Dofinansowanie do zakupu auta elektrycznego. Wynajem długoterminowy elektryka. Co warto wiedzieć?

Mariusz Michalak
Fot Bogusław Korzeniowski
Fot Bogusław Korzeniowski
Masterlease przyjął pierwsze wnioski o dofinansowanie samochodów elektrycznych w wynajmie długoterminowym w ramach programu „Mój elektryk”. Średnia wartość samochodów pojazdów objętych wnioskami wyniosła 111 tys. zł, a kwota dopłaty w większości przypadków sięgnęła najwyższego przewidzianego poziomu (27 tys. zł).

W styczniu Masterlease rozpoczął przyjmowanie od klientów indywidualnych i biznesowych wniosków o dofinansowanie samochodów elektrycznych. Firma oferuje pojazdy w wynajmie długoterminowym w ramach programu „Mój elektryk”. Po kilkunastu dniach od swojego startu w nim przekazała Bankowi Ochrony Środowiska (BOŚ) i Narodowemu Funduszowi Ochrony Środowiska (NFOŚ) pierwsze wnioski o dopłaty. Głównie w imieniu przedsiębiorców.

Niemal wszystkie wnioski dotyczyły maksymalnej dopłaty, wynoszącej 27 tys. zł. Kwota ta jest przeznaczana na opłatę wstępną i znacząco obniża miesięczne raty.

Średnia wartość samochodów z pierwszej puli wniosków wyniosła 111 tys. zł. Dotychczas wybierane przez kKlientów marki samochodów to Nissan, Dacia, Kia, Tesla i Renault.

- Jesteśmy oczywiście na początku naszej „elektrycznej” drogi i zgodnie z przewidywaniami dostrzegamy, że najbardziej zainteresowani elektrykami są właściciele firm. Widzimy też, że jako branża mamy sporo do zrobienia w zakresie edukacji klientów, którzy wciąż nieufnie podchodzą do samochodów na prąd. Martwi ich m.in. ograniczona infrastruktura ładowania, kwestie serwisowe, spadek wartości pojazdu po paru latach i koszty eksploatacji. Obawy nie znajdują jednak oparcia w faktach. W rzeczywistości koszty eksploatacji pojazdów zeroemisyjnych w wynajmie długoterminowym są niższe w porównaniu z autami spalinowymi. Ma na to wpływ dofinansowanie, ale też związane z najmem: zakres usług i kwestia własności samochodu. W wynajmie długoterminowym, klient pokrywa miesięczne opłaty za korzystanie z samochodu. Usługi serwisowe są już w nich zawarte, a po skończonej umowie klient może zwrócić auto i wymienić na nowszy model – mówi Tomasz Jabłoński, Prezes Zarządu w Masterlease.

Warto dodać, że w porównaniu do spalinowych, samochody elektryczne są z reguły bardziej dostępne u dilerów. To rezultat dużej wagi, jaką branża przykłada obecnie do produkcji i promocji ekologicznego transportu.

Wynajem długoterminowy elektryka. Co warto wiedzieć?

Gotowość finansowania samochodów elektrycznych w wynajmie długoterminowym deklaruje ok. 20% firm z sektora MSP – wynika z raportu „Floty pojazdów kluczem do elektromobilności” przygotowanego w 2021 r. przez PKO Leasing, Masterlease oraz Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). Odpowiadający w ten sposób przedsiębiorcy widzą w wynajmie długoterminowym przede wszystkim rozwiązanie kwestii kosztów serwisowania i utraty wartości pojazdu. Dlaczego?

Klienci w trakcie np. 2-letniego kontraktu wynajmują i tym samym korzystają z samochodu, który należy do firmy leasingowej. Dzięki temu:

  • nie wykładają jednorazowo dużej kwoty na zakup pojazdu – opłatę wstępną pokrywają z dofinansowania, a za korzystanie z auta co miesiąc płacą czynsz nie spłacając całej wartości samochodu.
  •  nie dotyczy ich też trudny do przewidzenia spadek wartości zeroemisyjnego auta, bo na koniec umowy mogą je po prostu oddać i wynająć kolejne.

Ponadto w czynszu zawierają się przeglądy, serwis i samochód zastępczy. Klient może też zlecić firmie leasingowej ubezpieczenie pojazdu w pakiecie OC/AC/Assistance oraz zakup opon letnich i zimowych wraz z przechowywaniem i wymianą.

Paliwo vs. prąd – porównanie kosztów

Z danych Masterlease i kalkulatora Elektromobilni.pl wynika, że finansowanie w wynajmie długoterminowym i eksploatacja dwóch modeli Nissana z segmentu B (spalinowego Juke’a N-Connecta 1.0 114KM DCT i elektrycznego Leafa N-Connecta 40kWh) są wyraźnie tańsze w przypadku zeroemisyjnego samochodu jeśli skorzystamy z dotacji „Mój Elektryk”.

Eksperci z Masterlease szacują:

 

Nissan Juke 1.0
Business Pro 114 KM DCT

Nissan Leaf
Acenta 40kWh


Miesięczna rata

fin + serw. + ubezp.

1 205,00 zł*

1 234,00 zł**

Przebieg roczny

15000 km

15000 km

Przebieg miesięczny

1250 km

1250 km

Zużycie paliwa/energii na 100km wg WLTP

6,5

17,1

Miesięczne koszty paliwa

393,04 zł

160,92 zł

Koszt czasu w korkach

290,40 zł

- zł

Koszty parkingowe

200,00 zł

- zł

Razem (netto)

2 088,44 zł

1 394,92 zł

*umowa na 36 miesięcy, Opłata Wstępna: 0 zł, limit km 15 tys. km / rok,

**umowa na 36 miesięcy, Opłata wstępna 27 tys zł (z dotacji „Mój Elektryk” dla wariantu 50% odpisu VAT), limit km 15 tys. km/rok

Założenia:

Cena paliwa zł/l brutto

5,95 zł

średni koszt benzyny 95

Cena energii elektrycznej zł/kWh brutto

0,76 zł

średni koszt kWh w gospodarstwie domowym

Cena energii elektrycznej zł/kWh brutto - ładowarki komercyjne

1,59 zł

koszt ładowania 1 kWh - Greenway, taryfa Energia Plus, typ DC <70kW,

% ładowania komercyjnego

20%

założenie dotyczące częstości ładowania komercyjnego,

Koszty parkingowe śr zł/dzień

20,00 zł

uśredniony dzienny koszt płatnego parkingu

Ilość dni parkingowych

10

założenie że miesięcznie przez 10 dni parkujemy na płatnych parkingach

Koszt roboczogodziny zł (wartość czasu straconego w korkach)

40,00 zł

koszt roboczogodziny na podstawie średniej pensji krajowej brutto w XII '21 (6647 PLN brutto)

Czas w korkach h/dziennie

0,33

założenie że dziennie spędzamy 20 min w korkach dziennie

 - Widać to bardzo wyraźnie, gdy uwzględni się dopłatę, która obniża raty wynajmu. W porównaniu korzystniej dla elektryków wypadają także koszty „paliwa”, spalanie wobec zużywanej energii, darmowe parkowanie czy poruszanie się buspasami. W elektryku oszczędzamy czas, pieniądze i środowisko – dodaje Tomasz Jabłoński z Masterlease.

W uwzględniającym wszystkie te parametry porównaniu koszty miesięcznej eksploatacji Nissana LEAF-a okazały się być o ponad 30% niższe w porównaniu z kosztami jazdy Nissanem Juke.

Źródło: Grupa Masterlease

Zobacz także: Toyota Corolla Cross. Prezentacja modelu

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty