Dlaczego samochód elektryczny to przyszłość? PKN ORLEN inwestuje w elektromobilność i rozwija sieć paliw alternatywnych!

Materiał informacyjny PKN ORLEN
PKN ORLEN
PKN ORLEN
Według danych z raportu PSPA z końca kwietnia 2022 r., w Polsce były zarejestrowane łącznie 46 552 osobowe i użytkowe samochody z napędem elektrycznym. Od początku bieżącego roku liczba aut elektrycznych rosła. Po pierwszym kwartale zarejestrowanych pojazdów było już o 7 768 sztuk więcej. Przekonaj się, dlaczego samochody elektryczne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością i jak PKN Orlen odpowiada na potrzeby zelektryzowanych Polaków!

Elektromobilność w Polsce – czy warto inwestować w samochód elektryczny?

Dane z Licznika Elektromobilności, uruchomionego przez PZPM i PSPA, wykazują, że w Polsce z roku na rok rośnie ilość samochodów elektrycznych. Również ceny tych pojazdów stają się, coraz bardziej przystępne. W 2021 r. najtańszy samochód elektryczny był aż o 16 600 zł tańszy od porównywalnego auta z 2017 r. Przewidywane są również mniejsze koszty produkcji silników elektrycznych, co będzie miało korzystny wpływ na ostateczną cenę samochodu . W 2010 roku 1 kWh akumulatora kosztował ponad 1000 dolarów, natomiast w 2021 roku – jedynie 105 dolarów.  

Sporą zachętą dla osób, rozważających zakup samochodu elektrycznego, może być możliwość uzyskania od Państwa dofinansowania. Przewidywane dopłaty do aut elektrycznych są naprawdę wysokie. Osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 18 750 zł. Na jeszcze większą pomoc liczyć mogą posiadacze Karty Dużej Rodziny, którzy otrzymają dopłatę w wysokości 27 000 zł .

Ponadto w Polsce za sprawą działań PKN ORLEN przybywa stacji ładowania, zatem w razie potrzeby samochód elektryczny będzie można naładować, również w trakcie podróży.

 

Przyszłość paliw alternatywnych – PKN ORLEN planuje nowe inwestycje 

PKN ORLEN w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie konsumentów rozwija sieć stacji ładowania. Alternatywą dla tradycyjnych stacji paliw, będą HUB-y wielostanowiskowe, umożliwiające ładowanie wielu pojazdów elektrycznych jednocześnie. Wielostanowiskowe stacje  będą rozwijane wzdłuż tras szybkiego ruchu oraz miejsc o szczególnej roli na mapie komunikacyjnej Polski.

Ponadto PKN ORLEN rozwija działalność w zakresie elektromobilności, poszerzając ofertę skierowaną do klientów  biznesowych o usługi flotowe dla samochodów elektrycznych. Już dzisiaj pierwsi klienci korzystają z powyższych usług. Oferta będzie rozbudowywana do wymagań rynku biznesowego. PKN ORLEN odpowiada zarówno na potrzeby rynku prywatnego, a także firm i przedsiębiorstw.   

Ponadto połączenie spółki ENERGI z PKN ORLEN, umożliwiło rozbudowę infrastruktury ładowania . Obecnie w wielu polskich miastach, na słupach oświetleniowych zamontowane są stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Jest to pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, które powstaje na istniejącej już infrastrukturze. Stacje ładowania operują mocą od 3 do 22 kW, w zależności od pracy samej lampy i jej bieżącego zapotrzebowania na energię. Urządzenia przeznaczone są do uzupełniania stanu baterii pojazdów elektrycznych podczas postoju bądź pełnego ładowania w ciągu nocy .

 

Dodatkowo przedsiębiorcy, którzy potrzebują mieć stały dostęp do stacji ładowania lub chcą ją udostępnić do użytku komercyjnego, mogą zakupić takie urządzenie w różnych modelach – wallbox, stację typu AC, lub stację typu DC. Dostępne są 2 pakiety: Pakiet z ORLEN Charge i Pakiet Standardowy. W ramach Pakietu z ORLEN Charge firma otrzymuje kompleksowe rozwiązanie – od usługi instalacji, prac projektowo – budowlanych, po obsługę płatności i dodatkowe usługi w tym telefoniczną pomoc techniczną dla kierowców 24/7/. W Pakiecie Standardowym to kompleksowa usługa instalacji wraz z pracami projektowo – budowlanymi.

 

Zalety samochodów elektrycznych

Dofinansowanie na samochód elektryczny oraz zwiększająca się liczba stacji ładowania sprawia, że elektryk zyskuje kolejne zalety, zachęcające do jego zakupu. Poza tym jego najważniejszą zaletą jest zeroemisyjność. Warto też wspomnieć o jego niskich kosztach eksploatacji, pojazd elektryczny, wręcz nie wymaga serwisowania. Ponadto silniki elektryczne są zdecydowanie sprawniejsze niż silniki spalinowe. Sprawność silnika elektrycznego, która wynosi niemal 90%, gdzie w przypadku silnika spalinowego wynosi ona ok. 33%. Co to oznacza w praktyce? Dużo mniejsze straty energii, a także cennego paliwa.

Dla osób, mieszkających w miastach do zalet pojazdów elektrycznych można zaliczyć:

 • możliwość jazdy buspasem, co umożliwia szybsze poruszanie się po mieście,
 • darmowe miejsca parkingowe lub dedykowane dla aut elektrycznych miejsca parkingowe.

Kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać z buspasów we wszystkich polskich miastach, w których one występują. Najdłuższe buspasy są, znajdują się:

 • Warszawie,
 • Krakowie,
 • Wrocławiu,
 • Toruniu,
 • Białymstoku,
 • Łodzi,
 • Kielcach,
 • Olsztynie,
 • Poznaniu,
 • Szczecinie.

Darmowe miejsca postojowe, przysługują samochodom elektrycznym przy ogólnodostępnych stacjach ładowania. Ponadto z ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych, zarządca drogi miejskiej, może w celach promocji alternatywnych napędów, wyznaczyć miejsca parkingowe dla pojazdów BEV, PHEV i tych napędzanych CNG (ang. Compressed Natural Gas)/LNG (ang. Liquid Natural Gas) również poza ogólnodostępnymi stacjami ładowania.

 

Zmiany na rynku samochodów elektrycznych

Rok 2022 przynosi dalszy wzrost sprzedaży samochodów elektrycznych, m.in. dzięki uruchomieniu dopłat dla przedsiębiorców do leasingu oraz wynajmu długoterminowego elektryków. PSPA szacuje, że w roku 2022 liczba zarejestrowanych samochodów elektrycznych oraz hybryd typu plug-in przekroczy 60 tys. Nie da się ukryć, że gdyby nie zmiany na rynku wywołane przez pandemię i jej skutki, prawdopodobnie samochodów elektrycznych mogłoby być więcej. Problem wiąże się z produkcją i dostawami pojazdów. Gdy sytuacja się zmieni i ustabilizuje, można spodziewać się, na Polskich drogach jeszcze więcej pojazdów z zielonymi tablicami rejestracyjnymi, które są dedykowane dla aut elektrycznych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na motofakty.pl Motofakty