Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android

Wojciech Frelichowski
Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android
Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android
Nawigacja samochodowa to coraz powszechniejszy gadżet używany przez kierowców. Tym bardziej, że wiele aplikacji jest gratis i można je wgrać do telefonu komórkowego.
Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android
Darmowa nawigacja GPS na telefon - nie tylko Google i Android

Podstawowym warunkiem możliwości korzystania z nawigacji GPS w telefonie komórkowym jest obecność w aparacie jednego z systemów operacyjnych, umożliwiających instalację tego typu oprogramowania użytkowego. Obecnie najbardziej rozpowszechnione są cztery systemy: Android, Symbian, iOS oraz Windows Mobile lub Windows Phone. Pracują one zazwyczaj na najbardziej zaawansowanych telefonach komórkowych, tzw. smartphonach.

Ale system operacyjny to nie wszystko. Nasza komórka musi być jeszcze wyposażona w odbiornik GPS, aby łączyć się z satelitami (lub zewnętrzny odbiornik, do którego można podłączyć telefon) oraz kartę pamięci, na której należy zapisać aplikację z mapami. Przyda się również internet, bo niektóre darmowe nawigacje działają w oparciu o sieć.

Dla wygody użytkownika telefon powinien mieć też duży, czytelny wyświetlacz, na którym bez problemu można czytać mapy nawigacji GPS.

Należy jeszcze wyjaśnić, że nawigacje w telefonie mogą działać w trybie off-line lub on-line. W tym pierwszym przypadku nawigacja pracuje tylko w oparciu o moduł GPS bez konieczności komunikacji z internetem. Dzięki temu użytkownik unika dodatkowych opłat za transmisję danych.

 

Jednak coraz więcej osób ma wykupiony abonament na połączenie z internetem. Tacy użytkownicy mogą wybrać nawigację GPS działającą w trybie on-line. W aplikacjach tego typu mapy pobierane są z serwera dostawcy nawigacji. Plusem takiego rozwiązania dostęp do najbardziej aktualnej wersji mapy. Połączenie z siecią umożliwia także pobranie uaktualnień samego oprogramowania. Pozwala także na odbiór wielu przydatnych informacji, np. o wypadkach, radarach czy korkach.

Android


Android to jeden z dwóch najbardziej rozpowszechnionych systemów operacyjnych dla urządzeń mobilnych (obok systemu iOS), czyli także telefonów komórkowych. Jest on rozwijany przez Google i oparty na komputerowym systemie Linuks.

Zaletą Androida jest duża liczba darmowych aplikacji, obsługujących nawigację GPS, które można ściągnąć z sieci. Niestety, aktualność i jakość wielu z nich pozostawia wiele do życzenia.

Jednymi z najczęściej wybieranych i najlepszych darmowych nawigacji na telefon działających z systemem Android są GoogleMaps, Yanosik, MapaMap, Navatar (porównanie poszczególnych aplikacji poniżej).

Symbian


Do niedawna bardzo rozpowszechniony system operacyjny, głównie na telefonach Nokia, Motorola Siemens i Sony Ericsson. Obecnie niektórzy z tych producentów zastępują Symbiana systemem Windows Phone.

 

Jeśli chodzi o Symbiana działającego w telefonach Noki, to najczęściej wybierana jest nawigacja Ovi Maps (od niedawna Nokia Maps). Niektóre telefony fińskiej marki są fabrycznie wyposażone w tą aplikację. Poza tym z systemem Symbian działają m.in. nawigacje Google Maps, NaviExpert, SmartComGPS, Route 66.

Windows Mobile i Windows Phone


System operacyjny opracowany przez Microsoft - jego najnowsza wersja to Windows Phone - jest coraz częściej spotykany. Jest on głównie przeznaczony dla palmtopów i smartphone'ów. Do tego systemu aplikację nawigacji GPS oferują m.in. NaviExpert, VirtualGPS Lite, Vito Navigator, Google Maps, OSM xml.

iOS


System operacyjny stworzony przez Apple dla urządzeń mobilnych iPhone, iPod touch oraz iPad. Do czerwca 2010 system funkcjonował pod nazwą iPhone OS. W przypadku tego systemu wybór darmowych nawigacji jest spory, m.in.: Yanosik, Global Mapper, Skobbler, Navatar

Krótka charakterystyka wybranych aplikacji

Google Maps - jedna z najpopularniejszych aplikacji na telefon, działa on-line, dość dobrze rozwinięte funkcje i możliwość wyświetlania ortofotomap Google.
Yanosik - działa on-line, jego obsługa bywa skomplikowana, ale za to użytkownik ma dostęp do aktualnych informacji o korkach, radarach i wypadkach. Są one przesyłane przez kierowców za pomocą telefonów komórkowych lub specjalnych urządzeń.
MapaMap - działa off-line, większość przydatnych funkcji jest dostępnych dopiero po wykupieniu abonamentu.
Navatar - działa on-line i ma wiele przydatnych funkcji.
OviMpas - działa on-line, dostępna dla uzytkowników telefonów Nokia.
Route 66 - działa off-line, wersja on-line po wykupieniu.
Vito Navigator - działa off-line, wersja podstawowa (darmowa) bardzo skromna
NaviExpert - działa on-line, darmowa tylko wersja testowa.
Skobbler - darmowa tylko wersja off-line, skromny wybór funkcji.

Zdaniem eksperta


Dariusz Nowak, GSM Serwis z Trójmiasta:

- Liczba dostępnych nawigacji przeznaczonych do użytkowania w telefonach komórkowych jest ogromna. Ale tylko niewielka część z nich jest naprawdę darmowa. Wiele z nich to testowe wersje płatnych nawigacji. Bez opłat działają tylko przez kilka, kilkanaście dni. Po tym czasie pojawia się komunikat, że nawigacja jest nieaktywna do czasu jej wykupienia. Niektórzy radzą sobie w ten sposób, iż ponownie wgrywają tą sama nawigację. Inną pułapką są nawigację, które mają niepełne mapy. Czyli np. są na niej zawarte tylko drogi główne, a plany miast składają się tylko z części ulic. Albo nie ma prowadzenia głosowego, za to co jakiś czas pojawia się komunikat, że pełna wersja nawigacji dostępna po jej wykupieniu. Inne nieporozumienie dotyczy darmowych map do nawigacji, które można ściągnąć z internetu i zainstalować w telefonie. Tylko, że bez programu nawigacyjnego – który oczywiście jest płatny – mogą nam posłużyć co najwyżej jako tapety wyświetlacza. Są też takie ciekawostki, jak nawigacje działająca raz na tydzień przez godzinę. Szkoda czasu, aby je ściągać z sieci, nie mówiąc już o instalacji w telefonie. Nawigacje, które wymieniliśmy wyżej, są w większości darmowe, ale niektóre z nich tylko w wersji testowej lub niepełnej. Jednak są one często instalowane przez użytkowników ze względu na szeroką dostępność, łatwość instalacji i możliwość wymiany informacji na forach internetowych.

Wojciech Frelichowski

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty