Domowa automatyka w garażu. Zdalnie kontrolowane bezpieczeństwo

Artykuł sponsorowany
Czujnik otwarcia drzwi/okien alarmuje o każdym otwarciu okien i drzwi.
Czujnik otwarcia drzwi/okien alarmuje o każdym otwarciu okien i drzwi.
Co zrobić, aby dodatkowo zabezpieczyć w garażu samochód lub motocykl? Skorzystać z możliwości systemu domowej automatyki.
Czujnik otwarcia drzwi/okien alarmuje o każdym otwarciu okien i drzwi.
Czujnik otwarcia drzwi/okien alarmuje o każdym otwarciu okien i drzwi.

Garażowanie to dobry sposób na ochronę pojazdu przed wpływem warunków atmosferycznych oraz przed zakusami złodziei. Jednak mechaniczne zabezpieczenia, zamki i rygle nie zawsze są wystarczająco skuteczne. Intruzów, którzy otworzyli bramę garażu może czekać niespodzianka w postaci systemu wszczynającego alarm i automatycznie powiadamiającego o włamaniu. Jak w praktyce działa system mydlink Home, bo o nim mowa?

mydlink Home to technologia inteligentnego domu umożliwiająca monitorowanie, automatyzację i kontrolę domów oraz mieszkań, bez względu na czas i miejsce. Centrum kontroli i zarządzania jest bezpłatna aplikacja mydlink Home na smartfony i tablety, umożliwiająca konfigurację i kontrolę urządzeń tworzących system - kamer, czujników, Smart Plugów oraz syren alarmowych. System można dopasować do swoich potrzeb – dotyczy to zarówno liczby użytych urządzeń, jak też sposobu ich działania.

W garażu, w zależności od warunków, przy użyciu wybranych elementów mydlink Home możliwe jest zbudowanie prostego lub zaawansowanego systemu ochrony. W obydwu przypadkach będzie działać nie tylko na miejscu, alarmując o wykrytych zdarzeniach, ale też zdalnie, na bieżąco informując, co dzieje się z autem lub motocyklem. Informacja trafi na smartfon bez względu na to, czy właściciel pojazdu znajduje się w domu, czy tysiące kilometrów od niego. Warunkiem jest jedynie dostęp do Internetu i zainstalowana aplikacja zarządzająca systemem - mydlink Home.

Zabezpieczenia podstawowe

Najprostsze zabezpieczenia będą działać także w garażu, w którym nie ma zasilania. To zasługa czujników komunikujących się za pośrednictwem protokołu Z-Wave, który w przeciwieństwie do urządzeń Wi-Fi charakteryzuje się niedużym poborem mocy. Takie urządzenia na jednej baterii działają nawet do 3 lat, a ze względu na nieduże rozmiary można je precyzyjnie umieścić tam, gdzie są potrzebne. Warunkiem koniecznym jest to, by urządzenia Z-Wave były w zasięgu Connected Huba, pośrednika w komunikacji z routerem Wi-Fi, bazą komunikacyjną urządzeń tworzących system domowej automatyki.

Zbudowanie prostych zabezpieczeń w garażu to kwestia użycia dwóch urządzeń: czujnika drzwi/okien oraz syreny, także zasilanej bateryjnie i łączącej się przez protokół Z-Wave. Tu dochodzimy do jednej z ważniejszych zasad działania systemu domowej automatyki mydlink Home – tworzenia reguł i wymiany informacji między poszczególnymi urządzeniami. Po łatwej konfiguracji czujnik drzwi/okien po wykryciu otwarcia bramy garażu powiadomi syrenę, która włączy sygnał dźwiękowy, alarmując o nietypowej sytuacji. Zamiast czujnika drzwi/okien można wymiennie użyć czujnika ruchu Z-Wave, który wykryje ruch już po dostaniu się intruza do środka.

Smart Plug zapali światło w podłączonej do niego lampie, gdy tylko otrzyma informację o wykryciu ruchu.
Smart Plug zapali światło w podłączonej do niego lampie, gdy tylko otrzyma informację o wykryciu ruchu.

Dodatkowo na smartfon właściciela trafi powiadomienie alarmowe. Zostanie ono wysłane w momencie wykrycia otwarcia – właściciel ma czas na podjęcie działań. Może sprawdzić, co dzieje się w garażu lub powiadomić policję.

Ochrona zaawansowana

Z technicznego punktu widzenia, zwiększenie poziomu ochrony będzie związane z rozbudową systemu o nowe urządzenia, tym razem korzystające z Wi-Fi. O ile bowiem w skład mydlink Home wchodzą czujniki o identycznej funkcjonalności, działające zarówno na bazie protokołu Z-Wave, jak i Wi-Fi, to już wszystkie kamery komunikują się przez Wi-Fi.

Konieczne będzie więc gniazdo z zasilaniem. Kamera, którą można zainstalować w garażu podlega tym samym regułom, co inne urządzenia systemu – jest konfigurowalna i jej działanie można powiązać z czujnikami. Działanie tak zbudowanego systemu zabezpieczeń będzie rozpoczynać się od wykrycia otwarcia drzwi garażu – informacja o tym natychmiast trafi do kamery, która rozpocznie rejestrację obrazu i jednocześnie wyśle powiadomienie i zarejestrowane wideo do właściciela. Kamera jest wyposażona w czujnik ruchu, toteż nie jest konieczna instalacja czujnika drzwi/okien – pojawienie się intruza i tak zostanie wykryte, a on sam uwieczniony na wideo.

Warto pamiętać, że do ustalonych reguł można dołożyć harmonogram działania. W przypadku kamery można np. wyznaczyć pory dnia lub nocy, kiedy automatycznie będą robione zrzuty wnętrza garażu i mailem przesyłane na smartfon lub tablet. Przyda się wówczas funkcja podglądu nocnego, w który wyposażona jest kamera. Oświetlić garaż można też korzystając z kolejnego elementu systemu – Smart Pluga. To wtyczka z możliwością komunikacji, która w czasie, gdy kamera rozpocznie nagrywanie, włączy się i automatycznie zapalać podłączoną do niej lampę lub inne źródło światła.

W obydwu wersjach zabezpieczeń można dodatkowo rozszerzyć ochronę o czujnik dymu, powiadamiający o pojawieniu się pożaru w jego wczesnej fazie.

Inteligentny dom - poznaj ekosystem mydlink Home

 CauBCQN915Y

Co może system mydlink Home?

Zasilany przez baterie czujnik ruchu Z-Wave można umieścić w każdym wybranym miejscu. Po wykryciu ruchu przekaże informację do innych urządzeń systemu
Zasilany przez baterie czujnik ruchu Z-Wave można umieścić w każdym wybranym miejscu. Po wykryciu ruchu przekaże informację do innych urządzeń systemu Inteligentnego Domu.

Stale rozbudowywany system składa się z wielu elementów i pozwala zestawiać funkcjonalne zestawy z dowolnej liczby urządzeń. Dom wyposażony w czujniki ruchu, zalania, dymu, otwarcia drzwi/okien, kamery i Smart Plugi staje się domem inteligentnym, który będzie działać zgodnie z naszymi preferencjami. Wykrycie ruchu powoduje automatyczne zapalanie światła, wykrycie otwarcia drzwi wejściowych może zainicjować włączenie zestawu stereo z muzyką lub zimą włączenie elektrycznego koca. Warto pamiętać, że system jest kontrolowany zdalnie, także wszystkie urządzenia, nawet takie jak np. żelazko podłączone przez SmartPlug, można kontrolować za pomocą smartfona. Przyda się to chociażby, gdy wychodząc w pośpiechu z domu, będziemy mogli zdalnie wyłączyć żelazko (wyłączając SmartPluga) bez konieczności wracania się domu, jeśli nie pamiętamy, czy zostało wyłączone. System regularnie raportuje, co się dzieje w domu, i pełni funkcję dodatkowego systemu alarmowego. Ochroną można objąć cały dom, garaż, ogród lub pomieszczenia gospodarczego. Dodatkowo właściciel takiego domu zyska kontrolę nad rachunkami za energię elektryczną - Smart Plugi mają bowiem wbudowany licznik poboru mocy.

 

System mydlink Home to rozwiązanie, które automatyzuje wiele czynności, a działanie urządzeń można dostosować do osobistych preferencji i potrzeb.

Od czego zacząć?

W większości domów tworzenie mydlink Home… już się rozpoczęło. Centralnym elementem pośredniczącym w komunikacji jest bowiem router, ten sam z którym łączą się bezprzewodowo laptopy, tablety i smartfony. Do konfiguracji, zarządzania i korzystania wystarczy bezpłatna aplikacja na smartfony i tablety z systemem Android lub iOS. Nie ma więc konieczności inwestowania w zazwyczaj drogi element sterujący. Trzeba pamiętać, że w przypadku urządzeń korzystających z protokołu komunikacyjnego Z-Wave, konieczne jest dokupienie urządzenia Conected Hub.

Więcej informacji o systemie domowej automatyki mydlink Home znajduje się pod tym adresem. http://www.dlink.com/pl/pl/home-solutions/mydlink_home/mydlink-home

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty