Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dobrze wybrać

Grzegorz Wojtyrowski
Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha
Zniesienie barier celnych spowodowało falę importu używanych pojazdów, z których większość jest wystawiana na sprzedaż. Takie samochody mają swą „historię”, której z reguły nie znamy, a według opisów wszystkie są „bezwypadkowe i serwisowane w ASO”.

Warto podkreślić, że pojazdy z prywatnego importu pochodzące od pierwszego właściciela, z pełną dokumentacją pochodzenia i przeglądów zostały sprzedane w pierwszych miesiącach ożywionego handlu.
 

Samochody kupowane za kilkaset euro, często są sprzedawane właśnie dlatego, że istnieje obawa, iż nie zostaną dopuszczone do ruchu podczas kolejnego bardzo rygorystycznie wykonywanego okresowego badania technicznego. Właścicielowi lepiej opłaca się taki samochód sprzedać i pozbyć się kłopotu, niż dalej inwestować w starocie.

 

Źródła pozyskania ofert

 

Z bogactwa ofert rynkowych potencjalny nabywca dokonuje selekcji, określa zbiór interesujących go marek i modeli oraz ustala średnią cenę wywoławczą danego rocznika. Najszybszym źródłem takich informacji, wykorzystywanym przede wszystkim przez młodszych nabywców, jest Internet. Strony dedykowane motoryzacji zawierają mnóstwo propozycji. W

Fot. Maciej Pobocha
Fot. Maciej Pobocha

ofercie umieszczony jest opis samochodu, często wzbogacony o dokumentację zdjęciową. Zamieszczone treści nie są przez nikogo weryfikowane, więc trzeba je czytać z odpowiednim dystansem, bowiem często zawierają dane dalekie od prawdy np. że dziesięcioletnie auta mają przebieg 120 tys.km W Internecie, dzięki bardzo użytecznym wyszukiwarkom możemy szybko uzyskać informację oraz przeprowadzić wstępną selekcję stosując przyjęte kryteria.

 

Innym dostępnym źródłem wiedzy o samochodach są ogłoszenia prasowe. Zamieszcza je prasa codzienna i specjalistyczna. Ogłoszenia, z reguły zawierają skrócony opis samochodu będący pewnego rodzaju schematem, często zawarte są w nich wymagające rozszyfrowania  skróty. Czasami zdarzają się niezamierzone błędy, a prezentowane fotografie mogą mieć niewiele wspólnego z oferowanym autem. Takie ogłoszenie pełni rolę informacyjną i powinno być w całości zweryfikowane. Pozyskiwanie i selekcja ofert są powolne, wymagające cierpliwości i nakładu pracy. Oczywiście oprócz wymienionych, można korzystać także z informacji znajomych, zaprzyjaźnionych mechaników, czy ogłoszeń naklejanych na tablicach.

 

Gdzie kupić?

 

Jeśli typ, model i graniczna cena samochodu zostały wybrane, można przystąpić do oględzin i zakupu auta.

 

Dotychczas najpopularniejszym miejscem zakupu były giełdy samochodowe. Na wiodących giełdach prezentowanych jest w jednym miejscu po kilka tysięcy samochodów, łatwo wiec określić poziom cen wywoławczych, które mogą znacznie różnić się od cen transakcyjnych. Na placach giełdowych panuje swoista atmosfera targowiska. Transakcji  towarzyszą gapie i kibice, którzy nie zawsze tworzą klimat sprzyjający zakupom. Utrudnione jest sprawdzenie dokumentów i stanu technicznego samochodu. Jazda próbna wiąże się z koniecznością wyjazdu z zamkniętego terenu i często właściciel zgadza się na nią pod warunkiem, że kupimy auto jeśli jazda wypadnie pomyślnie. Przy dobrych giełdach funkcjonują biura rzeczoznawców samochodowych, z usług których można odpłatnie skorzystać.

 

Kolejnym miejscem zakupu są autokomisy. Tu kultura handlu jest nieco wyższa niż na giełdzie, lecz ceny są także wyższe. W ostatnim okresie powstały sieci komisów działające pod różnymi patronatami, co miało na celu zwiększenie ich siły i oferowanie nowych usług np. kredytów. Należy pamiętać, że komisant jest pośrednikiem pomiędzy właścicielem a nabywcą pojazdu, a w umowach znajdują się klauzule, że komis nie ponosi odpowiedzialności za ukryte wady techniczne lub prawne samochodu.

 

Najbezpieczniejszym i najdroższym miejscem zakupu są działy sprzedaży samochodów używanych u autoryzowanych dilerów. Tu dokumentacja i stan techniczny samochodu są sprawdzone, często oferowana jest krótkookresowa gwarancja na nabywany pojazd. Większość oferowanych samochodów ma polski rodowód i w czasie eksploatacji była serwisowana u tego dilera. To źródło można rekomendować do dokonania zakupu, szczególnie przez osoby mało zorientowane w branży samochodowej.

 

Wykreowanym w ostatnich latach miejscem zakupu samochodu są prywatni przedsiębiorcy przywożący auta na zamówienie. W zależności od staranności wyboru można przy ich udziale zaimportować niezłe auto bezpośrednio z Zachodu. Cena za taki pojazd nie jest obarczona narzutami różnych pośredników czy warsztatów naprawczych, a otrzymujemy ten typ i model, który nam odpowiada.

 

Czego nie kupować?

 

Na rynku oferowane są bardzo różne samochody o nietypowych karoseriach, przeznaczone na rynki pozaeuropejskie czy z rzadko spotykanymi układami napędowymi. Chociaż pojazdy te kuszą ceną i wyglądem lepiej ich nie kupować, ponieważ zawsze wiążą się z nimi duże kłopoty eksploatacyjne, w przezwyciężeniu których właściciel takiego auta może liczyć tylko na siebie.

 

Jeżeli samochód został wybrany i jesteśmy zdecydowani go zakupić, lecz istnieją wątpliwości dotyczące dokumentacji lub stanu technicznego, warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy samochodowego, który dysponując wiedzą i doświadczeniem oraz przyrządami pomiarowymi dokona odpłatnej ekspertyzy. Cena takiej usługi jest wysoka w relacji do wartości samochodu używanego, jednak warto zainwestować kilkaset złotych, aby mieć pewność, że kupujemy samochód sprawdzony przez fachowca.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty