Długa lista dróg w regionie radomskim, na których często giną ludzie

redakcja.regiomoto
Wypadek pod Radomiem
Wypadek pod Radomiem
Najbardziej niebezpieczną drogą przebiegającą przez byłe województwo radomskie jest krajowa „siódemka”- w 2013 roku doszło na jej odcinkach do 52 wypadków, w których zginęło 13 osób.
Wypadek pod Radomiem
Wypadek pod Radomiem

Niebezpiecznie było też na drodze krajowej nr 50 biegnącej przez rejon grójecki. W tym zestawieniu nie ma natomiast drogi krajowej nr 12. Mazowiecka policja dokonała analizy wypadków, do jakich doszło na terenie jej działania w 2013 roku. Ogółem odnotowano w tym czasie 2473 wypadków.

- Największe zagrożenie występuje na drogach krajowych numer 7 i 50 – mówi Jan Borowski w wydziału ruchu drogowego mazowieckiej policji.

„SIÓDEMKA" SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNA

Potwierdzają to liczby – na „siódemce" w regionie radomskim odnotowano 52 wypadki. Najwięcej – aż 20 miało miejsce w okolicach Jedlińska. Zginęło tam sześć osób, a 27 zostało rannych.

W gminie Kowala na tej samej trasie doszło do czterech wypadków. Jedna osoba zginęła, sześć zostało rannych. Cztery wypadki miały też miejsce w okolicach Grójca, a jeden – na obszarze Grójca. W sumie zginęły tam dwie osoby, a pięć odniosło obrażenia. Fatalny jest też odcinek „siódemki" prowadzący przez gminę Promna – sześć wypadków, w tym dwa śmiertelne w skutkach oraz Starą Błotnicę – trzy wypadki, jedna osoba zabita, dziewięć rannych.

Zobacz też: Polskie drogi najbezpieczniejsze od prawie 40 lat. Maleje liczba ofiar i wypadków

- Stan bezpieczeństwa na „siódemce" uległ niestety zauważalny pogorszeniu – przyznaje Jan Borowski – Śmiertelnych wypadków było więcej niż w 2012 roku.

BEZPIECZNIEJ NA „PIĘĆDZIESIĄTCE"

Jego zdaniem cieszy natomiast fakt, że w 2013 roku odnotowano spadek liczby ofiar śmiertelnych na drodze krajowej nr 50, którą kierowcy ciężarówek omijają Warszawę. Było ich o trzy mniej niż w 2012.

Najwięcej, bo aż osiem wypadków na tej trasie zdarzyło się w gminie Chynów. Życie straciły w nich trzy osoby, a siedem odniosło rany. W okolicach Pniew policja odnotowała trzy wypadki, w których zginęły dwie osoby, a dwie zostały ranne. W Grójcu i okolicach Grójca doszło do pięciu wypadków. Na szczęście nie wiązały się one z ofiarami śmiertelnymi, ale obrażenia odniosło w nich siedem osób.

Kolejna niebezpieczna trasa to krajowa 79, ciągnąca się w naszym regionie od powiatu lipskiego, przez zwoleński, aż po kozienicki i grójecki.

W Kozienicach i gminie Kozienice było tam 15 wypadków z jedną ofiarą śmiertelną i 27 rannymi. W Magnuszewie – 11 wypadków. Zginęła w nich jedna osoba, 12 odniosło rany. W Lipsku i powiecie lipskim – sześć wypadków, w tym dwóch śmiertelnych w skutkach. Na terenie Zwolenia i gminy Zwoleń doszło do pięciu wypadków, w których zginęły dwie osoby.

Co ciekawe – w zestawieniu policji nie ma drogi krajowej nr 12, która w naszym regionie prowadzi przez powiat przysuski do granic powiatu zwoleńskiego.

- Dochodziło tam do różnych zdarzeń drogowych, ale ich liczba nie była na tyle duża, by umieścić tę trasę w zestawieniu – tłumaczy Jan Borowski.

FATALNY ZAKRZEW

Wykaz obejmuje również drogi wojewódzkie. Przoduje w nim gmina Zakrzew – 17 wypadków, w tym jeden śmiertelny. Drugie miejsce zajmuje w tym zestawieniu Radom – 16 wypadków, z jedną ofiarą śmiertelną i 23 rannymi. W Belsku Dużym, na dwóch drogach wojewódzkich doszło do 12 wypadków, w których zginęła jedna osoba a 17 odniosło rany. Jedna osoba zginęła też w Warce i w okolicach Warki w 11 wypadkach. Ranne zostały 23 osoby. Dużo wypadków – po dziewięć - generowały też drogi wojewódzkie w gminach Kowala i Wierzbica. Przytyk to siedem wypadków.

Według Jana Borowskiego miejsca uznane za szczególnie niebezpieczne są monitorowane przez policjantów, kierowanych jest tam więcej patroli, w tym nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Sprawdzane jest także, czy wystarczające są tam oznaczenia i infrastruktura drogowa.

- Jeśli mamy uwagi, występujemy z wnioskami do zarządcy drogi, ale to od niego później zależy, czy nasze opinie zostaną uwzględnione – dodaje Jan Borowski.

Lista niebezpiecznych miejsc w regionie radomskim
Wybrane zostały na podstawie analiz stanu bezpieczeństwa i porządku na drogach, natężenia i struktury ruchu na poszczególnych odcinkach dróg i skrzyżowań oraz uwag i wniosków zgłoszonych przez obywateli, organy i instytucje państwowe z danego terenu.

Powiat zwoleński: Zwoleń, ulica Wojska Polskiego, rondo, skrzyżowanie drogi krajowej 12 z drogą krajową 79, skrzyżowanie ulic Aleja Jana Pawła II i Kochanowskiego; Sycyna - na wysokości parkingu przy pawilonach handlowych i szkoły podstawowej; Strykowice Górne - na wysokości szkoły podstawowej.

Powiat kozienicki: Chinów, Garbatka Letnisko –skrzyżowanie drogi krajowej 79 z ulicą Kochanowskiego; Kozienice - ulica Głowaczewska na wysokości skrzyżowania z ulica Żeromskiego w stronę Łuczynowa; Miejska Dąbrowa - niebezpieczny zakręt.

Powiat białobrzeski: Biejkowska Wola gmina Promna, Kiełbów Nowy gmina Stara Błotnica

Powiat szydłowiecki: Barak - rejon stacji paliw, teren leśny, często występują oszronienia jezdni oraz zwierzyna leśna; Orońsko - skrzyżowanie drogi krajowej numer 7 z ulicą Starowiejską; Chlewiska - niebezpieczny zakręt, częste oblodzenie jezdni.

Powiat grójecki: Przęsławice - rejon przejścia dla pieszych; Belsk Duży - skrzyżowanie – duże natężenie ruchu tranzytowego; Konary - duży ruch tranzytowy pomiędzy Górą Kalwarią a Warką; Jasieniec - rejon skrzyżowania Wilków

Radom i powiat radomski: Klwatka - odcinek drogi w kierunku Gozdu; Makowiec - odcinek drogi w kierunku Skaryszewa; Siczki - teren niezabudowany w kierunku Jedlni; Przytyk - droga prowadząca w kierunku Wrzeszczowa; Wierzbica - odcinek w kierunku Radomia; Wielogóra - Wsola - duże natężenie ruchu kołowego, Radom - ulica Warszawska wraz z rondem NSZ; ulica Słowackiego – duże natężenie ruchu pieszego i kołowego; ulica Maratońska: ulica 11 Listopada; ulica 25 Czerwca; ulica Chrobrego; ulica Czarnieckiego; ulica Kielecka; ulica Struga; ulica Warszawska; ulica Maratońska; ulica Słowackiego; ulica Limanowskiego.

Piotr Kutkowski, „Echo Dnia"
[email protected] 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty