Dlaczego work-life balance jest ważny?

Materiał informacyjny Praca.pl
Udostępnij:
Większość ludzi balansuje w poszukiwaniu złotego środka między życiem zawodowym a osobistym. Konieczność ciągłego wybierania pomiędzy ważnymi sferami życia bywa wyczerpująca i stresująca. Work-life balance to koncepcja zarządzania swoim kalendarzem w taki sposób, aby odnaleźć upragnioną równowagę między karierą a życiem prywatnym. Powstała w odpowiedzi na pojawiające się problemy społeczne, takie jak wypalenie zawodowe, pracoholizm, depresja. Ideą tej koncepcji jest osiągnięcie stanu, w którym wszystkie obszary życia tworzą spójną całość.

Dlaczego to takie trudne?

Brak czasu jest bardzo częstym powodem narzekań Polaków. Jest również regularnym usprawiedliwieniem np. odwołanego spotkania ze znajomymi czy opuszczonego treningu. Nic dziwnego, ponieważ Polacy są w czołówce najdłużej pracujących narodów Unii Europejskiej. W 2020 roku, według badania Eurostatu, przeciętny, etatowy Polak przepracował 40,1 godzin w tygodniu. Więcej czasu w pracy spędzają tylko Grecy i Bułgarzy. Średnia dla całej UE to 37 godzin, chociaż w wielu krajach Europy Zachodniej pracuje się jeszcze krócej.

Negatywne konsekwencje braku równowagi

Większość badań potwierdza, że brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym ma negatywne konsekwencje dla dobrego samopoczucia i efektywnego funkcjonowania. Co może spowodować nadmierna koncentracja na pracy?

  • Mniejszą produktywność – choć na początku pracoholizm może przynosić korzyści finansowe czy zawodowe, to jednak w dłuższej perspektywie zaowocuje zmęczeniem, frustracją i utratą motywacji.
  • Zestresowanie – firmowe wyzwania w połączeniu z brakiem relaksu i odpoczynku mogą doprowadzić do przewlekłego stresu, który bywa przyczyną wielu chorób.
  • Problemy psychiczne – depresja czy stany lękowe często występują u osób, które są wyczerpane pracą.
  • Wypalenie zawodowe – poświęcanie pracy całej energii i wysiłku wywołuje obniżenie wydajności, chroniczne zmęczenie i niechęć do przychodzenia do pracy.
  • Problemy zdrowotne – nadwaga, otyłość, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, problemy ze stawami oraz ogólne pogorszenie kondycji fizycznej to następstwa braku czasu na ruch i spędzania wielu godzin w pozycji siedzącej.
  • Słaba jakość relacji międzyludzkich – relacje z najbliższymi wymagają zaangażowania. Częste odwoływanie spotkań z przyjaciółmi czy brak troski o partnera doprowadzą do osłabienia lub nawet zerwania więzi.
  • Brak hobby – w natłoku obowiązków służbowych zainteresowania spychane są na koniec listy priorytetów. Pasja jest źródłem relaksu, zabawy i pomaga w rozwoju osobistym, więc zrezygnowanie z niej to duży błąd.

Jak poprawić work – life balance?

Mówiąc bardzo ogólnie, trzeba lepiej zaplanować i zorganizować swoje codzienne życie. Czasami wystarczą małe zmiany jak np. ustalanie priorytetów i planowanie dnia, znalezienie zajęcia, które koi nerwy lub wyjechanie na wakacje. Jeśli to nie wystarczy, być może potrzebne będzie wprowadzenie bardziej radykalnych rozwiązań, przykładowo przejście na zdalny tryb pracy, poszukanie innej firmy lub nawet zmiana branży. Praca w Polsce nie musi oznaczać nadgodzin i stresu. To również różnorodność i wielość ofert pracy zdalnej i stacjonarnej, które można znaleźć np. na Praca.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Motofakty
Dodaj ogłoszenie