Dalej oszukują na paliwie

Maciej Pobocha
Fot. Jakub Morkowski: Inspekcja Handlowa skontrolowała niemal 1900 stacji benzynowych z całej Polski.
Fot. Jakub Morkowski: Inspekcja Handlowa skontrolowała niemal 1900 stacji benzynowych z całej Polski.

Co dziesiąta stacja benzynowa ze skontrolowanych przez Inspekcję Handlową sprzedaje paliwo złej jakości. Jeszcze gorzej jest w przypadku autogazu. W ponad 40 proc. zbadanych przypadków LPG nie spaniał wymaganych norm.

 

Od maja do grudnia 2004 r. Inspekcja Handlowa objęła badaniem 1898 stacji paliw, co stanowi około 30 proc. funkcjonujących w kraju. Ponadto skontrolowano 60 hurtowni paliw. W 10,7 proc. z badanych obiektów benzyny i oleje napędowe nie spełniały norm określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w spawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych z dnia 23 grudnia 2003 r.

 

Najwięcej nieprawidłowości stwierdzono w województwach: Śląskim

Fot. Jakub Morkowski: Inspekcja Handlowa skontrolowała niemal 1900 stacji benzynowych z całej Polski.
Fot. Jakub Morkowski: Inspekcja Handlowa skontrolowała niemal 1900 stacji benzynowych z całej Polski.

(21,75 proc.) i Lubelskim (15,13 proc.). Relatywnie najlepsze wyniki przeprowadzonych badań uzyskano w województwach: Warmińsko-Mazurskim (3,63 proc.) oraz Podlaskim (4,05 proc.).

 

Możliwe, że skala nieprawidłowości jest większa. Kontrolę prowadzono bowiem z uwzględnieniem ograniczonej liczby parametrów.

- W rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy w spawie metod badań jakości paliw ciekłych z dnia 22 stycznia 2004 r. nie wskazano m.in. konieczności badania zawartości wody lub zanieczyszczeń w oleju napędowym. Inspekcja Handlowa chce zmian w rozporządzeniu, które pozwolą na kontrolę tych parametrów. Pozwoli to na ujawnienie rzeczywistej skali nieprawidłowości na rynku paliw i lepsze zabezpieczenie interesów konsumentów - mówi Bogdan Pietrzak, rzecznik Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej

 

Zasady nadzoru rynku sprzedaży paliw reguluje obowiązująca od 18 marca 2004 roku ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw. Zobowiązuje ona Inspekcję Handlową do prowadzenia kontroli, a Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów m.in. do sporządzania wykazu stacji paliw, laboratoriów akredytowanych do badania jakości oraz przedstawiania regularnych sprawozdań w tym zakresie Komisji Europejskiej.

 

Nie ma jednak przepisów wykonawczych dotyczących badania jakości autogazu. Inspekcja Handlowa przeprowadziła mimo to kontrole punktów sprzedających LPG. Sondaż sprowadził się do pobrania 36 próbek gazu z wytypowanych losowo stacji paliw w województwach: Pomorskim, Podlaskim, Warmińsko-Mazurskim i Kujawsko-Pomorskim. Badania wykazały, że w przypadku 15 próbek gazu tzn. 41,66 proc. próbek pobranych i skontrolowanych, jakość gazu nie odpowiadała wymaganiom określonym w normie PN EN 589 "Paliwa do pojazdów samochodowych LPG. Wymagania i metody badań". W badanych próbkach stwierdzono m.in. zbyt wysoką zawartość siarki i obecność wody.

 

Dla nieuczciwych sprzedawców ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw ciekłych i biopaliw przewiduje następujące sankcje:

 

1. kara grzywny w wysokości do 500 tys. złotych, lub kara pozbawienia wolności do 3 lat za prowadzenie obrotu w hurtowni lub na stacji paliwowej paliwami nie spełniającego wymagań jakościowych lub gromadzenia takich paliw w swojej stacji zakładowej,

2. kara grzywny w wysokości 1 mln złotych lub kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, w sytuacji, gdy paliwa stanowią mienie znacznej wartości

3. kara grzywny w wysokości do 250 tys. złotych za nieumyślne gromadzenie lub wprowadzanie do obrotu paliw nie spełniających wymagań jakościowych. W przypadkach mniejszej wagi wymierzana będzie kara grzywny.

 

Najczęstszymi przyczynami, dla których paliwa nie spełniają wymaganych norm, są:

- mieszanie oleju napędowego z tańszym od niego olejem opałowym

- dolewanie do benzyny półproduktów nieobjętych akcyzą, takich jak rozpuszczalniki przemysłowe czy benzen

 

Wykaz skontrolowanych stacji dostępny jest na stronie UOKiK: http://www.uokik.gov.pl/index.php?id=palwyk&lang=0&samSession=748814497d6c1846338b599a1522891c

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na motofakty.pl Motofakty
Dodaj ogłoszenie