróg 2014-2020. Okoński: - Chcemy być jednak gotowi z dokumentacją, jeśli okaże się, że znajdą się na nią pieniądze.

(WG) "Gazeta Pomorska"
fot. Lech Kamiński 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak alkohol działa na nasz organizm. Ostrzegamy kierowców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty