Do końca roku będzie gotowa "mała obwodnica" Świecia

gazeta.pomorska
Do końca roku będzie gotowa "mała obwodnica" Świecia
Do końca roku będzie gotowa "mała obwodnica" Świecia
Do końca tego roku ma powstać odcinek łączący Miodową z główną ulicą Świecia. Mieszkańcy Miodowej obawiają się hałasu. Twierdzą, że pojedzie nią więcej TIR-ów.
Do końca roku będzie gotowa "mała obwodnica" Świecia
Do końca roku będzie gotowa "mała obwodnica" Świecia

Wczoraj podpisano umowę na inwestycję, którą zrealizuje firma Skanska. Za nieco ponad 1 mln zł powstanie 200-metrowy odcinek drogi i rondo. 30 procent z tej sumy pokryje dofinansowanie ze "schetynówek". Prace mają ruszyć w przyszłym tygodniu. Będzie to drugi etap budowy tzw. małej obwodnicy Świecia, umożliwiającej szybkie dostanie się z Sulnowa i Sulnówka do drogi krajowej 91, dawnej "jedynki".

Swego czasu projekt ten spotkał się z wyraźnym protestem mieszkańców, którzy twierdzili, że ruchliwa ulica przebiegająca przez środek osiedla zburzy dawny spokój, co z kolei będzie skutkować spadkiem wartości nieruchomości. Przeprowadzone w marcu przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Bydgoszczy pomiary hałasu nie wykazały przekroczenia norm. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dopuszczalny poziom hałasu na terenach takich, jak ul. Miodowej wynosi dla dnia 55 decybeli, a dla nocy 50. Pomiary wykazały, że w ciągu dnia nie zostało przekroczone 45 decybeli. Natomiast w nocy 42. Niektórzy mieszkańcy osiedla 800-lecia uważają jednak, że pomiary będą miały sens dopiero w przyszłym roku. - Gdy droga stanie się atrakcyjna dla samochodów ciężarowych - tłumaczy Czytelnik. - Teraz kończy się ona ul. Jesionowej, z której wyjazd na Wojska Polskiego jest dla ciężarówek kłopotliwy, zwłaszcza z naczepą. Zmieni się to, gdy skrót będzie prostym odcinkiem - przekonuje. Wtedy może być więcej TIR-ów niż osobowych.

Czemu miałyby służyć ponowione pomiary? W przypadku wyraźnego przekroczenia norm, mieszkańcy mieliby podstawy do ubiegania się o ekrany dźwiękochłonne. - Na razie nie widzę sensu wydawania pieniędzy podatników na kolejne pomiary - mówi stanowczo Edyta Kliczykowska, odpowiedzialna za gospodarkę komunalną w UM w Świeciu. - Myślę, że te 4 tys. zł można spożytkować lepiej. Poza tym nie spodziewam się, że wraz z oddaniem do użytku drugiego odcinka natężenie hałasu wzrośnie aż tak bardzo.

Kto ma rację, okaże się już za kilka miesięcy. Nie jest też pewne, czy nawet w przypadku hałasu przekraczającego 55 decybeli mieszkańcy na pewno będą się mogli domagać ekranów. - Nie wiem, czy widok z okien na ciemną ścianę jest taki przyjemny? - zauważa Ryszard Sadowski, kierownik Wydziału Inwestycyjnego UM w Świeciu. - Sprawę można rozważyć, ale tylko wtedy, gdy faktycznie ruch stanie się uciążliwy.

Pewne to, że kierowcy przez kilka tygodni będą musieli się liczyć z utrudnieniami na dawnej "jedynce". Wynikać będą one z budowy ronda. Ruch odbywać się będzie wahadłowo, czyli jednym pasem. 

 

(bart)www.pomorska.pl

od 12 lat
Wideo

Inauguracja metro roweru

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty